Lincoln Navigator 2018 – Luxusní americký koráb

Prototyp sliboval boční křídlové dveře jako z raketoplánu a schůdky z teakového dřeva. V mnohých tento krok vyvolal posměch, ovšem finální odhalení nakonec některým vyrazilo dech. Luxusní loď na kolech s desetistupňovým automatem a benátskou kůží uvnitř má ambice na pozici krále amerických rodinných SUV. To je Lincoln Navigator.

Nová prodloužená varianta

Představení tohoto prémiového SUV proběhlo na New Yorském autosalonu, ale až nyní byly odhaleny oficiální ceny. Základní verze Navigatoru vyjde na 72 055 amerických dolarů, což je v přepočtu 1 698 000 korun. Budoucí majitelé SUV od dceřiné společnosti Fordu si nejspíš základní model kupovat nebudou.

Jedním z důvodů může být i odhalení prodlouženého provedení Lincoln Navigator L, které bude o 30 cm delší a nabídne také 25 cm prostoru navíc pro nohy. S tím souvisí i zavazadlový prostor, ve své třídě ho má Navigator L nejobjemnější.

Oproti minulé generaci Navigator zhubl o 90 kg, především díky karoserii z lehkých hliníkových slitin. Sedmimístný koráb dostal do vínku také rychlostně adaptivní LED světlomety, které mají usnadnit pohyb v zastavěných oblastech, jelikož svítí v nízkých rychlostech více do stran.

První třída pro všechny

Zákaznickou přitažlivost interiéru se výrobce rozhodl podpořit čalouněním z mahagonové benátské kůže. Palubní desku, výplně dveří a volant tak nyní zdobí luxusní červený potah. Okolo přístrojové desky je pravé dřevo, které má podtrhnout atmosféru prémiového SUV.

Za povšimnutí stojí také polštářové polstrování předních sedadel a možnosti jejich nastavení ve třiceti směrech, to potvrzuje cílení na vysoký komfort. Celkově byla kabina přepracována pro snížení hlučnosti, včetně instalace laminovaných skel.

Ta slouží také k akustickým účelům, aby si cestující mohli naplno vychutnat 20 reproduktorů audiosystému REVEL ULTIMATE. Online konektivitu uvnitř obstará kompletní spárování se systémy Android a iOS, 4G internet a WiFi hotspot pro 10 zařízení.

Veškerý infosystém se dá ovládat pomocí středové 10“ dotykové obrazovky. Plně nastavitelná je také digitální přístrojová deska o velikosti 12 palců. Od mateřského Fordu dostane Lincoln intuitivní a hlasové rozhraní SYNC 3.

Podivné názvosloví

Modelovou řadu 2018 bude pohánět dvojitě přeplňovaný benzínový vidlicový šestiválec 3.5 litru se 450 koňskými silami. Převodové ústrojí uvnitř bude tvořit výhradně desetistupňová samočinná převodovka. Tři dostupné výbavové stupně mají zvláštní názvy, a to „Black Label“, „Chalet“ a „Yacht Club“ tedy černý štítek, chata a jachtařský klub.

Standardní cena modelu Navigator L ve výbavě „Black Label“ začíná na 96 905 dolarech (2 284 000 Kč). Ovšem stačí přidat pár příplatkových drobností a cena hravě přesáhne 100 000 dolarů (2 357 000 Kč). Podle slov automobilky by se první vozy mohli objevit u dealerů letos na podzim. Lincoln Navigator je bohužel určen a schválen jen pro americký trh, proto se jich na evropských silnicích pravděpodobně moc neobjeví.