Kytarista a zpěvák Luboš Pospíšil

Existuje vžitá představa, že všichni slavní lidé z oblasti kultury žijí v Praze. Není to pravda. Kutnohorský region zvolila za svůj domov řada významných kulturních osobností. Ale nejde jen o ty slavné. Pro kulturní život mají nemenší význam i ti, kteří sice nejsou za jeho hranicemi známi, ale bez nichž by byla kultura mnohem chudší.

Luboš Pospíšil

Kytarista a zpěvák Luboš Pospíšil se narodil 6. září 1950 v Jeseníku. V roce 1967 se rodina přestěhovala do Kutné Hory. Tatínek zde našel práci v nově vybudovaném závodě ČKD. Mladý Luboš zde nastoupil do 1. ročníku gymnázia.

Na této škole také maturoval. Následovalo studium na VŠE, kde se mu však nelíbilo, a tak tuto školu po roce opustil. Nastoupil na Pedagogickou fakultu UK, kde složil v r. 1975 státnice. Ale jako pedagog nikdy nepůsobil. Už během studia na VŠ se totiž stal členem slavné, vynikající kapely CaK Vokal.

Zásadně se podílel na jejím průlomovém LP „Generace“. V této době také získal angažmá v projektu divadla Semafor, ve slavném muzikálu Kytice. V něm nahradili spolu s Ladislavem Kantorem dvojici Saze a absolvovali posledních 150 vystoupení. Následovalo působení ve skupině Mahagon.

V roce 1982 se osamostatnil. Později ještě spolupracoval jako zpěvák se skupinou Blue Effekt a se skupinou Biograf. V 90. letech si zformoval skupinu 5P, se kterou vystupuje dodnes. Žánrově je řazen k popu a rock ń rollu. Luboš Pospíšil má na svém kontě 10 nosičů a téměř desítku singlů. Kritikou i hudebním publikem byly dobře přijaty a mnohé písničky se staly hity.

Jak šel čas

V letech 1976 – 86 bydlel Luboš Pospíšil v Praze, pak se trochu stěhoval a od roku 1990 žije trvale v Kutné Hoře. Nedávno oslavil kulaté jubileum. Kapela 5P, kterou před třemi lety radikálně omladil, mu připravila „dárek“ v podobě dlouhodobého turné.

Turné bude ukončeno 7. prosince koncertem v pražské Akropoli. Jako hosté přislíbili účast V. Mišík, M. Prokop, R. Hladík, P. Skoumal, D. Koller a další. Silnější sestavu snad ani nemohli očekávat. Mají za sebou čtyřicet let působení v hudební oblasti. Nedávno vyšlo také dvoj CD, které mapuje jeho třicetiletou práci.