Kytarista a zpěvák Luboš Pospíšil

Existuje vžitá představa, že všichni slavní lidé z oblasti kultury žijí v Praze. Není to pravda. Kutnohorský region zvolila za svůj domov řada významných kulturních osobností. Ale nejde jen o ty slavné. Pro kulturní život v našem kraji mají nemenší význam i ti, kteří sice nejsou za jeho hranicemi známi, ale bez nichž by byla kultura tady u nás mnohem chudší.

Kytarista a zpěvák Luboš Pospíšil se narodil 6. září 1950 v Jeseníku. V roce 1967 se rodina přestěhovala do Kutné Hory – tatínek zde našel práci v nově vybudovaném závodě ČKD. Mladý Luboš zde nastoupil do 1. ročníku gymnázia (jeho třídním byl prof. Ladislav Šach). Na této škole také maturoval. Následovalo studium na VŠE, kde se mu však nelíbilo, a tak tuto školu po roce opustil. Nastoupil na Pedagogickou fakultu UK (studium v Brandýse n/L), kde složil v r. 1975 státnice. Ale jako pedagog nikdy nepůsobil. Už během studia na VŠ se totiž stal členem slavné, vynikající kapely CaK Vokal. Zásadně se podílel na jejím průlomovém LP „Generace“. V této době také získal angažmá v projektu divadla Semafor – ve slavném muzikálu Kytice. V něm nahradili spolu s Ladislavem Kantorem dvojici Saze a absolvovali posledních 150 vystoupení. Následovalo působení ve skupině Mahagon (s ní 3 LP). V roce 1982 se osamostatnil. Později ještě spolupracoval jako zpěvák se skupinou Blue Effekt (singl Kampa) a se skupinou Biograf. V 90. letech si zformoval skupinu 5P, se kterou vystupuje dodnes. Žánrově je řazen k popu a rock ń rollu. Luboš Pospíšil má na svém kontě 10 nosičů (LP a CD – např. Tenhle vítr jsem měl rád, Třináctá komnata, Vzdálená tvář, Příznaky lásky…) a téměř desítku singlů. Kritikou i hudebním publikem byly dobře přijaty a mnohé písničky se staly hity (např. Soukromý mejdan na veřejné pláži aj.).

V letech 1976 – 86 bydlel Luboš Pospíšil v Praze, pak se trochu stěhoval a od roku 1990 žije trvale v Kutné Hoře.

Fascinuje mne vaše účast ve slavném semaforském muzikálu Kytice. Jak se vám líbilo její další zpracování ? „Poslední Kytici jsem neviděl, jen tu druhou variantu s Leonou Machálkovou. Duch Semaforu tam sice zůstal, ale „klasika je klasika“. Tu první verzi ta druhá nepřekonala.“ Nedávno jste oslavil kulaté jubileum. Projevilo se to na programu vašich vystoupení? „Kapela 5P, kterou jsem před třemi lety radikálně omladil, mi připravila „dárek“ v podobě dlouhodobého turné. Ty uvozovky jsou tam proto, že je to náročný projekt. Turné bude ukončeno 7. prosince koncertem v pražské Akropoli. Jako hosté přislíbili účast V. Mišík, M. Prokop, R. Hladík, P. Skoumal, D. Koller a další. Silnější sestavu jsem snad ani nemohl očekávat.“ Máte za sebou čtyřicet let působení v hudební oblasti. Ohlédnete-li se zpět, na co jste zvlášť hrdý? „Nedávno vyšlo dvojCD, které mapuje moji třicetiletou práci. Myslím, že je to věrný dokument. Ale jestli hrdý? No, myslím, že je tam vše důležité. A kdo tuhle oblast sleduje, ví, že je to opravdu reprezentativní průřez.“ Jaký je váš vztah ke Kutné Hoře ? Sledujete zdejší dění ? „Život v Kutné Hoře sleduju. Myslím si, že stojaté vody, které tady dlouho byly, jsou nyní „rozvlněny“. Je zde spousta zajímavých projektů. Určitě je možné o Kutné Hoře říci, že je to kulturní město. Hraju po celé republice a myslím, že to můžu konstatovat objektivně.“ Co vás v poslední době zaujalo? „Tak výčet by byl dlouhý. Léta je to Stříbření, Svatováclavské slavnosti, Kytarová soutěž, v poslední době Tyjátrfest. Snad i galerie v jezuitské koleji bude město dobře reprezentovat.“ Díky za rozhovor. A Vdenik.cz k vašemu jubileu přeje hodně zdraví i úspěchů. A ať se ta koncertní šňůra vydaří.