Moje SUV Mazda BT-50 – Udělám z ní bazének

Existují rodiny, které se v autech vyžívají. Často vozy mění, ve své garáži jich mají hned několik. Jedna taková rodina žije na Litoměřicku. Nás ale v jejich vozovém parku upoutalo jen jedno auto. Obrovská Mazda BT-50. O ní se rozpovídal nejmladší člen rodiny Michal Štulc. Zajímalo nás, proč si člověk žijící v Polabské nížině pořídí terénní pick-up, ale i to, jaké příběhy s ním už zažil.

Záchranář BT-50

Běžně Michala můžete vidět při jízdě po městě právě v BT-50. Původně ji však s rodinou kupovali za jiným účelem. ,,Jako rodina podnikáme v oblasti oprav vodojemů. Taháme s sebou hodně materiálu a nářadí, potřebujeme velké auto a BT-50 nám připadala zajímavá. Nechtěli jsme tuctové auto a BTéčko na silnici skoro nepotkáte. Nicméně pravda je taková, že jsme s ní toho moc nepřevezli. Otevřená korba není v dešti ideální a dávat desítky tisíc za plachtu či pevný kryt nám přišlo zbytečné. Dál jsme tak věci na práci přepravovali v dodávce,“ vysvětluje Michal.

Když to vypadalo, že pick-up k práci už nevyužijí, ukázala jim Mazda BT-50 svou nejlepší tvář. ,,Jeli jsme vysoko do hor opravovat vodojem a těsně před naším příjezdem se místem prohnal liják. Hliněná cesta do kopce se proměnila v bahenní lázně a náš Mercedes Sprinter neměl nárok kopec vyjet. Zkoušeli jsme to mockrát, ale beznadějně. Naštěstí jsme měli po ruce i naši Mazdu. Světe div se, nejen že BT-50 vyjela kopec bez sebemenšího problému, navíc s sebou vytáhla i těžce naložený Sprinter. Od té doby se nebojíme, že bychom někde uvízli. Byli jsme z výkonu auta nadšení,“ popisuje. Z Mazdy se tak stalo firemní záchranné vozidlo, připravené kdykoli pomoci.

Jako David a Goliáš

Auto zvládá bez problémů terén, díry v silnicích, dokonce i obrubník s ním lze jednoduše přejet. Jenže jako Goliáš padl v souboji s malým Davidem tak i BTéčko našlo svého přemožitele. Nedávno jím byl obyčejný několikacentimetrový hřebík. ,,Když jedete v BT-50 připadá vám, že vás nic nezastaví a pak přijde pitomé prkénko s hřebíkem a máte o zábavu postaráno.

Prkno leželo uprostřed silnice. Pochopit, co tam dělalo, nejde. Možná ho tam dal nějaký vtipálek. Stalo se to tátovi, když jel sám, a věřte, že se u přezutí zapotíte i ve dvou, natož v jednom člověku. Pěkných pár desítek minut vám to rozhodně zabere. Pneumatika naštěstí půjde opravit, nové pneumatiky totiž nejsou zrovna nejlevnější. Není se čemu divit, nejsou to žádní trpaslíci,“ dodává Michal.

Do kopce správná volba

Celkově u Michala v rodině panuje s Mazdou spokojenost. Auto je spolehlivé, prostorné a jako bonus můžete v případě oprav použít kompatibilní díly z Fordu Ranger. To výrazně zlepšuje jejich dostupnost.

Ale i Mazda BT-50 má pochopitelně své mouchy. Podle Michala je třeba se na ni dívat víc jako na pracovní auto. Jízdně není ideální, má významně omezenou manévrovatelnost a slabší brzdy. Občas mu při otáčení přijde, že řídí autobus. Tam kde se běžně s osobákem vytočí, se musí s Mazdou vytočit nadvakrát. Pro jeho pracovní účely to ale bohatě stačí, je to prý o zvyku.

Oproti tomu neváhá ještě jednou vyzdvihnout jízdní vlastnosti v terénu: ,,Je radost to vzít někam do lesa. Sice auto skáče jako koza, ale i tak si jízdu užiju. Ten pocit, že projedu vše a že se dostanu skoro kamkoli je super. Pro někoho, kdo potřebuje vyjíždět krpály jako my, je to super volba.“ 

Auto jako bazén

Na závěr se s námi dělí o svůj odvážný nápad. Chce totiž z BT-50 udělat příležitostný pojízdný bazének. ,,Zatím si s tou myšlenkou jen hraju, bylo by to šílený. Korba je udělaná z jednoho plastu, kdybych nějak utěsnil spáry dveří od korby, tak by vznikla celkem velká nádrž. A kdo má pojízdný bazén?“ rozesměje se.