Vedle nových Samsungů působí displeje iPhonů zastarale. Skládací telefon ale Apple zatím nepotřebuje

Samsung včera večer představil svou nejvyšší třídu mobilních zařízení pro letošní rok a bylo se na co dívat. Největší Samsung Galaxy S20 Ultra totiž nabídne displej s úhlopříčkou 6,9 palce a Galaxy Z Flip zaujme kloubem, který ho umožňuje složit napůl. Po nové verzi Motoroly Razr se tak jedná o druhý případ pokusu o revitalizaci „véčkového“ designu. Oba i další představené produkty se tak vydávají trochu jiným směrem než současné iPhony.

V době, kdy prodeje nejvyšších řad telefonů spíše stagnují, se výrobci snaží získat pozornost konfiguracemi – větší displej, téměř žádný rámeček, více kamerových čoček, delší výdrž. V tomto ohledu Samsung skutečně přichází s maximální nabídkou. I „základní“ Galaxy S20 nabízí 6,2palcový displej, 8 GB operační paměti a trojici fotoaparátů na zadní straně.

Model Ultra vše posouvá ještě mnohem dále. Při 512GB interní paměti obsahuje až 16GB RAM a rozlišení jeho hlavní kamery dosahuje závratných 108 megapixelů. Tato poněkud šílená hodnota má umožnit mnohonásobný zoom a lepší výkon při slabém světle. Při všech těchto hodnotách bude samozřejmě nutné počkat na reálné testy, které ukážou například adekvátnost 4 000mAh nebo 5 000mAh baterií a kvalitu fotografií, kde momentálně vedou telefony Googlu a Applu.

Tyto dvě značky přitom aplikují poněkud odlišnou strategii, jelikož se ve větší míře spoléhají na schopnosti softwaru. Zatím jim to u funkcí Night Sight a Night Mode vychází, bude tedy zajímavé sledovat další vývoj. Totéž platí pro natáčení videa. Zatímco Apple rozšiřuje schopnosti kamer, Samsung zvětšil rozlišení, modely z řady Galaxy S20 Plus jsou tak schopné pořizovat 8K video při 24 snímcích za vteřinu.

Důležité je zmínit ještě dvě poslední čísla – 120 Hz a 240 Hz. První z nich je obnovovací frekvence displeje nových Samsungů, druhé je obnovovací frekvence dotykové plochy. Prvním, kdo u svých mainstreamových zařízení oproti standardu zdvojnásobil rychlost displeje, byl Apple u iPadů Pro. S iPhonem je teď ale naopak posledním z hlavních výrobců, jehož telefony se překreslují rychlostí 60 Hz.

Ačkoliv může mít navýšení určitý negativní vliv na výkon zařízení a výdrž baterie, uživatelská zkušenost je znatelně lepší. Zařízení se pocitově chová rychleji a ovládání prstem působí ještě o něco přirozeněji. Apple má pro pozdržení této aktualizace možná dobrý důvod, momentálně nicméně v tomto ohledu začínají displeje iPhonů opět trochu upadat do pozadí.

Tento efekt je ještě výraznější hned při prvním pohledu na iPhone 11 Pro a Galaxy S20. Zatímco první má jasně viditelný černý rámeček a velký výřez na horní hraně, druhý nyní poměrně snadno prodá dojem, že je celé zařízení jen jeden velký displej. Umožňuje mu to integrace jen maličké přední kamery v kruhovém výřezu a ultrazvuková čtečka otisků prstů.

iPhony samozřejmě pro svůj výřez mají dobrý důvod v podobě vysoké míry spolehlivého zabezpečení u Face ID, hůře se už ale obhajuje výrazný rámeček kolem OLED displeje.

O čem zatím padla jenom zmínka, je pro některé hlavní hvězda včerejšího večera, totiž Galaxy Z Flip. Z hlediska Applu se nicméně o příliš zajímavé zařízení nejedná, protože v současnosti je a v blízko budoucnosti určitě i zůstane spíše zajímavostí pro nadšence. Nelze rozporovat, že technologie skládání displejů, kterou v něm Samsung demonstruje, má zajímavou budoucnost, její současné integrace nicméně nepůsobí jako o mnoho více než drahé experimenty.