OnePlus 8 a OnePlus 8 Pro – 12 GB až 256 GB – recenze

OnePlus oficiálně představil dva nové modely nejnovějších smartphonů, OnePlus 8 a OnePlus 8 Pro. Očekávaná zařízení představují některé zbrusu nové funkce. Vyplatí se telefon? Jak je na tom design, display a kamera?

OnePlus 8 je smartphone vyvinutý společností OnePlus, který byl poprvé uveden na trh v roce 2020. Tento model přináší několik vylepšení oproti předchozímu modelu OnePlus 7. Mezi významné změny patří například větší obrazovka s vysokým rozlišením a vyšší obnovovací frekvencí, výkonnější procesor a vylepšený fotoaparát.

OnePlus 8 Pro – recenze

OnePlus 8 Pro nastavuje vysokou laťku pro vlajkové lodě střední cenové kategorie v roce 2020. I když si jeho designová vylepšení vypůjčují prvky z jiných vlajkových lodí, je to nepopiratelně elegantní telefon s vodopádovými okraji displeje a otvorem pro přední fotoaparát přímo na displeji.

Díky procesoru Snapdragon 865 a až 12 GB RAM je telefon vysoce výkonný, přestože stojí výrazně méně než většina vlajkových lodí, což z něj dělá nejlevnější 5G telefon na mnoha trzích.

OnePlus 8 – nový design

OnePus 7T a 7T Pro z loňského roku vypadaly od sebe velmi odlišně. Letos modely 8 a 8 Pro vypadají velmi podobně, ačkoli Pro je zjevně větší a má lepší specifikace.

Na zadní straně OnePlus 8 lze nalézt trojitý objektiv, i když ne v kruhovém modulu, který jsme viděli na OnePlus 7T. Místo toho se vrátil svisle orientový modul z OnePlus 7.

Pokud jde o OnePlus 8 Pro, design je téměř stejný jako u modelu 8. Displej je o něco větší (6,78 palce vs. 6,55 palce), což zvětšuje i samotný telefon. Jelikož zde nejsou k dispozici vyskakovací fotoaparáty jako u OnePlus 7 Pro a OnePlus 7T Pro, je zařízení také o něco lehčí – 199 g ve srovnání s 206 g u 7T Pro. Na zadní straně modelu 8 Pro je také čtvrtý objektiv fotoaparátu.

Konečně, model 8 přichází v nových barvách: Onyx Black (černá), Glacial Green (zelená) a Interstellar Glow. OnePlus 8 Pro je dostupný v barvách: černá Onyx Black, OnePlus 8 pro 256 GB – zelená Glacial Green a modrá Ultamarine Blue.

Některé barevné modely jsou ale dostupné pouze u konkrétních konfigurací a ne všechny konfigurace budou k dispozici po celém světě. Je k dispozici také knížkové pouzdro, které chrání mobil před poškozením.

Telefon běží na operačním systému Android a je vybaven vysokokapacitní baterií, díky čemuž vydrží při běžném používání až celý den. V porovnání s konkurenčními zařízeními, jako například Samsung Galaxy, je OnePlus 8 cenově dostupnější, ale zároveň nabízí podobné funkce a výkon. Pro mnoho uživatelů je důležitá také funkce vypnutí reklam, například při hraní her.

Displej OnePlus 8 – recenze

Stejně jako loňský OnePlus 7 Pro má OnePlus 8 90 Hz displej. V porovnání s telefonem s běžnější obnovovací frekvencí 60 snímků za sekundu je OnePlus 8 rychlejší a plynulejší – procházení novinek na sociálních sítích nebo listování stránkami na domovské obrazovce je svižnější.

Tento trend vyšších obnovovacích frekvencí pravděpodobně převezme více výrobců telefonů. (Dříve byly obvyklejší u herních telefonů, ale běžné telefony Galaxy S20 mají také 120 Hz displeje).

Překvapivě, protože je snadno vidět rozdíl mezi 60 Hz a 90 Hz displejem, dalo by se předpokládat, že 120 Hz displej OnePlus 8 Pro bude vypadat ještě lépe. Když se však oba displeje navigovaly vedle sebe, nevypadalo to, že by OnePlus 8 Pro byl na míle daleko před OnePlus 8.

Kdo se tedy mezi těmito dvěma modely přiklání k OnePlus 8, nemusí se bát, že by přišel o lepší displej.

Jednou z předností OnePlus 8 je i možnost bezdrátového nabíjení.

OnePlus 8 Pro kamera – recenze

Kromě displeje představují největší rozdíl mezi OnePlus 8 Pro a OnePlus 8 fotoaparáty. Model Pro má novější hlavní snímač a teleobjektiv, zatímco model vanilla recykluje starší snímač hlavního fotoaparátu a teleobjektiv vyměňuje za makro.

Hlavním fotoaparátem je úctyhodný 48Mpx snímač Sony IMX586, který se dělí na 12Mpx. Na tento snímač spoléhaly téměř všechny vlajkové lodě roku 2019. V tomto telefonu není optický zoom, takže zoomování probíhá digitálně.

Společnost OnePlus byla alespoň natolik chytrá, že do výbavy zařadila ultraširokoúhlý fotoaparát. OnePlus 8 také vynechává výstřední barevný snímač modelu OnePlus 8 Pro.

Kvalita fotografií se pohybuje od velmi dobré po špatnou, podle toho, jaký typ fotografie člověk pořizuje. Většina snímků pořízených prostřednictvím hlavního fotoaparátu je dobrá. Má dobré zaostření, syté barvy a většinou přesnou expozici. Snímky ze širokoúhlého fotoaparátu byly ostré a čisté, ale mírně zkreslené a poněkud vybledlé.

Specifikace a funkce – OnePlus 8 pro 12 GB/256 GB recenze

U obou modelů naleznete čipovou sadu Snapdragon 865 v kombinaci s modemem X55 5G. Díky tomu jsou obě zařízení schopná pracovat s 5G. Některé verze budou podporovat i vlnové délky 5GHz, ale většina modelů bude podporovat pouze 600 Hz.

Model 8 Pro také získává dvě velmi pozoruhodná vylepšení, na která fanoušci čekají už roky: bezdrátové nabíjení a oficiální hodnoce IP68 proti vodě a prachu. Rychlost bezdrátového nabíjení telefonu je 30 W, což je stejná rychlost, jako při nabíjení pomocí kabelu. Bezdrátovou nabíječku si však bude potřeba zakoupit zvlášť.

Model OnePlus 8 nemá bezdrátové nabíjení ani IP hodnocení.

Pro důkladnější porovnání specifikací se můžete podívat zde:

 Model 8 ProModel 8
Displej6,78 palců AMOLED 3,168 x 1,440 120Hz obnovovací frekvencesnímač otisků prstů v displeji

 

3D Gorilla Glass

6,55 palců AMOLED 2,400 x 1,080 90Hz obnovovací frekvencesnímač otisků prstů v displeji

 

3D Gorilla Glass

ProcesorQualcomm Snapdragon 865Qualcomm Snapdragon 865
RAM8GB / 12GB LPDDR58GB / 12GB LPDDR4X
Úložiště128GB / 256GB UFS 3.0128GB / 256GB UFS 3.0 2-LANE
FotoaparátZadní: 48MP, 8MP, 48MP širokoúhlý, 5MP

Přední: 16MP
Zadní: 48MP, 2MP macro, 16MP ultraširoký

Přední: 16MP
Baterie4 510 mAh4 300 mAh
IP hodnoceníIP68žádný
Rozměry a váha165,3 x 74,35 x 8,5mm
199 g
160,2 x 72,9 x 8,0mm
180 g

Cena a dostupnost

OnePlus 8, jedno z nejnovějších zařízení od společnosti OnePlus, se dostalo na trh v roce 2020. Toto zařízení nabízí vynikající výkon a mnoho funkcí, což ho činí atraktivní volbou pro uživatele, kteří hledají špičkový smartphone.

Cena OnePlus 8 se pohybuje v rozmezí 7 000 Kč – 20 000 Kč, což z něj dělá cenově dostupný smartphone ve srovnání s ostatními předními smartphony na trhu.

Závěrem lze říci, že OnePlus 8 je smartphone za dobrou cenu, který nabízí vynikající výkon a mnoho funkcí. Pokud někdo hledá smartphone, který ho nezklame, a nechce utratit velké množství peněz, pak je OnePlus 8 skvělou volbou.

Pokud se ale uživatel dlouhou dobu dívá do telefonu i přesto, že jeho displej je kvalitní, správný odpočinek by mohl pomoci k tomu, jak se uklidnit.