Samsung Galaxy S20 plus – recenze

samsung_galaxy_s20

Vítáme Vás u naší recenze na nový telefon od Samsungu. Projdeme si zde veškerou specifikaci, kterou potřebujete o tomto telefonu znát. Dozvíte se zde kolik telefon stojí, specifikace hardwaru i softwaru, kamery, displeje a plno dalších zajímavostí. Tak pojďme na to!

Pokud patříte mezi vášnivé fanoušky značky Samsungu, konkrétně vlajkových lodí Samsung Galaxy S, tak letos vyšla nová řada a to Galaxy S20 nabízená ve třech variantách a pozor, model Plus není na vrcholu. Letos totiž byla vydaná ještě větší verze než je Plus a to „Ultra“.

V tomto článku však budeme recenzovat model S20 Plus a částmi i S20. Podle nás je Samsung Galaxy S20 Plus pro většinu kupujících, náročných uživatelů i běžných uživatelů tou nejlepší variantou. Čtěte dále a dozvíte se proč tomu tak je.

Design a displej

Myslíme si, že společnost Samsung vyrobila smartphone, který designově do roku 2020 nejvcíe zapadá. Samsung Galaxy S20 Plus je velmi dobře konstruovaný telefon, vyrobený ze skla a kovu a vypadá velmi „futuristicky“, stejně jako jeho vysoká cena. Měli jsem obavy, že S20 Plus bude pro většinu lidí příliš velký, ale rozhodně jsme se mýlili. Telefon je stejně velký jako Google Pixel 4 XL.

Displej telefonu působí velmi moderně, ale zadní část telefonu je taková nudná. Samozřejmě je to jen náš názor a věříme, že Vám ostatním se třeba líbit bude. Jenom nám připadá, že Samsung to tento rok s nějakým nápadným, či zajímavým designem vzdal.

Většinu času se budete dívat na přední část telefonu a jsme rádi, že společnost Samsung má v této oblasti všechno v pořádku. Vycentrovaná děrovací kamera je určitě mnohem lepší než ofsetová přední kamera na Galaxy S10. Co se týče displeje, tak strany obrazovky S20 Plus jsou mírně zakřivené, ale ne znatelně. Díky těmto mírným křivkám se telefon mnohem pohodlněji drží.

Co jiného můžeme říct o displejích Samsungu? Displej Galaxy S20 Plus má dynamický AMOLED 6,7palcový displej s rozlišením 3 200 x 1 440 a poměr stran 20: 9. Je tedy vysoký, tenký a super svěží. Obnovovací frekvenci má 120 Hz pro hladší rolování. 120 Hz dosáhnete jen při nejvyšším rozlišením a to Full HD+ (2 400 x 1 080), takže pokud chcete plné rozlišení Quad HD+, klesnete zpět na 60 Hz. Samsung pravděpodobně omezil vysokou obnovovací frekvenci na Full HD+, aby se šetřila životnost baterie. Podle nás to bylo velmi dobré rozhodnutí.

Výkon a hardware

Špatný výkon v dnešní době již není problémem. Většina telefonů podává opravdu solidní výkon a opravdu málo z nich ho postrádá. Pro Galaxy S20 to platí také. Je poháněn procesorem „Qualcomm Snapdragon 865“. Do evropské distribuce se tento procesor bohužel nedostane.

V Evropě budou všechny modely Samsungu Galaxy S20 poháněny procesorem „Samsung Exynos 990“ podporovaným 12 GB RAM. Sice není až tak perfektní jako Snapdragon, ale je také opravdu rychlý. Hraní, multitasking a rolování sociálními médii je hračka. Někdo by řekl, že 12 GB paměti RAM spojené s tímto rychlým procesorem je nadměrné.

Proč má S20 Plus tolik paměti RAM, když mají ostatní telefony asi polovinu? Díky vysokému množství paměti RAM umožňuje uchovávat v paměti více aplikací, aniž byste je museli zavírat. Společnost Samsung Vám také umožňuje do paměti RAM připevnit až tři aplikace.

Pravděpodobně to nebudete často používat, ale pokud hrajete velkou, někdy laggující hru jako je Fortnite a chcete aplikaci minimalizovat, tak, aby se Vám při dalších akcích telefon nesekal. Můžete ji jednoduše připnout do paměti RAM. Tím pádem nemusíte hru pokaždé vypínat abyste mohli udělat cokoliv jiného na telefonu.

12 GB opravdu stačí..

Pokud se pokoušíte vybrat si mezi 12 GB Galaxy S20 Plus nebo upgradovat na směšný 16GB Galaxy S20 Ultra, tak bychom se určitě nerozhodovali podle paměti RAM. 12 GB RAM je absolutně více než dost.

S20 Plus přichází ve dvou variantách uložiště a to v 128 GB a 512 GB. Obě verze mají také slot pro microSD kartu s podporou až 1TB. Takže o úložný prostor určitě nebude nouze.

U telefonu, který má tak dobrý výkon, jsme překvapeni, když je senzor otisků prstů na displeji tak nespolehlivý. Je mnohem pomalejší než senzory namontované vzadu nebo na boku a mnohem méně přesný. Což je opravdu velké mínus. K dispozici je také možnost odemknutí obličeje, která je mnohem rychlejší než snímač otisku prstu. Pokud toužíte po skoku na 5G, tak všechny modely Galaxy S20 přicházejí s 5G schopnostmi.

Displeje 120 Hz jsou opravdu náročné na baterii telefonu. Naštěstí Galaxy S20 Plus má velkou 4 500 mAh baterii, která je schopna vydržet celý den na nabití, a to i v případě používání 120 Hz displeje.

Samsung Galaxy S20 Plus je vybaven bezdrátovým PowerShare (reverzní bezdrátové nabíjení) a 25 W kabelovým a bezdrátovým nabíjením. Na Galaxy S20 Ultra nemáte k dispozici plné 45W kabelové nabíjení, ale aspoň nemusíte platit navíc za rychlou nabíječku. Nabíjení od 0 do 100% s dodávanou nabíječkou 25 W trvá asi hodinu a deset minut, což je slušné pro telefon s baterií 4 500 mAh.

Kamera

Fotoaparát je pro mnoho lidí nejdůležitějším aspektem smartphonu, takže se pojďme společně na něj podívat. Toto je „prostřední dítě“ řady S20, takže na papíře by měla být schopnější než Galaxy S20, ale méně než model Ultra. Vlastně bych však řekl, že se jedná o nejschopnější nastavení fotoaparátu, jaké kdy Samsung vytvořil, a ten, kterému by většina lidí měla věnovat pozornost.

Galaxy S20 Plus nemá bláznivý 108MP hlavní senzor, takže při pořizování běžných záběrů zde nedochází k žádnému kopírování pixelů. Hlavním fotoaparátem je 12MP senzor.

Fotografování venku se spoustou denního světla vám poskytne fantastické obrázky, které mohou soupeřit s Google Pixel 4. Barvy jsou nasycené a v každém záběru je spousta detailů a to i při přiblížení.

Zkuste pořídit fotografii všeho, co se hýbe a narazíte na některé problémy. Psi, děti, dokonce i lidé, kteří pózují na fotografii, může být obtížné vyfotit, aniž by obraz nebyl rozmazaný. Může to být způsobené tím, že nastavení rychlosti „expozičního času“ je příliš nízká. Naštěstí je v aplikaci fotoaparátu dokonale schopný profesionální režim. Takže si můžete trošku pohrát s nastavením a těchto nedostatků se zbavit nebo je alespoň co nejvíce eliminovat.

Špatný post-processing?

Zadnímu fotoaparátu bychom však chtěli něco vytknout. Zpracování post-processingu v zadním fotoaparátu způsobuje, že tváře jsou příliš hladké, téměř nepřirozené.

Post-processing Samsungu nezasahuje do všech objektů, či předmětů. Většina fotografií zvířat (pokud se nehýbou), fotografií na šířku a fotografií předmětů, jsou opravdu nádherné. Je však třeba mít na paměti, že tento fotoaparát vytváří jasnější a teplejší barvy. Takže pokud patříte mezi vášnivé fotografy a jasnější a teplejší barvy Vám vadí, tak se spíše poohlédněte po jiném telefonu.

Zvětšení

Tento širokoúhlý hlavní snímač 12MP je podložen ultraširokou čočkou 12MP, což Vám umožňuje pořizovat snímky se zvětšením 0,5x. Společnost Samsung udělala velký pokrok u svých ultra širokých snímků. Oproti Galaxy S10, vykazuje S20 Plus výrazně menší zkreslení kolem okrajů u ultraširokých fotografií.

Ultraširokoúhlý fotoaparát ve spojení s 64 MP teleobjektivem Vám poskytuje rozsáhlou škálu možností fotografování. S20 Plus podporuje zvětšení 0,5x až do zvětšení 30x, ale podporuje pouze optické zvětšení až 3x.

Obrázky s 3x zoomem jsou křišťálově čisté. Cokoliv nad 3x zoom klesá na kvalitě. Podívejte se níže na rozdíl mezi fotografiemi 2x a 4x.

  • 0.5x zoom
  • 1x zoom
  • 2x zoom
  • 4x zoom
  • 10x zoom
  • 20x zoom
  • 30x zoom

A samozřejmě tento fakt by neměl být překvapením, ale obrázky s 30násobným zvětšením jsou téměř nepoužitelné. Rozmazané a znovu zpracované vypadají spíš jako olejomalby než skutečné fotografie.

Společnost Samsung vylepšila noční režim na Galaxy S20 Plus, zejména z řady Galaxy S10. Noční režim může za špatných světelných podmínek výrazně vylepšit obrázky, ale některé fotografie může také zkreslit.

8K videa!?

A co nahrávání videí? Galaxy S20 Plus podporuje nahrávání videí v rozlišení 8K, což je pěkné číslo, ale mnoho lidí ani 8K televizi nevlastní. Takže tuto funkci využije opravdu jen málokdo.

Standardní snímání videa je podle očekávání dobré. Mikrofon odpovídá zoomu fotoaparátu, takže můžete při přiblížení objektu zachytit lepší zvuk. Galaxy S20 Plus vám také umožňuje otočit kameru dopředu bez zastavení videa. Což je prima funkce.

A ještě poslední věc. Při přepínání mezi objektivy jsme si všimnuli nějakého zpoždění aplikace fotoaparátu. Přechod od 0,5násobného přiblížení až k 30násobnému přiblížení pravděpodobně není pro fotoaparát snadný, ale aplikace se před přiblížením nebo oddálením občas zastaví na několik sekund.

Software

Softwarové rozhraní Samsungu za léta prošlo dlouhou cestu a myslíme si, že One UI 2.1 je zatím nejlepší iterací. Je velmi přizpůsobitelný a můžete si ho nastavit dle Vašich představ. Oznámení nejsou tak rušivá jako dříve a dark mód pro celý systém je také velmi pěkný.

Je toho však moc. V telefonu je hned mnoho nepotřebných aplikací. Kromě všech obvyklých aplikací Google a duplicitních aplikací Samsung jsou předinstalovány také čtyři aplikace Microsoft a také reklamy na stahování více propagovaných her z obchodu s aplikacemi od Samsungu. Je také nepříjemné, že Facebook je předinstalovaný a nemůžete ho odinstalovat – pouze ho můžete deaktivovat.

Pokud přejedete prstem doprava, tak se Vám nezobrazí jak byste čekali Bixby Home, ale zobrazí se Vám Samsung Daily. Zde najdete nové zprávy ze světa, vyhledávač Spotify, reklamy a spoustu jiných věcí jako je počasí a podobně.

Dále v panelu nastavení si vše můžete uspořádat dle svého, ale nejdříve musíte odstranit všechny nepotřebné věci, které tam nechcete. A že jich je dost. Rovněž již nemůžete měnit velikost mřížky pro rychlé nastavení, takže budete muset zůstat u rozložení 4 x 4, což je opravdu škoda.

Abychom nemluvili jen o uživatelském rozhraní, pojďme si říct pár dalších věcí ohledně softwaru. Samsung Galaxy S20 Plus používá Android 10, což je nejnovější verze Androidu. Během uplynulého roku společnost Samsung také zrychlila vydání aktualizací softwaru. Dokonce i párkrát porazila Google aktualizacemi zabezpečení.

Specifikace a porovnání

Cena a dostupnost

Jak se říká prémiový telefon, prémiová cena. Samsung Galaxy S20 Plus 128 GB stojí 25 999 Kč. Pro model s 512 GB ještě cena není. Všechny tři modely si můžete nyní předobjednat a oficiálně budou k prodeji 13. března 2020. Modely s 512 GB interní pamětí, budou dostupné až v květnu 2020.

Naštěstí společnost Samsung nabízí možnost výměny Vašeho starého telefonu za nový. Možnosti výměny jsou omezené na vybrané telefony, ale pokud se Vaše staré zařízení kvalifikuje, můžete z výsledné ceny srazit až několik tisíc korun. Odkaz na výměnu najdete zde nebo na oficiálních stránkách Samsungu.

Tento telefon je opravdu pro mnohé drahý a je třeba si říci, zda má cenu ho kupovat. Podle nás si myslíme, že ano. Má dobrou výdrž baterie, fantastický displej, dobře postavený hardware, univerzální fotoaparáty a lepší než průměrný software. Pokud Vás zajímají ceny modelů S20 a S20 Ultra, tak Vám zde přikládáme další odkazy na Alzu, kde si můžete telefony prohlédnout.

Závěr

Samsung Galaxy S20 Plus je společnost, která u nového telefonu slíbí plno věcí a také je dodrží.

Pokud chcete utratit takovou spoustu peněz, tak očekáváte opravdovou kvalitu. A Samsung Galaxy S20 Plus opravdu kvalitní je! Je to pravděpodobně jediný telefon s Androidem, o kterém bychom řekli, že za tyto peníze to opravdu stojí!

To je pro naši recenzi o Samsungu Galaxy S20 Plus vše. Bude to Váš další telefon? Je příliš drahý? Dejte nám v komentářích vědět, co si o něm myslíte.