Samsung Galaxy S20 plus – recenze

samsung_galaxy_s20

Samsung je stále jednou z nejznámějších firem, která prodává mobilní telefony. Někteří dávají přednost Samsung mobilnímu telefonu před trendy Apple produkty. Kolik stojí Samsung telefon, jaký má hardware a software, a co například kvalita kamery? 

Pokud člověk patří mezi vášnivé fanoušky značky Samsung, konkrétně vlajkových lodí Samsung Galaxy S, tak jistě ví, že stále velmi oblíbeným je model Galaxy S20 nabízený ve třech možných variantách. 

Při uvedení na trh byl Samsung Galaxy S20 Plus nejpůsobivějším takzvaným prostředním dítětem. Je to výkonný přístroj, který v sobě skrývá nejlepší výhody svých sourozenců a dosahuje mezi nimi dokonalé rovnováhy. Vedle nových Samsungů působí displeje iPhonů zastarale.

To znamená, že má větší displej a větší výdrž baterie než Samsung Galaxy S20, ale není tak velký a drahý jako Samsung Galaxy S20 Ultra.

Pokud chce člověk cenovou dostupnost nebo to nejlepší z nejlepšího, měl by sáhnout právě po tomto modelu. Stejně oblíbený je taky OnePlus 8.

Samsung Galaxy S20+

Pokud člověk vybírá mezi 12 GB Galaxy S20 Plus nebo zda má upgradovat na 16 GB Galaxy S20 Ultra, tak je na místě se nerozhodovat podle paměti RAM. 12 GB RAM je více než dost.

S20 Plus přichází ve dvou variantách uložiště, a to v 128 GB a 512 GB. Obě verze mají také slot pro microSD kartu s podporou až 1 TB. Takže o úložný prostor určitě nebude nouze.

Jednou z nevýhod je špatná funkčnost senzoru na otisk prstů. U telefonu, který má tak dobrý výkon, je překvapivé, že je senzor otisků prstů na displeji tak nespolehlivý.

Je mnohem pomalejší než senzory namontované vzadu nebo na boku a mnohem méně přesný. K dispozici je také možnost odemknutí obličejem, která je mnohem rychlejší než snímač otisku prstu. 

Displeje 120 Hz jsou opravdu náročné na baterii telefonu. Naštěstí Galaxy S20 Plus má velkou 4 500 mAh baterii, která je schopna vydržet celý den na nabití, a to i v případě používání 120 Hz displeje.

Samsung Galaxy S20 Plus je vybaven bezdrátovým PowerShare (reverzní bezdrátové nabíjení) a 25 W kabelovým a bezdrátovým nabíjením. Na Galaxy S20 Ultra není k dispozici plné 45W kabelové nabíjení, ale aspoň člověk nemusí platit navíc za rychlou nabíječku. Nabíjení od 0 do 100 % s dodávanou nabíječkou 25 W trvá zhruba hodinu a deset minut, což je slušné pro telefon s baterií 4 500 mAh.

Samsung Galaxy S20 Plus 5G

Samsung Galaxy S20 Plus 5G má certifikaci IP68. To znamená, že by nemělo dojít k jeho poškození, pokud se na něj dostane prach, vlhko nebo se ponoří do vody. Dokonce lze zapnout funkci Always-on, která ukazuje uživateli důležitá upozornění i v případě, že je kvalitní displej vypnutý. 

V případě tohoto typu mobilního telefonu, kterým je Samsung Galaxy S20 Plus 5G, je součástí nejmodernější technologie. Podporu 5G sítě si oblíbí všichni uživatelé, kteří budou využívat připojení k internetové síti.

Samsung S20 Plus – design a displej

Společnost Samsung vyrobila smartphone, který designově do roku 2020 nejvíce zapadá. Samsung Galaxy S20 Plus je velmi dobře konstruovaný telefon, vyrobený ze skla a kovu a vypadá velmi futuristicky stejně jako jeho vysoká cena. 

Zprvu se objevovaly obavy zákazníků, že S20 Plus bude pro většinu lidí příliš velký, ale rozhodně tomu tak není. Telefon je stejně velký jako například Google Pixel 4 XL.

Většinu času se člověk dívá na přední část telefonu. Displej telefonu působí velmi moderně. Vycentrovaná děrovací kamera je určitě mnohem lepší než ofsetová přední kamera na Galaxy S10. Co se týče displeje, tak strany obrazovky S20 Plus jsou mírně zakřivené, ne znatelně. Díky těmto mírným křivkám se telefon mnohem pohodlněji drží.

Co jiného lze říct o displejích Samsungu? Displej Galaxy S20 Plus má dynamický AMOLED 6,7palcový displej s rozlišením 3 200 x 1 440 a poměr stran 20:9. Je tedy vysoký, tenký a super svěží. 

Obnovovací frekvenci má 120 Hz pro hladší rolování. 120 Hz dosahuje jen při nejvyšším rozlišením, a to Full HD+ (2 400 x 1 080), takže pokud chce člověk plné rozlišení Quad HD+, klesne zpět na 60 Hz. Samsung pravděpodobně omezil vysokou obnovovací frekvenci na Full HD+, aby se šetřila životnost baterie, což bylo velmi dobré rozhodnutí.

Telefonu je také potřeba poskytnout potřebnou ochranu. Např. knížkové a flipové pouzdro na mobil je tou správnou volbou.

Samsung Galaxy S20 Plus má unikátní displej.

Samsung Galaxy S20 Plus – výkon a hardware

Špatný výkon v dnešní době již není problémem. Většina telefonů podává opravdu solidní výkon a opravdu málo z nich ho postrádá. Pro Galaxy S20 to platí také. Je poháněn procesorem Qualcomm Snapdragon 865. Do evropské distribuce se tento procesor bohužel nedostal. 

V Evropě jsou všechny modely Samsungu Galaxy S20 poháněny procesorem Samsung Exynos 990 podporovaným 12 GB RAM. Sice není až tak perfektní jako Snapdragon, ale je také opravdu rychlý. Hraní, multitasking a rolování sociálními médii je hračka. Někdo by řekl, že 12 GB paměti RAM spojené s tímto rychlým procesorem je nadměrné.

Proč má S20 Plus tolik paměti RAM, když mají ostatní telefony zhruba polovinu? Díky vysokému množství paměti RAM umožňuje uchovávat v paměti více aplikací, aniž by se musely zavírat. Společnost Samsung také umožňuje do paměti RAM připevnit až tři aplikace. 

Samsung S20 Plus – kamera

Fotoaparát je pro mnoho lidí nejdůležitějším aspektem smartphonu. Řada z nich si pořídí kvalitní telefon místo fotoaparátu na dovolené. Lze říci, že se jedná o nejschopnější nastavení fotoaparátu, jaké kdy Samsung vytvořil, a ten, kterému by většina lidí měla věnovat pozornost.

Galaxy S20 Plus nemá 108 MP hlavní senzor, takže při pořizování běžných záběrů zde nedochází k žádnému kopírování pixelů. Hlavním fotoaparátem je 12 MP senzor.

Fotografování venku se spoustou denního světla poskytuje fantastické obrázky, které mohou soupeřit s Google Pixel 4. Barvy jsou nasycené a v každém záběru je spousta detailů, a to i při přiblížení.

Pokud člověk pořizuje fotografii všeho, co se hýbe, pravděpodobně narazí na některé problémy. Psi, děti, dokonce i lidé, kteří pózují na fotografii, může být obtížné vyfotit, aniž by obraz nebyl rozmazaný.

Může to být způsobené tím, že nastavení rychlosti expozičního času je příliš nízké. Naštěstí je v aplikaci fotoaparátu dokonale schopný profesionální režim. Je možné se těchto nedostatků zbavit nebo je alespoň eliminovat tím, že si člověk pohraje s nastavením.

Galaxy s20 Plus – zvětšení fotografií

Tento širokoúhlý hlavní snímač 12 MP je podložen ultra širokou čočkou 12 MP, což umožňuje pořizovat snímky se zvětšením 0,5x. Společnost Samsung udělala velký pokrok u svých ultra širokých snímků. Oproti Galaxy S10 vykazuje S20 Plus výrazně menší zkreslení kolem okrajů u ultra širokých fotografií.

Ultra širokoúhlý fotoaparát ve spojení s 64 MP teleobjektivem poskytuje rozsáhlou škálu možností fotografování. S20 Plus podporuje zvětšení 0,5x až do zvětšení 30x, ale podporuje pouze optické zvětšení až 3x. Obrázky s 3x zoomem jsou křišťálově čisté. Cokoliv nad 3x zoom klesá na kvalitě. 

Samozřejmě tento fakt by neměl být překvapením, ale obrázky s 30násobným zvětšením jsou téměř nepoužitelné. Rozmazané a znovu zpracované vypadají spíš jako olejomalby než skutečné fotografie.

Společnost Samsung vylepšila noční režim na Galaxy S20 Plus, a to zejména z řady Galaxy S10. Noční režim může za špatných světelných podmínek výrazně vylepšit obrázky, ale některé fotografie může také zkreslit.

TIP: Za krásnou fotografii, kterou lze pořídit právě Samsungem, stojí zajít na nejkrásnější místa v ČR, jako je například největší jezero ČR nebo také Praha – zajímavá místa.

Galaxy S20 Plus – 8K videa

A co nahrávání videí? Galaxy S20 Plus podporuje nahrávání videí v rozlišení 8K. Mnoho lidí však 8K televizi nevlastní. Takže tuto funkci využije opravdu jen málokdo.

Standardní snímání videa je podle očekávání dobré. Mikrofon odpovídá zoomu fotoaparátu, takže je možné při přiblížení objektu zachytit lepší zvuk. Galaxy S20 Plus také umožňuje otočit kameru dopředu bez zastavení videa. 

Samsung Galaxy S20+ software

Softwarové rozhraní Samsung Galaxy S20+ za léta prošlo dlouhou cestu. One UI 2.1 je zatím nejlepší iterací. Je velmi přizpůsobitelný a lze ho nastavit dle představ, nebo přesunout software ze starého telefonu. Oznámení nejsou tak rušivá jako dříve a dark mód pro celý systém je také velmi pěkný.

V telefonu je však mnoho nepotřebných aplikací. Kromě všech obvyklých aplikací Google a duplicitních aplikací Samsung jsou předinstalovány také čtyři aplikace Microsoft a také reklamy na stahování více propagovaných her z obchodu s aplikacemi od Samsungu. Jak odstranit nebo vypnout reklamy v mobilu?

Dále v panelu nastavení je možné si vše uspořádat dle svého, ale nejdříve se musí odstranit všechny nepotřebné věci, které tam člověk nechce. Rovněž již nelze měnit velikost mřížky pro rychlé nastavení, takže člověk musí zůstat u rozložení 4 x 4.

Mezi nevýhody u modelu Samsung Galaxy S20 Plus patří nespolehlivý snímač otisku prstu.

Samsung Galaxy S20 Plus – recenze 

Galaxy S20 Plus sklidil převáženě pozitivní recenze. Největší chvála se týká OLED displeje s podporou 120 Hz. Plusové body patří také designu celého mobilního telefonu Samsung Galaxy S20 Plus společně se stereo reproduktory s dobrým zvukem. Jaké jsou všechny výhody tohoto zařízení?

Výhody Samsung Galaxy S20+:

  • jasný a ostrý displej
  • špičkový výkon a specifikace
  • celodenní výdrž baterie
  • všestranné fotoaparáty
  • přizpůsobitelný software

Na druhé straně jsou zde negativa, která patří mezi často zmiňovaná uživateli tohoto zařízení.

Nevýhody Samsung Galaxy S20:

  • drahé
  • zpožděný, nespolehlivý snímač otisků prstu
  • žádný konektor pro sluchátka
  • 8K video je přehnané

Mezi nimi je mimo jiné i vystupující modul fotoaparátu, který se může velmi snadno poškodit. Problémy často vznikají s otevíráním mobilního telefonu otiskem prstu, který je pomalý a občas nereaguje, jak bylo zmíněno již výše v článku. 

Proč si koupit Samsung Galaxy S20 Plus

Samsung Galaxy S20 Plus je dobrý smartphone. Software a fotoaparáty mohou být pro některé příliš, a ne každý potřebuje všechny drobné doplňky, které sem Samsung zařadil. 

Samsung Galaxy S20 Ultra je vynikající telefon, zejména co se týče fotoaparátů. Pokud chce člověk trochu ušetřit, S20 Plus má téměř všechny jeho nejlepší přednosti za výrazně nižší cenu.

Ne všechny telefony umí dobře pořizovat fotografie se zoomem. S20 Plus má úctyhodný 3násobný optický zoom v kombinaci s 64Mpx snímačem, který umožňuje pořizovat opravdu povedené fotografie zblízka. Při 30násobném přiblížení sice nezachytí ty nejjasnější fotografie, ale nasbírá kontext na větší vzdálenost než téměř každý telefon na trhu. 

Vzhledem k tomu, že se S20 Plus připojuje jak k mmWave, tak k sub-6 5G, je to skvělý telefon pro ty, kteří chtějí naskočit na špičku 5G, protože je pravděpodobné, že se telefon připojí k síti 5G vybraného operátora.

Proč si nekoupit Samsung Galaxy S20 Plus

S20 Plus je pravděpodobně nejdostupnější způsob, jak získat 5G na mmWave i Sub-6. Pokud člověk však chce cenově dostupnější způsob, jak se dostat k 5G, měl by si pořídit telefon, který podporuje 5G a odpovídá konkrétní síti operátora. 

I když je model S20 Plus velmi líbivý, je rozhodně drahý, a pro některé spotřebitele nad jejich možnosti. Pokud chce člověk specifikace vlajkové lodi za nižší cenu, je na místě zvážit koupi OnePlus 7T Pro nebo starší telefon. Ty poslouží naprosto skvěle.

Pokud má Samsung Galaxy S20 Plus ještě jednu velkou chybu, pak je to fakt, že jeho design není nijak zvlášť inspirativní. Vlastně možná bude šokovat, že jeho cena jde tak vysoko, protože vše, za co se platí, je vevnitř.