Pátý titul mistra světa v rallye pro Ogiera

Britská rallye rozhodla o novém světovém šampionovi v automobilových soutěžích. Tedy spíš o staronovém. Francouz Sébastien Ogier získal pátý titul v řadě. Stačilo mu k tomu třetí místo na velšských tratích.

evans-vyhrc3a1l-svou-prvnc3ad-rallye-v-c5a1ampionc3a1tu-4220012 Evans vyhrál svou první rallye v šampionátu

Pro premiérové vítězství v kariéře si dojel na domácích tratích Velšan Elfyn Evans na Fordu. Vedl suverénně už po první etapě a svůj náskok ve druhé ještě navýšil. Po ní byl druhý Ogier před Belgičanem Thierry Neuvillem z týmu Hyundai, který ho spíš už jen teoreticky mohl připravit o titul. To se ale nestalo, i když Belgičan nakonec skončil celkově druhý. Ogierovi třetí místo bohatě stačilo na obhajobu titulu.

Ford slaví po 36 letech

ogierc5afv-ford-na-velc5a1kc3bdch-tratc3adch-400x267-1850598 Ogierův Ford na velškých tratích

Francouz vyhrál šampionát s Fordem poprvé od roku 1981, kdy Fin Ari Vatanen zvítězil s Escortem. Ogier získal čtyři předchozí triumfy v týmu Volkswagen, který loni oznámil odchod z mistrovství světa v rallye. Musel si tak hledat nový tým. Zvolil nakonec M-Sport Malcolma Wilsona a přesedl do Fordu Fiesta. Což se nakonec ukázalo jako oboustranně dobrá volba. M-Sportu totiž pomohl i k vítězství v hodnocení značek.

Dlouhá nadvláda Francouzů

krc3a1lovc3a9-poslednc3adch-sezc3b3n-ms-ogier-a-loeb-400x267-6046635 Králové posledních sezón MS Ogier a Loeb

Ziskem pátého titulu se třiatřicetiletý Ogier osamostatnil na druhém místě historické tabulky za krajanem Sébastienem Loebem. Ten dokázal vyhrát šampionát devětkrát před ním. Francouzi tak vládnou mistrovství světa v rallye už čtrnáct let. „Nemám slov. Byl to každopádně těžký rok. Díky všem v M-Sportu a Malcolmovi, je úžasné být zase mistrem světa,“ zářil v cíli Britské rallye Ogier.

V sezoně si Ogier připsal dvě vítězství, o jedno méně než Neuville, ale předváděl vyrovnanější výkony. Nedojel jen ve Finsku a ve dvanácti soutěžích skončil devětkrát na stupních vítězů. Před poslední soutěží sezóny Australskou rallye má před druhým Belgičanem nedostižný náskok 32 bodů.