Pátý titul mistra světa v rallye pro Ogiera

evans-vyhrc3a1l-svou-prvnc3ad-rallye-v-c5a1ampionc3a1tu-4220012

Britská rallye rozhodla o novém světovém šampionovi v automobilových soutěžích. Tedy spíš o staronovém. Francouz Sébastien Ogier získal pátý titul v řadě. Stačilo mu k tomu třetí místo na velšských tratích.

Pro premiérové vítězství v kariéře si dojel na domácích tratích Velšan Elfyn Evans na Fordu. Vedl suverénně už po první etapě a svůj náskok ve druhé ještě navýšil. Po ní byl druhý Ogier před Belgičanem Thierry Neuvillem z týmu Hyundai, který ho spíš už jen teoreticky mohl připravit o titul. To se ale nestalo, i když Belgičan nakonec skončil celkově druhý. Ogierovi třetí místo bohatě stačilo na obhajobu titulu.

Ford slaví po 36 letech

Francouz vyhrál šampionát s Fordem poprvé od roku 1981, kdy Fin Ari Vatanen zvítězil s Escortem. Ogier získal čtyři předchozí triumfy v týmu Volkswagen, který loni oznámil odchod z mistrovství světa v rallye. Musel si tak hledat nový tým. Zvolil nakonec M-Sport Malcolma Wilsona a přesedl do Fordu Fiesta. Což se nakonec ukázalo jako oboustranně dobrá volba. M-Sportu totiž pomohl i k vítězství v hodnocení značek.

ogierc5afv-ford-na-velc5a1kc3bdch-tratc3adch-400x267-1850598
Ogierův Ford na velšských tratích.

Dlouhá nadvláda Francouzů

Ziskem pátého titulu se třiatřicetiletý Ogier osamostatnil na druhém místě historické tabulky za krajanem Sébastienem Loebem. Ten dokázal vyhrát šampionát devětkrát před ním. Francouzi tak vládnou mistrovství světa v rallye už čtrnáct let.

krc3a1lovc3a9-poslednc3adch-sezc3b3n-ms-ogier-a-loeb-400x267-6046635
Králové posledních sezon Mr Ogier a Loeb.

V sezoně si Ogier připsal dvě vítězství, o jedno méně než Neuville, ale předváděl vyrovnanější výkony. Nedojel jen ve Finsku a ve dvanácti soutěžích skončil devětkrát na stupních vítězů. Před poslední soutěží sezóny Australskou rallye má před druhým Belgičanem nedostižný náskok 32 bodů.

Výsledky Britské rallye:

1. Evans, Barritt              (Brit./Ford Fiesta)           2:57:00,6

2. Neuville, Gilsoul         (Belg./Hyundai i20)               +37,3

3. Ogier, Ingrassia           (Fr./Ford Fiesta)                    +45,2

Průběžné pořadí Mistrovství světa v rallye (po 12 z 13 soutěží):

1. Ogier                                         215

2. Neuville                                    183

3. Tänak (Est./Ford Fiesta)          169