Pojistné plnění a riziko – vyplatí se pojištění

Jak drahé nebo levné pojištění bude, to určuje kromě poptávky také konkurenční nabídka. Ale jsou zde i další faktory, které vstupují do hry, například připojištění a služby. Jaké jsou nejčastější typy pojištění a připojištění a jejich doplňkové služby?

Asistenční služba

To se týká převážně cestovního pojištění. Je to součástí cestovního pojištění jako dvaceti čtyřhodinový servis, kdyby se vám přihodila jakákoli nesnáze. Kromě pojištění jako takového je to také znalost destinace, do které vyrážíte, a samozřejmě porozumění jazyku, jakým se v destinaci mluví.

Pokud zavoláte asistenční službu, vyřídí za vás většinu běhání po úřadech, seženou vám delegáta nebo vám sami pomohou s překladem. Avšak není to jenom součástí cestovního pojištění.

Dnes můžete pořídit asistenční službu také pro pojištění majetku, nemovitosti, ale také vozidla. Cena připojištění se odvíjí od toho, co všechno můžete od asistenční služby požadovat a také jak rychle vám vyhoví. Vždy je dobré se přesvědčit, jak dobře tato služba funguje a co přesně pokrývá.

Pojištění schopnosti splácet

Nabízí ho všechny banky ke každému vyššímu úvěru nebo k hypotéce. Souvisí s tím například i sleva na úrokové sazbě, nebo klesne splátka úvěru a podobě.

Pojištění majetku

Zde cena záleží na tom, jak časté podvody s věcí se vyskytují a jaké dopady by to mělo na pojišťovnu.

Pojistkové podmínky

Zde najdete detailní popis jednotlivých připojištění k vašemu základnímu pojištění. Naleznete zde rizika, ale také výluky. Zde je možné také najít oblíbený sport, vaše zaměstnání, váš koníček, cokoli. Proto se dobře podívejte, proti čemu vlastně pojištěni nejste.

  • všeobecné pojistné podmínky = podmínky pro všechna pojištění, která si sjednáváte prostřednictvím pojišťovny
  • podmínky doplňkové = dále rozvádějí všeobecné podmínky a specializují se na rizika, a právě zde se nejčastěji vyskytují ony výluky nebo jejich výčet

Druhy pojištění

Existuje mnoho druhů pojištění (proti ztrátě zaměstnání, pro případ pracovní neschopnosti, pojištění majetku, pojištění osobních věcí, pojištění mobilního telefonu, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění proti úpadku, pojištění při invaliditě 3. stupně, pojištění pro případ úmrtí, pojištění schopnosti splácet závazky a mnohé další). Většinou si necháváme automaticky nastavit pojištění schopnosti splácet při sjednávání kreditní karty.

Takové pojištění se totiž účtuje pouze z aktuální dlužné částky. Často se také stane, že si necháme nastavit různá pojištění proti odcizení osobních věcí, mobilního telefonu, které je většinou kolem 29 Kč měsíčně. Následně jsou životní pojištění proti nečekaným životním situacím a ty nás mají chránit, pokud onemocníme nebo se nám stane to nejhorší, co se stát na tomto světě může.

Pojistné plnění

Věříte tomu, že opravdu dostanete nějaké pojistně krytí? Na to není jednoduchá odpověď. Je potřeba brát v úvahu, že v pojistných podmínkách je tolik výluk, že opravdu nic nedostaneme. Pojistné podmínky jsou na několika hustě popsaných stránkách.

Kdo z nás to čte? Ruku na srdce, asi skoro nikdo. V tom případě se můžeme potom jenom divit, že vlastně nic nedostaneme. Jedni jsou zastánci pojištění, protože mají nějakou jistotu a lepší pocit. Někdo by si pojištění nikdy nezřídil, protože pojišťovnám nevěří, nebo mají špatné zkušenosti s pojistným plněním.

Pokud si chcete zřídit jakékoli pojištění, tak se určitě poraďte s odborníkem (finančním poradcem), který vám může navrhnout optimální pojištění za přijatelnou cenu. Má možnosti s pojišťovnou vyjednávat a v případě pojistné události vám dokáže pomoci s řešením situace. Většinou má také přehled o pojistných podmínkách a vybere vám tu pravou pojistku. Člověk sám může odsouhlasit cokoliv, protože o tom nemá dostatek informací. Navíc v dnešní době na to ani nemá čas.

Osobně mám také několik pojištění pro můj “klid”, ale myslím si, že kdyby došlo k pojistné události, tak nic moc nedostanu. Pojištění je v dnešní době určitě důležité, ale je potřeba se pořádně informovat a při sjednávání životního pojištění nezatajit žádné informace o svém zdravotním stavu.

Pojištění si sjednejte, ale nechejte si poradit. Některá pojištění vám opravdu mohou pomoci v případě nečekaných životních situacích.