Nejlepší cestovní pojištění – srovnání 2024

Každý, kdo má v plánu vyrazit do zahraničí byť i na jeden den, by si měl sjednat cestovní pojištění pro sebe a pro ostatní členy rodiny. V zahraničí jsou náklady na zdravotní péči mnohonásobně vyšší než v České republice, a tak se zaručeně vyplatí mít sjednané cestovní pojištění. Jak na nejlepší cestovní pojištění?

Jezdí-li člověk do zahraničí pravidelně a pokaždé si klade tu stejnou otázku: Má smysl zařídit si cestovní pojištění? Ano, má, a to i v případě, že ho měl vyřízené již dvacetkrát a nikdy jej nevyužil. Stejně jako si musí do zahraničí obstarat cestovní pas a zaplatit cenu za cestovní pas, musí zaplatit i za pojištění.

Může se totiž snadno stát, že se z dovolené kvůli maličkosti stane noční můra, která finanční rozpočet rodiny zatíží na několik dalších měsíců až let. Občané České republiky mají sice nárok v rámci Evropské unii na zdravotní péči na účet svých zdravotních pojišťoven, ale v řadě případů je vyžadována vysoká spoluúčast.

Dále nejsou pojišťovnou hrazeny léky a zdravotní pomůcky (berle, ortézy). Ve vážnějších případech, kdy je vyžadován výjezd lékaře či zdravotnický transport do Čech, zbude úhrada těchto nákladů také na zraněném, pokud si nesjedná cestovní pojištění. 

Totéž platí i pro asistenční služby. Pokud má člověk jazykové schopnosti omezené, určitě ocení pomoc tlumočníka v případě řešení úrazu či operace v cizí nemocnici. 

Každoročně řeší české pojišťovny na 70 000 takovýchto pojistných událostí a jsou mezi nimi i takové, u nichž škoda dosahuje výše milionů korun.

Cestovní pojištění by určitě mělo zahrnovat pojištění léčebných výloh. Dále pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a majetku druhé osobě. Připojistit se dají také zavazadla či drahé předměty jako například kamera či fotoaparát. 

Chystáte-li se rodina na dovolené provozovat adrenalinové sporty, je vhodné se v pojišťovně na konkrétní aktivity informovat. Na některé sporty se totiž mohou vztahovat takzvané výluky. Dobrá informovanost zvýší šanci na pojistné plnění.

Kdy si sjednat cestovní pojištění 

Cestovní pojištění se doporučuje si sjednat nejpozději jeden den před odjezdem. Díky moderním technologiím je možné si sjednat cestovní pojištění odkudkoliv a kdykoliv, takže pokud to člověk nestihne několik dnů předem, může to udělat ráno před odjezdem nebo na letišti v České republice. 

Stačí si po sjednání na srovnání cestovního pojištění dokumenty vytisknout a přibalit do batohu na cestu. Pokud však člověk nevlastní doma tiskárnu, stačí si to uložit do mobilního telefonu a vytisknout si to až na místě.

Krátkodobé a dlouhodobé cestovní pojištění

Při sjednávání nejlepšího cestovního pojištění je na každém, kterou z variant si zvolí. Na výběr je z dlouhodobého a krátkodobého cestovního pojištění. Každé z nich je něčím specifické a má své výhody. Jaké jsou charakteristiky typů cestovního pojištění?

Krátkodobé cestovní pojištění 

Jestliže jede celá rodina jednou v létě k moři a v zimě na lyže, je krátkodobé cestovní pojištění tou správnou volbou. Je to nejčastější varianta uzavírání cestovního pojištění. 

U tohoto typu pojištění stačí, když si člověk na srovnání cestovního pojištění vybere pojišťovnu s příslušnou nabídkou pojištění. Poté zadá začátek a konec dovolené. Pojistné se zkrátka vypočítá dle doby strávené v zahraničí včetně zvolených parametrů. 

Dlouhodobé cestovní pojištění 

Dlouhodobé cestovní pojištění se vyplatí těm, kdo cestují během roku do zahraničí vícekrát. Takovými klienty bývají zpravidla ti, kdo jezdí mimo Českou republiku na služební cesty. V takovém případě za své zaměstnance nejčastěji platí zaměstnavatelé roční cestovní pojištění s tím, že je možné ho jednou za rok přepsat na jinou osobu, pokud by ta stávající vypověděla pracovní poměr.

Celoroční cestovní pojištění se neomezuje na počet cest mimo území České republiky. Omezení je spojeno s počtem dnů, které člověk v zahraničí stráví. Některé pojišťovny omezují jeden pobyt mimo ČR od 45 do 90 dnů

Existují však některé pojišťovny, které své klienty neomezují, a tak se u nich pojistí například studenti, kteří vycestovali na několika měsíční studium do zahraničí. 

Limity pro cestovní pojištění

Nejdůležitějším parametrem je limit pojištění, který představuje maximální možnou výši peněz, kterou je pojišťovna ochotna vyplatit ihned po pojistné události.

Výše limitů se odvíjí od druhu cesty do zahraničí. Jestliže jede rodina na výlet do blízkého Německa, kde si chce nakoupit oblečení a potraviny, pak nemusí být limit tak vysoký jako například u dovolené na ferraty.  

Na druhou stranu je dobré zvážit při vybírání limitů plnění také průměrné ceny za poskytnutí zdravotní péče v zahraničí. Mezi nejdražší patří Amerika, Švýcarsko a Austrálie.

Náklady na zdravotní péči v zahraničí jsou daleko vyšší než v České republice, proto se vyplatí mít sjednané cestovní pojištění.

Nejlepší cestovní pojištění – co kryje

Řada lidí hledí v první řadě na cenu za pojištění do zahraničí. To není vždy správně. Velká pozornost by měla směřovat zejména na limity plnění. Jakmile náklady za zdravotní ošetření přesáhnou daný limit, člověk pak musí vše nad tento limit platit z vlastní kapsy. Co vše kryje nejlepší cestovní pojištění? 

  • léky
  • náklady na ošetření
  • hospitalizace
  • převoz
  • převoz ostatků po smrti. 

Stejně jako u povinného ručení je možné si zde sjednat připojištění, která kryjí člověka o něco více než v základní variantě. Mezi takové druhy připojištění patří pojištění rizikových sportů, autoasistence na cestách nebo připojištění chronických onemocnění. 

Nejlepší cestovní pojištění – cena 

Jestliže se jednotlivec nebo rodina rozhodnou jet na výlet do některé ze zemí Evropské unie, pak vyjde jednoho cestovní pojištění zhruba na několik desítek korun. Čím rizikovější však výlet je, o to víc stoupne cena. Co ovlivňuje cenu cestovního pojištění?

V první řadě je to délka pojištění. Je logické, že pojistné bude stát více za 10 dní než za 3 dny v cizině. 

Mezi další parametry určující cenu patří cíl cesty, plány na dovolené, výše limitů a vybrané druhy nejrůznějších připojištění ať už na automobil, zavazadla nebo adrenalinové sporty. 

Při sjednávání například u VZP cestovního pojištění nebo OZP cestovního pojiště se zadávají jména a příjmení osob včetně jejich věku. Jakmile je součástí výpravy osoba starší 70 let nebo dítě v nízkém věku, cena rapidně stoupne. Je tomu tak z důvodu výše rizika. U těchto skupin se počítá, že budou potřebovat zdravotní péči více než ostatní.  

Je na místě počítat s tím, že pojištění klasické čtyřčlenné rodiny na čtrnáct dní pro cestu po Evropě se bude pohybovat kolem 1 000 Kč. Některé banky nabízejí cestovní pojištění v rámci platební karty pro jejího majitele a jeho rodinu. 

Cestovní pojištění po České republice

Cestovní pojištění po České republice se doporučuje též pojistit. Lékařské zásahy v ČR se hradí z všeobecného zdravotního pojištění, ale jen pokud se jedná o nezbytné zdravotní náklady. Jakmile si člověk způsobí úraz, který pro něj může mít dlouhodobý zdravotní následek, pojišťovna se k tomu čelem nepostaví. 

Cestovní pojištění na Slovensko 

Má-li rodina v plánu dovolenou v Bratislavě, musí si sjednat nejlepší cestovní pojištění jaké jde. Česká republika už netvoří se Slovenskem jeden stát, a tak je jasné, že se jedná o cizinu. Proto je nutné si sjednat cestovní pojištění na Slovensko.

Turisté nejvíce míří na Slovensko za turistikou, proto je na místě přemýšlet o možném sjednání připojištění. Některé pojišťovny však mají vysokohorskou turistiku do 3 000 m. n. m. zahrnutou v balíčku se základním pojištěním. To se netýká sjíždění řek na raftech. 

Pojištění auta na cestu do zahraničí 

Řada Čechů vyráží na dovolené autem například Škodou Karoq. I zde je třeba myslet na pojištění auta na cestu do zahraničí. Pokud rodinu těšící se na výlet překvapí nepojízdnost vozidla, stačí zavolat na asistenční službu, která zařídí opravu vozidla na místě nebo odtah do autoservisu. Součástí pojištění auta na cestu do zahraničí je cestovní pojištění s vysokými pojistnými limity.

Porouchané auto může zkazit celou dovolenou. Některé pojišťovny proto nabízí svým klientům nadstandardní služby jako je například půjčení náhradního vozidla. 

Sjednání cestovního pojištění přes internet

Při sjednání cestovního pojištění je nutné zadat do příslušného formuláře cílovou destinaci a datum začátku a konce pobytu v zahraničí. Kromě toho se zadává také jméno a příjmení osoby, datum narození, rodné číslo a kontaktní údaje jako je emailová adresa a telefonní číslo. 

Po úspěšném sjednání cestovního pojištění online přijde do několika minut smlouva na emailovou adresu. Tu je dobré si vytisknout včetně kartiček a nosit ji neustále u sebe, pokud dotyčný cestuje mimo ubytovací zařízení na dovolené. 

Na smlouvě je také uvedené telefonní číslo na asistenční službu, která při jakémkoliv problému vyřídí s dotyčným problém v českém jazyce a vše zařídí. Asistenční služby fungují zpravidla 24 hodin denně.