Švédsko s medvědem: Skandinávský Stonehenge

Pokračujeme v naší skandinávské expedici. Přespali jsme na severu Německa a ráno vyrazili trajektem přes Balt. Co všechno jsme na cestě zažili? Tady je malá ochutnávka.

Ráno přichází vhod vestavěné nezávislé topení a vyhřívaná sedadla, protože teplota v německém Rostocku se pohybuje na hranici 10 stupňů Celsia. Ještě rozespalí nastupujeme do auta a jedeme směr přístav. Za chvíli pokračujeme trajektem Huckleberry Finn do Trelleborgu, prvního bodu našeho skandinávského dobrodružství.

Přes Skandinávii

Vyloďujeme se a pokračujeme k megalitickému monumentu Ales stenar, což je obdoba britského Stonehenge. Na hladké dálnici není adaptivní podvozek tolik znát, respektive v režimu comfort kvasinský velikán spíš létá a do zatáček vjíždí houpavě jako kapitán parníku. Oproti tomu mód sport tuhle mořskou nemoc zmírní a škodovka je pak mnohem agilnější.

Zastavujeme na nedalekém parkovišti a jdeme na průzkum Alesových kamenů. Megalitický monument Ales stenar je obdobou známějšího britského Stonehenge. Historickou švédskou památku tvoří 59 kamenů uspořádaných ve tvaru lodě. Archeologové se dodnes přou o její původní využití. A dál? Dál míříme na sever, čeká nás ještě pořádná dálka do Stockholmu. O tom zase příště.