Virtuální platební karta a kreditní karta

Virtuální platby jsou na vzestupu. Hlavní devízou digitálních platebních karet je finanční bezpečnost. Nejen na internetu, nýbrž i v kamenných obchodech. Jak funguje virtuální platební karta a jak ji získat?

Virtuální karta umí téměř vše, co lze očekávat od běžné platební karty, s jednou výjimkou: neexistuje v žádné fyzické podobě. Co je to tedy virtuální platební karta a proč ji chtít? Ve skutečnosti existuje mnoho důvodů, proč jsou virtuální platební karty nesmírně užitečné. Od pohodlí až po lepší zabezpečení.

Virtuální platební karta

Virtuální platební karta existuje pouze ve virtuální podobě. Lze s ní nakupovat na internetu i v aplikacích a platit s ní i v obchodě pomocí mobilních platebních služeb, jako je Google Pay a Apple Pay.

Jediné, co s ní nelze dělat, je vybírat hotovost z bankomatu. Je to proto, že nemá magnetický proužek ani čip – z toho důvodu, že není fyzická. Kromě toho má však virtuální karta 16místné číslo, platnost a CVV jako každá normální karta.

Důležité je však vědět, že virtuální karta bude sice spojena se stejným bankovním účtem jako fyzická karta, ovšem číslo této karty bude jiné. To znamená, že lze utrácet online bez obav o bezpečnost. Virtuální kartu jednoduše stačí zablokovat a přitom stále používat svou fyzickou kartu jako obvykle.

Virtuální karty

Virtuálních karet je na českém trhu stále více. Ať se jedná o virtuální kartu George nebo virtuální kartu Revolut, značí to, že lidé mají zájem o vyšší bezpečí a pohodlnější nakupování. Virtuální karty aktuálně nabízí kromě jiných Česká spořitelna, Komerční banka, MONETA Money Bank, mBank, nebo Twisto. Alternativou může být také anonymní platební karta.

Revolut virtuální karta

Co přesně je Revolut virtuální karta? Je možné ji používat denně nebo si nechat na kartu Revolut převádět mzdu a platit účty? Revolut je bankovní alternativa. Stačí si stáhnout aplikaci Revolut a vytvořit si účet.

Prostřednictvím aplikace si lze objednat fyzickou debetní kartu Revolut nebo si vytvořit kartu digitální. Revolut nabízí různé předplacené debetní karty a virtuální karty. Stejně jako v jakékoli jiné bance je možné přijímat a převádět peníze nejen mezi zákazníky Revolut, nýbrž také do a z jiných bank.

Dobití účtu Revolut je velmi snadné. A je to zdarma. Jak dobít kartu Revolut? Stačí v aplikaci zadat požadovanou částku a stisknout tlačítko „Dobít“. Peníze na kartu Revolut se přičtou okamžitě. Což je pravděpodobně rychlejší než posílání peněz z bankovního účtu na jiný bankovní účet téže banky.

Zatímco virtuální kartu Revolut lze uložit a používat opakovaně, jednorázová Revolut virtuální karta zvyšuje bezpečnost pro jednorázové použití. Ty lze regenerovat tolikrát, kolikrát je potřeba, pokaždé s novým jedinečným číslem karty – což znamená, že údaje o skutečné kartě nejsou nikdy sdíleny s prodejci.

Platby u obchodníků jsou s virtuálními kartami velmi bezpečné.

Místo toho prodejci obdrží náhradní údaje o kartě. Ty jsou vygenerovány během několika sekund a jsou propojeny s účtem Revolut. U Revolutu si lze objednat až pět virtuálních karet najednou. To je sice skvělé z hlediska bezpečnosti, ovšem zároveň to umožňuje lépe kontrolovat, co a na jaké účely z účtu odchází a hlídat si rozpočet.

Pro každý typ online výdajů je možné používat jinou kartu – a nastavit si limit, kolik může každá z nich utratit. Všechny peníze jdou ze stejného místa, avšak díky virtuálním kartám má uživatel jasnější přehled o tom, kam přesně peníze jdou.

Fyzické karty se dají ztratit. S virtuálními kartami je to však o něco složitější, protože je uživatel bude mít vždy uložené v telefonu. I telefon se však může ztratit. Revolut virtuální karta však zůstane na účtu Revolut, jakmile se majitel přihlásí odjinud z jiného zařízení.

Používání virtuální karty Revolut je neuvěřitelně snadné. Funguje totiž úplně stejně jako běžná karta Revolut. Svou virtuální kartu uvidí uživatel v aplikaci vedle údajů o fyzické kartě. Při jakékoli online platbě zadá 16místné číslo karty jako obvykle, spolu s číslem platnosti a číslem CVV – nebo přidá kartu do služby Google Pay.

George virtuální karta

Na stejném principu jako Revolut virtuální karta funguje také George virtuální karta. Je to produkt České spořitelny, která tak svým klientům nabízí modernější, pohodlnější a bezpečnější formy plateb. George umí také pohlídat výdaje dětí a kontrolovat spoření pro děti.

Lze ji snadno založit v internetovém / mobilním bankovnictví České spořitelny, a to kdykoli i bez přítomnosti karty fyzické. Pokud člověk potřebuje zaplatit v obchodě platební kartou a nemá ji u sebe, může si vytvořit George virtuální kartu ihned na místě.

K jednomu bankovnímu účtu je možné si založit jednu virtuální kartu, u účtu Plus až 10 virtuálních karet.

George virtuální karta má nespornou výhodu také v tom, že taková karta nezabírá místo v peněžence a člověk taky nemusí řešit, co dělat při ztrátě peněženky. Zároveň poskytuje vícefázové zabezpečení. Při potvrzování plateb je na výběr rozeznání tváře nebo otisk prstu. Vždy lze nastavit limit pro výběry i platby, tudíž je téměř vyloučené zneužití karty.

Pro naprostou jistotu a pocit bezpečí George virtuální karta nabízí možnost jednorázové platební karty.

Jednorázová platební karta

Ačkoliv je mezi obchodníky a provozovateli e-shopů stále rozšířenější zabezpečení platební brány a používání metody 3D Secure, stále se mohou vyskytovat místa, kde obchodníka může lákat uložit si i přes zákazníkův nesouhlas údaje o platební kartě a strhnout další peníze za něco, co nebylo zakoupeno.

Díky platebním branám nejsou platební údaje sdíleny s obchodníkem. Platbu po ověření totožnosti zprostředkovává přímo banka, strhává peníze z účtu a posílá je obchodníkům. Pro co největší bezpečnost se nabízí jednorázová platební karta.

Lze ji nastavit v mobilním bankovnictví a minimalizovat tak riziko zneužití plastové karty. Systém automaticky vygeneruje unikátní číslo karty. Jednorázová platební karta se ihned po zaplacení (případně po jedné hodině) sama zruší a obchodníci nemají žádnou šanci takovou kartu zneužít.

Platby mobilem Česká spořitelna

Placení hotově pomalu a jistě mizí z českých obchodů. Více než 80 % Čechů dává přednost placení platební kartou a až pětina českých občanů používá platby mobilem. Česká spořitelna tento způsob úhrad maximálně podporuje. Jak platit mobilem? Česká spořitelna nabízí jednoduchý způsob a nastavení.

TIP: Platby mobilem už dnes patří k oblíbeným službám v životě mnoha lidí. Jaké jsou ty nejlepší citáty o životě, nad kterými stojí se pozastavit?

Jak platit mobilem Česká spořitelna

Mobilní telefon je multifunkční zařízení, které umožňuje také placení v obchodech i na internetu. Díky platební službě Google Pay je možné platit pomocí mobilních telefonů Android na bezkontaktních platebních terminálech nebo v online obchodech, které podporují Google Pay.

Jak platit mobilem Česká spořitelna? Jediné, co je potřeba udělat, je přidat si kartu MasterCard nebo VISA od České spořitelny do virtuální peněženky Google, podporující technologii NFC.

Virtuální peněženka

Virtuální peněženka zprostředkovává virtuální platby v klasických i online obchodech a umožňuje výběr hotovosti z bezkontaktních bankomatů. Existující mobilní peněženky jsou Apple Pay a Google Pay, pro platbu chytrými hodinkami se více užívá Garmin Pay nebo Fitbit Pay.

Platební kartu stačí nahrát do virtuální peněženky a v obchodech při platbě přiložit telefon nebo chytré hodinky k čipu platebního terminálu. Virtuální peněženka umožňuje jednoduchý způsob, jak do ní kartu nahrát. Nejprve je potřeba otevřít aplikaci Peněženka Google a vybrat možnost Platební metoda.

Pro rychlejší postup stačí plastovou platební kartu vyfotit a fotoaparát automaticky překopíruje údaje z karty do systému. Data lze zadat i manuálně, včetně osobních údajů a souhlasu s jejich užíváním. Následně je nutné zadat způsob ověření, zkontrolovat údaje a potvrdit požadavek.

Virtuální bankovní účet

Virtuální peněženka, virtuální platební karta a další služby jsou branou k budoucnosti, jakou je i virtuální bankovní účet. Je maximální možnou měrou zabezpečen proti zneužití, díky zachování soukromí a bankovní anonymity. Nikterak se neváže ke klasickému bankovnímu účtu, čímž jsou veškeré transakce, platby a převody co nejvíce bezpečné a anonymní.