Žitný kvásek – nejlepší recept

Kvásek, ta tajemná směs vody, mouky a mikroorganismů, je základem mnoha tradičních chlebových receptů. Jeho výroba je prastará dovednost, která přináší chlebu jemnou strukturu, výraznou chuť a jedinečnou vůni. Tento recept vám představí, jak si vyrobit vlastní kvásek, který se stane základem pro pečení chleba, který vás okouzlí svou autentičností a chutí.

Pečení chleba je uměním, kterému se věnují lidé po celém světě. Ať už jste nadšený pekař nebo začátečník, vytvoření vlastního kvásku může být fascinujícím a odměňujícím procesem. Kvásek, což je směs mikroorganismů, které kvasí a fermentují, je tím, co dává chlebu jeho charakteristickou chuť a konzistenci.

Naučit se vytvářet a udržovat kvásek je prvním krokem k tomu, abyste mohli péct chléb jako profesionál. V tomto receptu vám ukážeme, jak si vyrobit svůj vlastní kvásek a co potřebujete udělat, abyste jej udržovali živým a aktivním. Připravte se na cestu do světa pečení chleba, která začíná vytvořením tohoto zázračného mikrosvěta.

Ingredience:

  • 370 ml vlažné vody
  • 250 g bio celozrnná žitná mouka 

Postup:

Začátek receptu je trochu zdlouhavější, ale když už máte kvásek hotový, tak jej jen přikrmujete a můžete používat každý den. Co je hlavní, že Váš chlebíček bude mít přirozeně výbornou chuť.

  1. 1.den: Ve 2-litrové nádobě rozmícháme 100 g mouky ve 125 ml vlažné vody (28 – 30°C). Přikryjeme utěrkou (ubrouskem), necháme stát při 21 – 23°C, v létě dáme do trochu chladnější místnosti.
  2. 2. den: Přimícháme 50 g mouky a 125 ml vlažné vody, necháme další den.
  3. 3. den: Přimícháme dalších 50 g mouky a již jen 60 ml vlažné vody, přikryjeme a opět necháme stát.
  4. 4.den: přimícháme 50 g mouky a 60 ml vlažné vody, necháme přikryté ještě 24 hod stát.

Je-li správná teplota při kvašení, pak by měl mít kvas po uplynutí 4 dnů lehce kyselou vůni a konzistenci hodně měkkého těsta. Kvásek je možné udržovat tak, že po odebrání necháme na dně cca 1 cm (může být i více) a oživíme ho (přidáme mouku a vlažnou vodu – třeba jako 4.den.

Jak použít kvásek z lednice:

před pečením kvásek vyndáme z lednice, dokrmíme a počkáme, až se probere a zvětší svůj objem.Odebereme potřebné množství do těsta a vrátíme do lednice.Pokud nepečeme často a uchováváme kvásek v lednici, stačí ho 1 – 2x do týdne oživit…. není nutné, někdo dokrmuje i déle jak po týdnu.

Vlastní kvásek je nejen klíčem k chutnému a autentickému chlebu, ale také k hlubšímu porozumění procesu pečení. Když vytvoříte svůj vlastní kvásek, stáváte se členem dlouhé tradice pekařů, kteří si váží kvality a chutě svého pečiva.

Ačkoli péct chléb s kváskem vyžaduje trpělivost a péči, výsledek stojí za to. Vaše domácí chleby budou mít jedinečnou chuť, vůni a texturu, kterou nemůžete najít v žádném supermarketu. A také budou obsahovat kousek vašeho srdce, který jste vložili do procesu vytváření a péči o kvásek. Buďte hrdí na svůj kvásek a na chleby, které díky němu budete péct.