Padla německá cestovka GTI Travel, její krach zasáhne až 1500 Čechů

Vysoké zadlužení u zahraničních partnerů způsobilo pád velké německé cestovní kanceláře GTI Travel. Zájezdy má u ní zakoupeno desítky tisíc klientů včetně stovek lidí z České republiky.

Ještě v pondělí 3. června web GTI nabízel zájezdy. Dnes již na něm visí pouze oznámení o krachu. Podle informací z webu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) je situace velmi neuspokojivá, protože cestovka prý vůbec nekomunikuje.

„V současné době se německá asociace pokouší zjistit dopad úpadku, kolik zájezdů bylo prodáno od GTI i prostřednictvím jiných touroperátorů. Ve spolupráci s pojišťovnou se snaží zjistit, jak se co nejrychleji vypořádat s dotčenými cestujícími,“ uvádí web AČCKA.

Bankrot zasáhne celkově desítky tisíc klientů, z nichž podle odhadů je zhruba 1500 Čechů, kteří už neodjedou na zakoupený zájezd. Cestovka měla údajně uzavřenou pojistku proti úpadku u pojišťovny HanseMerkur Reiseversicherung na částku 150 milionů eur. Za krachem CK pravděpodobně stály rozsáhlé dluhy u zahraničních partnerů.

„S úpadkem zahraničního touroperátora nejsou na českém trhu zkušenosti. Postup pojistného plnění pro dotčené klienty by však měl být podobný jako při krachu české CK. Zákazníci, kteří mají koupený zájezd od této CK, by se měli ohledně dalšího postupu obrátit na svého prodejce,“ citoval server Finančnínoviny.cz tajemnici AČCKA Kateřinu Petříčkovou.

Služby GTI Travel v České republice prodávaly agentury specializované na německé cestovní kanceláře. Velká část lidí si ale podle Jaroslava Valenty z portálu Nacesty.cz mohla pořídit zájezd přímo na stránkách cestovky.

Zatím není zcela jasné, kolik zákazníků uvízlo v cizině. Server E15.cz napsal, že dle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung je s GTI v Turecku zřejmě až 300 klientů. V zahraničí se patrně nachází také několik Čechů.

Cestovní kancelář German Travel International byla založena v roce 1994 v Düsseldorfu. Specializovala se na zájezdy do Turecka, Bulharska, Egypta, Tuniska, na Baleárské, Kanárské a řecké ostrovy a na Kypr.