Apple Pay baví. U Air Bank si službu první den aktivovalo přes 22 tisíc lidí, KB zaznamenala platby okolo 3,7 milionu korun

Pokud uživatelé Applu podrobněji sledovali dění okolo kýženého příchodu Apple Pay na tuzemský trh, patrně mohli tušit, že jakmile se platební služba Applu v Česku spustí, bude o ní velký zájem. Všechno to nadšení z možnosti, kdy bude možné u bezkontaktních terminálů bezpečně platit přímo telefonem nebo hodinkami, si o to doslova říkalo. A jak hovoří nejnovější statistiky vybraných bank, nešlo pouze o plané nadšení.

Například Air Bank, jedna z bank, která podporu Apple Pay hlásala měsíce dopředu, za prvních 12 hodin od spuštění (cca od 6:00 do 18:00) zaznamenala přes 22 tisíc klientů, jež si jablečnou platební službu aktivovali. Ti jen za první dny měli navíc provést až 11 300 plateb skrze své iPhony nebo Apple Watch v celkovém objemu 3,24 milionu korun.

U Air Bank byly velmi silné i další dny, kdy byl nástup Apple Pay nejžhavější. V průběhu hodin měli její zákazníci prostřednictvím zaplatit okolo 3 tisíce nákupů atakujících částku okolo 600 tisíc korun.

Další bankou, která se Apple Pay pochlubila hned v první vlně, byla i Komerční banka, jež taktéž zaznamenala zajímavé výsledky. Konkrétně šlo o 17 500 takzvaných early adopters, kteří si do svých zařízení od Applu přidali 20 400 příslušných platebních karet, přičemž za první den realizovali okolo 10 500 nákupů v celkovém objemu 3,7 milionu korun.

Úspěch má i Twisto

Sympatické výsledky má i fintechový startup Twisto. Do aplikace Wallet si mělo jeho Twisto kartu během debutového dne přidat okolo 1 800 zákazníků, přičemž hned necelá polovina těchto klientů měla do třetí hodiny odpolední pomocí ní aktivně platit. Konkrétně šlo o transakce v průměrné hodnotě okolo 360 korun.

“Úspěch Apple Pay předčil naše očekávání. Již od ranních hodin se strhla vlna zákazníků, kteří si přidali Twisto kartu do svých mobilních telefonů. Polovina z nich již platbu také vyzkoušela. Těší nás enormní nárůst nově registrovaných uživatelů, jejichž banka Apple Pay nepodporuje. Zajímavostí je, že mezi těmito novými zákazníky je také řada vysoce postavených manažerů těchto bank,” říká zakladatel a CEO Twista.

Údaje se samozřejmě hodinu od hodiny měnily a je zajímavé sledovat, jak se Apple Pay uchytí.

ApplePay

Apple Pay je bezkontaktní platební technologie vyvinutá společností Apple Inc., která uživatelům umožňuje provádět platby kompatibilními zařízeními Apple. Apple Pay byla poprvé představena v říjnu 2014 a od té doby se stala jedním z nejoblíbenějších mobilních platebních řešení.

Apple Pay umožňuje uživatelům provádět platby prostřednictvím jejich zařízení Apple, například iPhonu nebo hodinek Apple Watch. Technologie funguje na základě kombinace technologie NFC (Near Field Communication) a tokenizace.

NFC je technologie, která umožňuje dvěma zařízením vzájemně komunikovat na krátkou vzdálenost, zatímco tokenizace je proces, který pro každou transakci generuje jedinečný kód. Tokenizace pomáhá zajistit, že platební údaje uživatele jsou bezpečné a nemohou být odcizeny nebo použity k podvodu.

Službu Apple Pay přijímá mnoho maloobchodníků a internetových obchodů. Seznam obchodníků, kteří Apple Pay přijímají, se neustále rozšiřuje a Apple neustále rozšiřuje seznam zemí, ve kterých je k dispozici. Od února 2020 je Apple Pay k dispozici ve více než 40 zemích a má přes 1 miliardu aktivních uživatelů.

Apple Pay se snadno používá a je bezpečná. K používání Apple Pay stačí, aby uživatelé u pokladny vybrali možnost platby kartou a přiložili své zařízení k platebnímu terminálu. Apple Pay pak pro každou transakci vygeneruje jedinečný kód, který chrání platební údaje uživatele a pomáhá předcházet podvodům.

Celkově je Apple Pay pohodlný a bezpečný způsob placení. Snadno se používá a je přijímána u mnoha prodejců a v internetových obchodech. Služba Apple Pay se také rozšiřuje do dalších zemí a rychle se stává jedním z nejoblíbenějších mobilních platebních řešení.

Popularita Apple Pay

Obliba Apple Pay roste a vypadá to, že tu zůstane. Rychle se totiž stává jednou z nejoblíbenějších možností mobilních plateb.

Proč je tedy Apple Pay tak populární? No, pro začátek je to neuvěřitelně pohodlné. S Apple Pay nemusí uživatelé šmátrat po hotovosti nebo kartách. Místo toho jim k dokončení transakce stačí klepnout telefonem na kompatibilní platební terminál. Je to rychlé, snadné a bezpečné.

Dalším důvodem její oblíbenosti je její bezpečnost. Apple Pay používá zabezpečený systém tokenů, který chrání údaje uživatelů. To znamená, že pokud by hacker získal přístup k účtu Apple Pay uživatele, nemohl by se dostat ke skutečným údajům o jeho kreditní nebo debetní kartě. To z ní dělá jednu z nejbezpečnějších dostupných možností mobilních plateb.

V neposlední řadě je Apple Pay díky své široké akceptaci stále populárnější. Stále více obchodů, restaurací a dalších podniků začíná Apple Pay jako formu platby přijímat. Díky tomu se může Apple Pay snadno používat bez ohledu na to, kde se právě dotyčný nachází.

Celkově lze říci, že popularita Apple Pay je na vzestupu a nevypadá to, že by měla v dohledné době zmizet. Díky jejímu pohodlí, bezpečnosti a široké akceptaci není divu, proč se tolik lidí rozhoduje používat Apple Pay pro své mobilní platby.

Jak používat Apple Pay?

Apple Pay je revoluční způsob placení za zboží a služby pomocí zařízení Apple. Je to bezpečný, rychlý a pohodlný způsob placení za každodenní nákupy pomocí iPhonu, iPadu nebo hodinek Apple Watch.

  • Uživatel by se měl se, že má zařízení Apple s nainstalovanou nejnovější verzí iOS nebo watchOS. Apple Pay je k dispozici na iPhonu 6 nebo novějším, iPadu Air 2 nebo novějším, iPadu mini 3 nebo novějším a hodinkách Apple Watch.
  • V zařízení stačí otevřít aplikaci Peněženka a klepnout na ikonu „+“.
  • Podle pokynů na obrazovce přidat kartu. Uživatelé mohou přidat jakoukoli podporovanou kreditní nebo debetní kartu své banky.
  • Až bude uživatel vyzván k ověření totožnosti, stačí k tomu použít Touch ID nebo Face ID.
  • Po ověření karty může uživatel hned začít používat Apple Pay.
  • Při placení v obchodech, restauracích a dalších místech poté hledat logo Apple Pay nebo bezkontaktní platby.
  • Pokud chce uživatel platit online, v aplikacích nebo v dopravě, také stačí aby vyhledal u pokladny tlačítko Apple Pay nebo bezkontaktní platby.

Používání Apple Pay je snadné a bezpečné. Platební údaje jsou šifrované a bezpečně uložené v zařízení a k platbám se může používat Touch ID nebo Face ID. V aplikaci Peněženka si také může uživatel prohlédnout své poslední transakce.

Alternativy Apple Pay

V posledních letech se Apple Pay stává stále oblíbenější platební metodou pro iPhony a hodinky Apple Watch. Pokud však chce uživatel své platební možnosti trochu zpestřit, existuje několik alternativ k Apple Pay, které stojí za zvážení.

Venmo je online platební služba, která umožňuje posílat a přijímat peníze od přátel a rodiny pomocí několika kliknutí. Její používání je snadné a lze ji propojit s bankovním účtem nebo debetní kartou. Je to také skvělý způsob, jak se s přáteli rozdělit o účty, protože umožňuje požadovat platby od ostatních a sledovat, kdo zaplatil.

Další skvělou možností je Google Pay, zejména pokud se používá zařízení se systémem Android. Je podobná službě Apple Pay v tom, že sei může používat k platbám na internetu i v obchodech. Může se také používat k posílání a přijímání peněz od jiných uživatelů služby Google Pay.

Pokud uživatelé hledají tradičnější možnost platby, PayPal je skvělou volbou. Existuje již od roku 1998 a je přijímán ve většině internetových obchodů. S účtem PayPal se může propojit bankovní účet nebo debetní karta a může se dokonce používat k odesílání a přijímání peněz od jiných uživatelů služby PayPal.

A konečně je tu Samsung Pay. Je to verze Apple Pay od společnosti Samsung a funguje s většinou zařízení Samsung. Může se používat k platbám na internetu i v obchodech a může se použít i k převodu peněz z bankovního účtu nebo debetní karty.

To jsou jen některé z alternativ k Apple Pay, které můžou uživatelé zvážit. Každá z nich má své výhody i nevýhody, takže je možné je prozkoumat a najít si tu, která bude nejlépe vyhovovat. Ať už si vybere uživatel jakoukoli, budete mít jistotu, že má spolehlivou a pohodlnou platební metodu.