Zkrachovala již třetí cestovní kancelář – CK HONZA service

Letní turistická sezóna ještě pořádně nezačala a už máme za sebou krachy tří cestovních kanceláří. Po třeboňské Bolero Tours a pražské Partner Alivia vyhlásila ve čtvrtek 30. května ukončení činnosti z ekonomických důvodů západočeská CK HONZA service.

V této kanceláři si klienti již zájezd nekoupí. Cestovní kancelář založil v roce 1990 Milan Štengl a v letošním katalogu uváděl, že nabízí dovolenou již čtyřiadvacet sezón. CK HONZA service postupně doplňovala nabídku zájezdů od prvních čtyřdenních cest do Paříže a pobytů na Kanárských ostrovech do exotických zemí.

V posledních letech se specializovala hlavně na organizaci zájezdů do Itálie, Řecka, Turecka a Bulharska. Ročním obratem, který činil zhruba 15 milionů korun, a zhruba s tisícovkou klientů se řadila mezi menší cestovní kanceláře.

CK HONZA service neměla ve chvíli ukončení činnosti žádné klienty v zahraničí, první turisté s ní měli odletět na konci týdne. Odhaduje se, že u ní pro letošek uzavřelo smlouvu asi 550 zákazníků. Tyto informace poskytla médiím tajemnice AČCKA Kateřina Petříčková, a zároveň ve shodě s textem, který CK vyvěsila na svých webových stránkách, dodala, že cestovka byla pojištěna pro případ insolvence a podle předběžných odhadů by pojistný limit měl pokrýt nároky dotčených zákazníků.

Klienti CK HONZA service, kteří již zaplatili zájezd nebo zálohu, by se tedy měli co nejdříve obrátit na Českou podnikatelskou pojišťovnu, u níž byla cestovka pojištěna, a předložit své nároky.

Všechny cestovky, které byly zatím v letošním roce nuceny ukončit činnost, fungovaly na trhu dlouho a spolehlivě, řadily se mezi menší cestovní kanceláře. Jako důvod svých ekonomických potíží označovaly pokles zájmu klientů a problémy v obchodních vztazích se zahraničními partnery.

Takový vývoj situace zřejmě majitel a ředitel CK HONZA service Milan Štengl nepředpokládal v době, kdy do katalogu pro letošní rok za sebe i za celý kolektiv vložil přání: „Přejeme Vám úspěšný rok 2013 naplněný radostí a nezapomenutelnými zážitky s naší cestovní kanceláří.“