Domácí bramborové gnocchi – nejlepší recept

Italská kuchyně je proslulá svými bohatými chutěmi a širokým spektrem pokrmů. Jedným z jejích oblíbených pokladů jsou bramborové noky, malé bramborové knedlíčky, které jsou zároveň chutné a utěšující. Vytvoření domácích bramborových noků se může zdát náročné, ale s trochou cviku můžete italské lahůdky přivést přímo do své kuchyně.

V tomto článku se budeme věnovat umění vytvoření těchto nadýchaných dobrot a prozkoumáme, proč si získaly srdce a chuťové pohárky gurmánů po celém světě. Brambory jsou surovina, která má mnoho využití. Lze z nich připravit bramborové placky, bramboráky a další. Níže je uveden recept na bramborové gnocchi.

Stručná historie domácích gnocchi

Noky, italsky „gnocchi“ (vysl. „nyo-ki“), mají dlouhou a bohatou historii. Tyto knedlíčky se pravděpodobně poprvé objevily v Itálii a slovo „gnocchi“ pochází z italského slova „nocca,“ což znamená kloub. Historicky byly noky považovány za pokrm pro venkovské obyvatelstvo a byly vyráběny z jednoduchých a běžně dostupných surovin, jako jsou brambory nebo mouka. S časem se recepty na noky vyvíjely a rozrůzňovaly, vytvářejíce různorodé regionální a sezónní varianty po celé Itálii.

Bramborové gnocchi
Bramborové gnocchi jsou rychlým a perfektním receptem pro každý rušný den.

Variace a tipy na bramborové gnocchi

  • Aromatické dochucení: Experimentujte s různými příchutěmi tím, že přidáte bylinky, česnek nebo nastrouhaný sýr do bramborového těsta. Muškátový oříšek je klasickým doplňkem, který přidává nůžkám tepla.
  • Bramborové noky se sladkými brambory: Místo obyčejných brambor zkuste použít sladké brambory pro mírně sladší a pestřejší variantu.
  • Gluten-Free možnost: Pokud máte omezení v konzumaci lepku, použijte bezlepkovou mouku na výrobu bramborových noků.

Jak servírovat domácí gnocchi?

Bramborové gnocchi můžete podávat různými způsoby, a záleží na vašich osobních preferencích a chuťových kombinacích. Zde jsou některé způsoby, jak je podávat:

  1. S rajskou omáčkou: Toto je klasický způsob podávání bramborových gnocchi. Zalijte gnocchi rajskou omáčkou, přidejte čerstvé bylinky (bazalka, oregano, petrželka) a posypte Parmezánem nebo Grana Padano sýrem.
  2. S pestem: Bramborové gnocchi jsou skvělé s různými druhy pesta. Bazalkové, špenátové nebo rajčatové pesto dodají jídlu lahodnou a aromatickou chuť.
  3. S máslem a šalvějí: Toto je jednoduchý, ale chutný způsob podávání. Gnocchi smažte na pánvi na másle spolu se šalvějovými lístky, dokud nebudou lehce zlaté. Posypte Parmezánem nebo nasekanými ořechy pro extra texturu.
  4. S houbovou omáčkou: Houbové omáčky, jako je například smetanová houbová omáčka, jsou skvělým doplňkem k bramborovým gnocchi. Vytvoříte tak sytou a bohatou kombinaci italské houbové omáčky a gnocchi.
  5. S krevetami nebo kuřecím masem: Pro proteinovější pokrm můžete bramborové gnocchi kombinovat s krevetami, kuřecím masem nebo pancettou. Tím získáte plnohodnotné hlavní jídlo.
Recept na gnocchi
Domácí bramborové gnocchi doplňte smetanovou nebo rajčatovou omáčkou – neuděláte chybu!

Recept na domácí bramborové gnocchi

Vyrobit si domácí bramborové noky může být odměňujícím kulinářským dobrodružstvím. Zde je základní recept, který vás provede procesem:

Ingredience na domácí bramborové gnocchi

  • 1 kg brambor
  • 250 g mouky (někdy se doporučuje až 300 g na 1 kg brambor)
  • 1 velké vejce (někdo přidává pouze žloutek nebo dělá noky bez vajec)
  • špetka soli

Postup přípravy domácích bramborových gnocchi

  1. V neosolené vodě uvaříme brambory i se slupkou (asi 20 – 30 min). 
  2. Následně oloupeme slupku a ještě teplé je protlačíme v pasírovači (it. „passaverdura) nebo rozmačkáme ručně vidličkou (dáváme pozor, aby nám nikde nezbyly kousky brambor).
  3. Na dřevěnou (či třeba mramorovou) desku připravíme brambory, uděláme do nich důlek, přisypeme část mouky a přidáme vejce. To uvnitř rozšleháme. 
  4. Postupně zpracováváme těsto a přidáváme mouku dle potřeby.
  5. Z vypracovaného těsta odkrojíme kus a uválíme z něj dlouhý váleček o průměru cca 1 cm. Aby se nám podařil dobrý váleček, tak na těsto nesmíme moc tlačit a je potřeba jej posypat po celé délce moukou (tip od italské mamma). 
  6. Potom jej nakrájíme na stejně velké kousky, asi 2 cm dlouhé. Každý kousek posypeme lehce moukou a naskládáme vedle sebe – gnocchi by se neměly dotýkat, aby se nepřilepily.
  7. Typický tvar gnocchů můžeme buď vypracovat pomocí tvarovače nebo jednoduše jej protlačit do gnocchů pomocí vidličky.
  8. Dáme vařit vodu na těstoviny, osolíme jí. Ve vroucí vodě uvaříme gnocchi (je potřeba je nabírat s lehkostí, aby se k sobě nepřilepily). Gnocchi jsou hotové ihned – jakmile vyplavou na hladinu (cca 1 min).