Domácí Tahini pasta – nejlepší recept

Tahini pasta

Tahini, krémová a univerzální pasta z mletých sezamových semínek, je základem blízkovýchodní a středomořské kuchyně. Tahini je známé svou bohatou oříškovou chutí a hedvábnou strukturou a je chutné nejen samo o sobě, ale slouží také jako klíčová přísada do mnoha klasických pokrmů, jako je hummus, baba ganuš a tahini omáčka.

I když je tahini omáčka snadno dostupná v obchodě, výroba vlastní domácí pasty tahini vám umožní přizpůsobit její chuť a kvalitu, čímž pozvednete své kulinářské výtvory do nových výšin. V tomto článku pronikneme do umění výroby domácí pasty tahini, prozkoumáme její původ, nutriční výhody a návod krok za krokem, jak si toto lahodné koření vytvořit ve vlastní kuchyni.

Původ a historie tahini pasty

Tahini má bohatou historii, která sahá tisíce let zpátky až do starověkých civilizací na Blízkém východě. Je nedílnou součástí středomořské a blízkovýchodní kuchyně a dodává hloubku a chuť nespočtu tradičních pokrmů. Díky své všestrannosti a jedinečné chuti je tahini ceněnou ingrediencí napříč různými kulturami a symbolizuje vřelost, pohostinnost a oslavy.

Tahini pasta bývá nejčastěji servírována s falafelem nebo pita chlebem.

Výživové benefity tahini

Kromě výjimečné chuti má domácí tahini pasta také několik zdravotních přínosů. Sezamová semínka, hlavní složka tahini, jsou bohatá na základní živiny, jako je vápník, železo, hořčík a vitamin E.

Kromě toho obsahují prospěšné rostlinné sloučeniny, jako jsou lignany a fytosteroly, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tahini je také dobrým zdrojem zdravých tuků, včetně mononenasycených tuků, o nichž je známo, že podporují zdraví srdce.

Klíčem k dokonalé sezamové pastě je kvalitní sezamové semínko – dbejte na správný výběr.

Recept na domácí tahini pastu

Příprava domácí pasty tahini je překvapivě jednoduchá. Zde je základní recept, který vám pomůže začít.

Ingredience na domácí tahini pastu

 • 2 šálky sezamových semínek (syrových nebo lehce opražených)
 • 1/4 až 1/2 šálku oleje neutrální chuti (například olivový nebo rostlinný olej)
 • sůl podle chuti (nepovinné)

Postu na domácí tahini pastu

 1. Pokud používáte syrová sezamová semínka, lehce je opékejte na suché pánvi na středním ohni po dobu několika minut, dokud nezískají zlatohnědou barvu. Tento krok není povinný, ale zvýrazní chuť tahini.
 2. Než sezamová semínka přendáte do kuchyňského robotu nebo výkonného mixéru, nechte je mírně vychladnout.
 3. Sezamová semínka zpracujte a postupně přidávejte olej. Začněte s menším množstvím oleje a podle potřeby přidávejte, dokud nedosáhnete požadované konzistence.
 4. Tahini by mělo být hladké, krémové a sypké, podobné hustému ořechovému máslu.
 5. Občas udělejte přestávku a seškrábněte stěny procesoru nebo mixéru, aby se do něj dostala všechna semínka.

Sezamová pasta – recept

Tahini je lahodná pasta z mletých sezamových semínek. Běžně se používá v blízkovýchodní a středomořské kuchyni a je klíčovou složkou pokrmů, jako je hummus a baba ganoush nebo jej kombinují s falafelem.

Ingredience na sezamovou pastu

 • 2 šálky sezamových semínek
 • 1/4 šálku olivového oleje (pokud chcete, můžete použít i jiný olej, například rostlinný nebo hroznový)
 • špetka soli

Postup na sezamovou pastu

 1. Předehřejte troubu na 175 °C.
 2. Sezamová semínka rovnoměrně rozprostřete na plech. Vložte plech do předehřáté trouby a opékejte sezamová semínka asi 5-10 minut, dokud nezískají zlatohnědou barvu.
 3. Nezapomeňte na ně dávat pozor, aby se nepřipálila.
 4. Vyjměte opečená sezamová semínka z trouby a nechte je několik minut vychladnout.
 5. Vychladlá sezamová semínka přendejte do kuchyňského robotu nebo výkonného mixéru. Pokud máte rádi tahini s oříškovější chutí, můžete krok opékání vynechat a použít přímo neopražená sezamová semínka.
 6. Sezamová semínka zpracovávejte asi 2-3 minuty. Zpočátku bude směs drobivá, ale mixujte tak dlouho, dokud se semínka nerozpadnou a nezačnou uvolňovat své přirozené oleje.
 7. Možná budete muset občas seškrábnout stěny mísy, aby se vše dobře spojilo.
 8. Za chodu kuchyňského robotu nebo mixéru do směsi postupně přidávejte olivový olej. Pokračujte v mixování, dokud nebude tahini hladké a krémové.
 9. V případě potřeby můžete pro zvýraznění chuti přidat špetku soli.
 10. Ochutnejte tahini a upravte konzistenci a chuť podle svých preferencí. Pokud chcete řidší konzistenci, můžete přidat trochu více olivového oleje a znovu rozmixovat.
 11. Pokud je příliš hustá, můžete přidat malé množství vody a mixovat, dokud nedosáhnete požadované konzistence.
 12. Jakmile jste s konzistencí a chutí spokojeni, přelijte tahini do čisté sklenice nebo vzduchotěsné nádoby. Uchovávejte ji v chladničce a měla by vydržet několik týdnů.
Tahini můžete připravit i z černého sezamu, chuť je maličko odlišnější.

Domácí tahini pasta s bylinkami – recept

Tahini s bylinkami podávejte jako dip s pita chlebem nebo čerstvou zeleninou. Můžete ji také použít jako omáčku nebo zálivku na saláty, pečenou zeleninu, grilované maso nebo falafel.

Ingredience na domácí tahini pastu s bylinkami

 • 1 šálek tahini
 • 2 lžíce čerstvé citronové šťávy
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 2 stroužky česneku, mleté
 • 1/4 šálku čerstvé petrželky, jemně nasekané
 • 1/4 šálku čerstvého koriandru, jemně nasekaného
 • 1/4 lžičky kmínu (nepovinné)
 • sůl a pepř podle chuti
 • voda (podle potřeby pro dosažení požadované konzistence)

Postup na domácí tahini pastu s bylinkami

 1. V misce smíchejte tahini, citronovou šťávu a olivový olej. Dobře promíchejte, dokud se ingredience důkladně nespojí a směs nebude hladká.
 2. Do směsi tahini přidejte prolisovaný česnek, nasekanou petrželku, koriandr, kmín (pokud používáte), sůl a pepř. Vše promíchejte, dokud se bylinky rovnoměrně nerozloží.
 3. Za stálého míchání postupně přidávejte po lžících vodu. Množství potřebné vody závisí na požadované konzistenci.
 4. Přidejte tolik vody, abyste dosáhli krémové a roztíratelné konzistence. Mějte na paměti, že tahini v chladu mírně zhoustne, takže nevadí, když se vám zpočátku bude zdát trochu řídké.
 5. Tahini ochutnejte a podle potřeby upravte dochucení. Podle svých preferencí přidejte více citronové šťávy, soli nebo pepře.
 6. Jakmile jste s chutí a konzistencí spokojeni, přelijte tahini s bylinkami do sklenice nebo vzduchotěsné nádoby.
 7. Před podáváním uložte tahini alespoň na hodinu do chladničky, aby se chutě spojily. To také pomůže tahini mírně zhoustnout.

TIP: Kvalitní sezamová semínka: Pro dosažení nejlepších výsledků začněte s kvalitními sezamovými semínky. Pokud je to možné, hledejte čerstvá neloupaná sezamová semínka, která mají výraznější chuť.