Elektromobilita – velkolepý projekt od společnosti ČEZ Kutná Hora

elektromobilita

Čistá energie hýbe světem. Elektrokola již dávno nejsou bicyklem budoucnosti, ale jsou dostupná již dnes. To samé můžeme říci i o elektoskútrech, elektrobusech a převážně elektomobilech.

Kutná Hora, Praha — Společnost ČEZ zahájila velkolepý projekt nazvaný Elektromobilita. V boji proti klimatickým změnám hledá nová řešení, jak se vypořádat s emisemi. Doprava je k tomuto činu ideální. Elektřina totiž nabízí elegantní řešení, jak přispět nejen k technologickému rozvoji, ale i k ochraně životního prostředí.

Elektromobily, vozy poháněné elektrickým motorem, přinášejí výrazné snížení emisí škodlivin a skleníkových plynů. Jeden testovací elektromobil již má v provozu město Vrchlabí, další vůz správa KRNAP.

Do konce letošního roku se ČEZ zavázal v České Republice postavit 50 samostatně stojících nabíjecích stanic pro elektromobily. „Stanice budou nejenom v Praze, ale také v regionu střední Moravy, jižní Moravy, západních, východních a středních Čech,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti ČEZ Jan Beneš.

elektromobil-i-1311546575-9859996

V roce 2012 by dobíjecích stanic mělo být až 200. Nyní se odhaduje, že v České republice jezdí okolo 200 elektromobilů. V roce 2015 by to mohlo být několiksetkrát více. V ostatních zemích Evropy plánují, že v roce 2015 bude ulice brázdit až milion elektromobilů.

Do projektu se zapojily dvě kutnohorské firmy, Ledvické uhlí a.s. a Timmer a.s. První dobíjecí stanice ve Středočeském kraji je očekávána v areálu Ledvického uhlí a.s. v Suchdole u Kutné Hory, a to ještě v roce 2011. Další dobíjecí stanice firmy Timmer a.s. je plánována v roce 2012.

„Naše rodinná akciová společnost Timmer již spolupracuje s mladými architekty prostřednictvím soutěže www.revitopen.cz na architektonickém ztvárnění turistického zázemí pro dobíjecí stanici sloužící jak ekoturistice, tak ekoagroturistice. Výstavbu samotné dobíjecí stanice v Kutné Hoře očekávám spíše v roce 2012. Zázemí pro eko agroturisty bude však pravděpodobně hotové až v roce 2013, a to podle vítězného projektu z roku 2012,“ uvedl představitel Timmer a.s Tomáš Zach.

Jednatelka Průvodcovské služby v Kutné Hoře Ivana Vopálková aktivity s ekoturistikou či ekoagroturistikou neodmítá, ale zároveň dodává: „O podpoře finanční v našem případě asi nemůže být řeč, ale určitě bychom tyto aktivity propagovali!“ 

Na závěr můžeme říci, že chuť aktivně přispívat k ochraně přírodního a kulturního dědictví je vykročení tím správným směrem.