Nejlepší půjčka – nejlevnější, nejvýhodnější

Nejlepší půjčka

Která půjčka je nejlepší? To je otázka mnoha žadatelů o úvěry. Odpověď není tak jednoduchá, jak by se možná na první pohled mohlo zdát. Nároky bank se liší, stejně jako parametry jejich nabídek. Jak vybrat tu nej půjčku podle vlastní individuálních potřeb?

Při výběru nejlepší půjčky je nutné zvážit nároky žadatelů – například rychlost výplaty peněz, výši úroku nebo třeba celkovou cenu. Nejlepší bankovní úvěr se bude lišit od nejlepší nebankovní půjčky. To a mnoho dalšího je nutné zvážit.

Důležité je, aby žadatelé nebyli leniví a důkladně porovnali nabídky pomocí kalkulaček, které nejlepší půjčky mají, a podle zkušeností. K tomu stačí do vyhledávače zadat hesla „nejlepší bankovní půjčka diskuze“ nebo „nejlepší nebankovní půjčka diskuze“.

Nejlepší půjčka od banky

Na dnešním českém bankovním trhu pracuje mnoho bank. Konkurence schopné instituce musí proto upravovat i svoje služby a nabídky. To znamená, že modernizují způsob získávání půjček. Od běžných kamenných poboček se přechází k online prostředí a rychlé výplatě peněz.

To samé platí i o jejich nabídkách. Banky se v atraktivitě svých nabídek předhání, aby získaly co nejvíce klientů. Bankovní společnosti nabízejí pro své klienty nejvýhodnější úvěry podle rychlosti peněz, výše úroku a celkových nákladů.

Bankovní půjčky jsou dostupné pro velké množství zákazníků, avšak je třeba myslet na pravidla, která všichni žadatelé musí splnit, aby byla jejich žádost úspěšně schválena. Na nejlepší půjčku od banky dosáhnou ti lidé, kteří splňují následující kritéria:

 • plnoletost
 • občan ČR nebo povolení k pobytu
 • bonita
 • platný doklad totožnosti
 • platný bankovní účet

Právě bonita je hlavní a rozhodující kritérium, které určí, jestli bude zákazník úspěšný. Co přesně znamená bonita? Banky před rozhodnutím žádosti prověří klienta podle toho, jaké má příjmy, finanční závazky (dluhy, hypotéky, půjčky) a finanční historii.

Lidé, jejichž účty jsou v pořádku, tzn. nemají nesplacené dluhy a jejich příjmy jsou dostatečně vysoké na schválení, budou schváleni. Na druhou stranu zákazníci figurující v registru dlužníků nebo s nízkými příjmy, které nevykompenzují žádanou částku, budou odmítnuti.

Nejlepší úvěr od banky

O bankovní úvěry je možné zažádat mnoha způsoby podle toho, co se nejvíce hodí klientovi:

 • v kamenné pobočce
 • po telefonu
 • online

Některé banky nabízejí možnost osobního setkání v kamenné pobočce, kde klient s bankovním poradcem podepíše smlouvu. Dále je možné sjednat nejlepší půjčku po telefonu. V neposlední řadě lze o půjčku zažádat online.

Při žádostech v kamenné pobočce klient může zažádat o vyšší částky než po telefonu nebo online. Vyřízení takové půjčky nebude stejně rychlé jako při sjednání jinými způsoby.

Nejrychlejší půjčka se získá od banky, u níž má klient stávající účet. Banka má totiž přehled o příjmech a výdajích, proto ověření bude rychlejší než u cizí banky. Zatímco u svojí banky klient získá peníze skoro okamžitě (někdy i v průběhu několika minut), u cizí banky se tato doba může natáhnout z několika hodin až k pár dnům.

Nejlevnější půjčka na trhu

Častou chybou zákazníků je to, že se zaměřují pouze na svou banku a nedívají se na nabídky jiných společností. To je však chyba! Nejvýhodnější úvěr nemusí být od stávající banky. Nabídky se liší, a proto je třeba zohlednit všechny podstatné parametry.

K zjištění nejvýhodnější půjčky poslouží kalkulačka. Každá instituce na svých webových stránkách nabízí počítadlo, které orientačně klientům nabídne výši splátek, dobu splácení a úrok.

Jaká bude nejvýhodnější půjčka podle kalkulačky? Hypotetickým příkladem je půjčka na 200 000 Kč, která se splatí za 2 roky (tj. 24 splátek) u největších bank v ČR.

Nejnižší splátkaÚrokCelková cena úvěru
Česká spořitelna9 000 Kč7,91 % (řádné splácení)216 200 Kč
Komerční banka9 400 Kčod 7,9 %217 053 Kč
Raiffeisenbank9 220 Kč9,9 Kč221 280 Kč
AirBank9 680 Kč6,4 %213 134 Kč
ČSOB 9 128 Kč8,9 %217 800 Kč
UniCredit Bank9 297 Kč9,99 %223 128 Kč
Orientační parametry nejvýhodnějších půjček.

Česká spořitelna nabízí klientům, kteří řádně splácí svůj dluh, výhody. Těmi je nižší úrok a odpuštění jedné splátky. Místo 24 splátek tedy klient splácí 23 s výhodným úrokem. V opačném případě lidé celkově zaplatí za půjčku 221 501 Kč s úrokem 9,49 %.

Nejlevnější půjčka je podle orientační tabulky úvěr od AirBank, která zároveň nabízí půjčku s nejnižším úrokem. Avšak je skutečně nejlevnější půjčkou na trhu? V dnešní rychlé době, kdy se mění i nabídky společností, je toto velmi komplikované a nedá se zcela vyvodit podle orientační tabulky.

Nejvýhodnější půjčka – kalkulačka

Ke stanovení nejlevnější půjčky na trhu pomůže kalkulačka. Je nutné mít na paměti, že všechny výpočty jsou pouze orientační a podle klientovy bonity se mohou změnit. Práce s kalkulačkou je velmi jednoduchá. Příkladem je kalkulačka od České spořitelny, která nabízí možnost spočítat splátky nebo spočítat úvěr podle příjmů.

Výpočet splátek u České spořitelny.
Výpočet splátek u České spořitelny.

Žadatel o půjčku zadá pouze výši částky, kterou si chce zapůjčit, a měsíční splátky. Podle toho kalkulačka spočítá odhadovanou délku splácení a úrokovou sazbu. Je třeba se zaměřit i na detaily.

Detail úvěru České spořitelny.
Detail úvěru České spořitelny.

Detailní parametry půjčky jsou rovněž pouze orientační. Výhodou je, že se klient okamžitě seznámí s celkovou částkou, kterou přeplatí a možnými úrokovými sazbami.

Nejlepší nebankovní půjčka

Lidé, které odmítne banka, se nemusí obávat, že by jim nikdo nepůjčil. Pro tuto situaci tu jsou nebankovní společnosti a jejich úvěry, jimiž dokážou leckdy i konkurovat běžným bankám. Nicméně velkým mínusem jsou:

 • vyšší úrok
 • krátká doba splácení
 • sankce za nesplácení
 • (někdy) neférové jednání

Kvůli tomu je nutné, aby si zájemce o nej půjčku od nebankovní společnosti před uzavřením smlouvy přečetl diskuze o nejlepších půjčkách nebankovních společností.

Nejvýhodnější úvěr od nebankovní společnosti

Nebankovní společnosti jsou známé tím, že jsou benevolentnější při posuzování svých klientů. Ano, to je pravda, avšak vše má svoje hranice, a to se týká i nebankovních společností. Kdo může zažádat o nejlepší úvěr? Je nutné splnit následující podmínky:

 • plnoletost
 • obyvatel ČR nebo české občanství
 • dva doklady totožnosti

Nebankovní společnosti přihlížejí k bonitě klientů. Ze zákona jim tuto činnost ukládá zákon, avšak posuzují ji podle vlastních kritériích, která jsou mírnější. To znamená, že příjmy a výdaje, kvůli nimž byl odmítnut, v tomto případě nemusí vadit.

Nejvýhodnější úvěr od nebankovní společnosti

I nebankovní společnosti nabízejí na svých stránkách online kalkulačky, díky nimž si lidé mohou orientačně spočítat úrok, dobu splácení i přeplatek. Tyto nabídky je vždy nutné porovnat, přečíst si smlouvu pozorně, především kvůli době splácení a sankcím, a vzít v potaz různá rizika.

Mezi nebankovními nabídkami nejvýhodnějších úvěrů figurují jak výhodné půjčky, tak i ty šarlatánské. Aby se člověk nenapálil, musí vždy kontrolovat, od koho si půjčuje. K tomu pomohou zmíněné diskuze, zkušenosti a předně řádné přečtení a kontrola smluvních podmínek.

Modelovým příchodem bude půjčka 100 000 Kč na 12 měsíců u tří férových společností, tedy u těch firem, které mají kvalifikaci České národní banky.

Nejnižší splátkaÚrokCelková cena
Home Credit9 000 Kč19,9 %107 235 Kč
Provident9 678 Kč32,61 %116 136 Kč
Zonky8 755 Kč4,49 %105 058 Kč
Parametry nebankovních půjček

V žebříčku je méně nabídek než v případě bank. Příčinou je to, že nebankovní společnosti půjčují většinou nižší částky na kratší dobu. Chrání si díky tomu svoje vklady. Další férové společnosti, na které se klienti mohou obrátit, jsou:

 • ViaSms
 • CreditOn
 • Cofidis

Kompletní seznam je k dispozici na stránkách ČNB.

Nejlepší nebankovní půjčka bez registru

Na nebankovní společnosti se obrací i žadatelé s většími finančními kostlivci ve skříni. Lidé, kteří se prohřešili nesplácením nebo nemohou doložit své příjmy, najdou u nebankovních společností pomoc. Ta je kompenzována vyšším rizikem, a proto i vysokým úrokem.

Nebankovní společnosti často slibují půjčky bez registru, avšak každá společnost ze zákona musí vědět o finanční historii svého klienta. Proto je název bez registru zavádějící.

Nejlepší nebankovní půjčku bez registru nabízí menší množství bank. Je to dáno riskantností úvěru. Před uzavřením smlouvy by si lidé měli zkontrolovat, zda je společnost v seznamu nebankovních společností ČNB. Díky tomu budou vědět, že se neupíšou lichvářovi.

Nejlepší půjčka bez doložení příjmu

Nejlepší půjčky bez doložení příjmu jsou na poli nebankovních úvěrů častou nabídkou. I tento název je zavádějící. Nebankovní společnosti budou muset po žadatelích považovat dodání příjmů. Posuzování však není přísné. Žadatelé příjem dokládají:

 • výpisem z účtu za 3–6 měsíců
 • výplatními páskami za poslední 3 měsíce

Některé společnosti posuzují doložené příjmy individuálně, v některých případech budou vyžadovat ručitele. Doklady stačí mít vyfocené v telefonu či v jiném zařízení nebo poslat emailem.

Pokud klient přeci jen najde úvěr, k němuž nemusí dokládat příjmy, měl by se takové nabídce vyhnout. Taková půjčka se přibližuje lichvářské půjčce, které je lepší se vyvarovat.

Půjčka s nejnižším úrokem vs. nejrychlejší půjčka

Na trhu s bankovními i nebankovními půjčkami je mnoho nabídek. Vybrat skutečně tu nej půjčku je těžké, jelikož každý klient pokládá za „nej“ něco jiného. Někteří lidé kladou větší důraz na rychlost půjčky, jiní chtějí nejnižší úrok nebo nejlevnější půjčku na trhu.

Před uzavřením smlouvy je vždy nutné projít různé nabídky a zhodnotit jejich parametry včetně výhod a nevýhod.