Na Prvního máje autodrom přivítá místo alegorických vozů flotilu trabantů : Zprávy Teplice

První květnový den navážou na diváckém svahu mosteckém autodromu na premiérové setkání z loňského roku majitelé, přátele a fanoušci legendárního východoněmeckého vozu Trabant. I když stejnojmenná automobilka zanikla s pádem totalitních režimů ve východní a střední Evropě, její produkt má dodnes mnoho skalních příznivců téměř po celém světě.

Prvomájový průvod s alegorickými vozy tak účastníkům srazu a jeho návštěvníkům jistě plnohodnotně nahradí flotila nezapomenutelných „rozzuřených vysavačů“, jak se bakelitovému autíčku s dvoutaktním motorem přezdívalo. Na velkém okruhu autodromu pak mohou sledovat vytrvalostní dvanáctihodinový závod upravených a vyšperkovaných dvoutaktních speciálů The Most Trabant.

Pořadatelé připravili pro účastníky srazu bohatý doprovodný program se soutěžemi, všichni také získají certifikát a samolepku. Setkání zpestří například soutěž Trabanťák srazu, při němž porota zhodnotí vzhled vozu a odpovědi jeho posádky na stručný dotazník.

Řidičské umění pak prověří jízda zručnosti, která zahrnuje slalom mezi kužely či couvání. Kdo chce zvolit pro svůj trabant ostřejší tempo, může vyzkoušet malý závodní okruh na polygonu. Nejlepšího z každé soutěže čeká odměna. Vstup do areálu autodromu je zdarma, více informací a přihlášku na sraz zájemci najdou zde.

„Vytrvalostní závod i sraz začínají v 08:00 hodin, hlavní program pak v 10:00 hodin. Zájemci se nám už nyní hlásí. Věříme proto, že loňskou účast překonáme,“ uvedla eventová manažerka společnosti AUTODROM MOST Michaela Rosenkranzová.

Na loňské premiérové setkání trabantů na autodromu na konci května se sjelo z různých koutů Čech a z Německa na 50 majitelů oblíbených i vysmívaných lidových vozítek. Své skvosty vystavili na polygonu. „Návštěvníci trabanty, které jejich majitelé stále využívají v běžném provozu, obdivovali.

Chválou nešetřili ani na závodní speciály. S výjimkou jediného vozu, jemuž upadlo kolo, ostatní stroje vytrvalostní dostih na dráze zvládly a dovezly své jezdce do cíle,“ připomněla Rosenkranzová.

Vedle naleštěných trabantů i aut už zubem času poznamenaných, ozdobily polygon i exempláře Trabant muzea z pražského Motola. K vidění byly originální servisní knížky vozu značky Trabant z 50. a 60. let minulého století či plastová autíčka trabant na setrvačník pro děti. Zájmu návštěvníků se pak těšil zejména unikátní opancéřovaný trabant upravený na vojenskou sanitu.