Spaghetti carbonara – nejlepší recept

Spaghetti carbonara

Spaghetti carbonara jsou jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších italských pokrmů. Tato jednoduchá, avšak bohatá a chutná pasta oslovuje gurmány po celém světě. V tomto článku se podíváme na historii tohoto pokrmu, jeho klíčové ingredience a jak ho připravit doma.

Historie spaghetti carbonara

Přesný původ carbonara není zcela jasný, ale tento pokrm je tradičně spojován s městem Řím v Itálii. Historikové se však domnívají, že carbonara vznikla až po druhé světové válce, kdy začaly být k dispozici nové suroviny, jako pancetta a americký strouhaný sýr. Přesně, jakým způsobem se tento pokrm vyvinul, zůstává tajemstvím, ale jedno je jisté – carbonara je nyní klasickou italskou pochoutkou a skvostným způsobem, jak využít několik jednoduchých surovin.

Klíčové ingredience na spaghetti carbonara

 1. Špagety: Tradičně se používají italské špagety, ideálně z durum pšenice. Mají vynikající texturu a chuť, která se skvěle hodí k carbonara omáčce.
 2. Pancetta nebo Guanciale: Pancetta je italská slanina, zatímco guanciale je sušené maso z vepřové tváře. Obojí dodává pokrmu silnou, slanou chuť.
 3. Vaječné žloutky: Vaječné žloutky jsou klíčovým prvkem omáčky carbonara a dodávají jí krémovou konzistenci a bohatou chuť.
 4. Parmazán nebo Pecorino: Tradičně se používá pecorino romano, tvrdý italský ovčí sýr, ale můžete také použít parmazán. Sýr dává omáčce jedinečnou chuť.
 5. Černý pepř: Čerstvě mletý černý pepř je dalším nezbytným prvkem carbonara a dodává pokrmu štiplavou chuť.
Recept na spaghetti carbonara
Recept na spaghetti carbonara je skutečně jednoduchý, ale dotažený k absolutní dokonalosti.

Jak na spaghetti carbonara

Přestože se carbonara zdá být složitým pokrmem, příprava je vlastně velmi jednoduchá:

 • Vaření špaget: Vařte špagety v osolené vroucí vodě podle návodu na obalu, dokud nejsou al dente (měkké, ale s lehkým kousavým středem). Poté je slijte a nechte stranou.
 • Příprava slaniny: Na pánvi na středním ohni osmažte pancettu nebo guanciale na olivovém oleji, dokud nezačne lehce křupat a získat zlatou barvu. Odstavte z ohně a nechte vychladnout.
 • Příprava omáčky: V míse smíchejte vaječní žloutky, strouhaný pecorino nebo parmazán a hojně čerstvě mletý černý pepř.
 • Kombinace všeho dohromady: Smíchejte uvařené špagety s osmaženou pancettou nebo guanciale. Poté přidejte směs vaječní žloutky, sýra a pepře. Důležité je, aby jste smíchali tuto omáčku rychle a důkladně, aby se žloutky nerozpustily.
 • Podávání: Carbonara špagety můžete podávat okamžitě s dalším strouhaným sýrem a čerstvě mletým pepřem na vrchu.

Spaghetti carbonara

Carbonara špagety jsou jedním z těch pokrmů, které se zdají být složité, ale ve skutečnosti je velmi jednoduché je připravit doma.

Ingredience na spaghetti carbonara

 • 300 g špaget (nejlepší jsou italské špagety z durum pšenice)
 • 150 g pancetty nebo guanciale (italské slaniny)
 • 2 velké vaječí žloutky
 • 50 g strouhaného parmazánu nebo pecorina (italského tvrdého sýra)
 • Čerstvě mletý černý pepř
 • Sůl
 • Olivový olej (pro vaření těstovin)

Postup přípravy spaghetti carbonara

 1. Vaření špaget: Vařte špagety v osolené vroucí vodě podle návodu na obalu, dokud nejsou al dente (měkké, ale s lehkým kousavým středem). Poté je slijte, ale před tím si schovejte asi 1/2 šálku vody, ve které se špagety vařily.
 2. Příprava pancetty nebo guanciale: Na pánvi na středním ohni osmažte pancettu nebo guanciale na olivovém oleji, dokud nezačne lehce křupat a získat zlatou barvu. Odstavte z ohně a nechte vychladnout.
 3. Příprava omáčky: V míse smíchejte vaječní žloutky, strouhaný parmazán nebo pecorino a hojně čerstvě mletý černý pepř.
 4. Kombinace všeho dohromady: Smíchejte uvařené špagety s osmaženou pancettou nebo guanciale. Poté přidejte směs vaječní žloutky, sýra a pepře. Důležité je, aby jste smíchali tuto omáčku rychle a důkladně, aby se žloutky nerozpustily. Pokud je omáčka příliš hustá, můžete přidat trochu vody z vaření špaget, abyste dosáhli požadované konzistence.
 5. Podávání: Carbonara špagety můžete podávat okamžitě s dalším strouhaným sýrem a čerstvě mletým pepřem na vrchu.

Když budete následovat tradiční recept a použijete kvalitní suroviny, budete mít za chvíli na talíři autentickou italskou delikatesu, která oslní vaše chuťové buňky. Buon appetito!