Mezinárodní hudební festival Kutná Hora – premiéra skladby Potopení Titaniku

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2012 se blíží. Českou hudební premiéru zde zažije skladba britského skladatele Gavina Bryarse – Potopení Titaniku. Koncert se uskuteční v pondělí 4.6. v chrámu sv. Barbory. 

Britský skladatel a kontrabasista Gavin Bryars stvořil na motivy tragédie potopení Titaniku skladbu, která je otevřeným konceptem reagujícím na nové poznatky a nové interprety. Ur-forma „Titaniku“ se zrodila u příležitosti výstavy v roce 1969 a představuje Bryarsův první větší projekt, jímž dosáhl světového ohlasu. Jde o multimediální dílo inspirované vzpomínkami svědků neštěstí.

Premiéra skladby

V centru pozornosti stojí opakovaná tvrzení, že hráči lodního orchestru seděli na palubě a hráli až do chvíle, kdy se loď potopila. Bryars pečlivě prostudoval všechny výpovědi přeživších a ze slov telegrafisty identifikoval nápěv, za jehož tónů šel kolos ke dnu. Šlo o episkopální hymnus „Autumn“.

Tato melodie se stává hlavním stavebním prvkem Bryarsovy kompozice a v průběhu je podrobována různým procesům. Mísí se s úryvky promluv svědků či signálem morseovky. Bryars působivě navozuje iluzi nekonečně znějících tónů utonulých hudebníků ve vodách oceánu.

V neděli 3.6. v chrámu sv. Barbory při zahajovacím koncertu se zavzpomíná na houslistu Josefa Suka, který vloni v létě zemřel. Posluchači v Kutné Hoře ho mohli slyšet na nezapomenutelném koncertě prvního ročníku festivalu v kostele sv. Jana Nepomuckého.

Houslový part symbolicky převezme naděje české houslové školy Josef Špaček, který v těchto dnech prožívá nejvýznamnější umělecký úspěch své kariéry. Dostal se do finále Soutěže královny Alžběty v Bruselu, která patří ve světě k nejprestižnějším a nejnáročnějším.

Její první ročník v r. 1937 vyhrál David Oistrach, jeden z největších houslistů 20. století. Soutěž se dlouhodobě těší přízni královského páru a jejich přítomnost jí dává mimořádnou atmosféru. Návštěvníci se mohou těšit na celý týden nádherné hudby, kterou připravil umělecký ředitel Jiří Bárta.

Ten také vystupuje, stejně jako v minulých letech, téměř ve všech koncertech. Dále na známé interprety, např. na jednoho z nejvýznamnějších světových klavíristů Konstantina Lifschitze, na klarinetistu Michela Raisona nebo na světově známého houslistu Ilyu Gringoltse.

Ve čtvrtek 7.6. v Galerii Středočeského kraje Jiří Bárta představí Sergeje Tanějeva a Oliviera Messiaena. V pátek 8.6. zazní tři vrcholné koncerty Mozarta ve hvězdné interpretaci tří vrcholných instrumentalistů. Pro tento večer si Jiří Bárta, který se poprvé představí jako dirigent, sestavil z vynikajících hudebníků orchestr.

TIP: Do města Salzburg, které leží v Rakousku, míří většina obdivovatelů Mozarta. V srdci tohoto kouzelného města leží jeho rodný dům „Geburtshaus“.