Žena z teplického Úřadu práce zpronevěřila přes tři miliony

V těchto žádostech měla zneužít osobní údaje lidí vedených v evidenci úřadu, kterým původně tyto dávky náležely, ale pobírat je z různých důvodů přestali. Ve fiktivních spisech sama vypisovala osobní údaje bývalých klientů a uváděla čísla bankovních účtů, na které si pak nechala neoprávněně zasílat finanční prostředky.

Falešné složky následně skartovala, takže na podvod za celé tři roky nikdo nepřišel, vše se zjistilo až poté, co přešla na jiné pracoviště a zkusila „fígl“ znovu, tentokrát neúspěšně. Žena byla v uplynulých dnech obviněna ze zločinu podvodu, za který jí s ohledem na způsobenou škodu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Není ale jediná, kdo je v této kauze trestně stíhán. Ze zločinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství byli obviněni i její dva známí, na jejichž bankovní účty si nechala peníze od úřadu posílat. Muž a žena jsou podezřelí, že si od ní na své účty nechali měsíčně posílat desetitisícové částky, které následně přeposílali na její účet.

Za necelé tři roky přes účty každého z obou obviněných prošlo přes devět set tisíc korun, takže si museli být vědomi, že tak vysoké částky nemohla od Úřadu práce dostávat. Oba se měli spokojit s vysvětlením, že si sama nemůže nechat na svůj bankovní účet tyto částky posílat, protože se rozvádí s manželem a bojí se, aby o peníze nepřišla.

Dalším obviněným je muž podezřelý z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Také na jeho účet si nechala žena posílat od Úřadu práce peníze, které měl následně vybírat z bankomatu a v hotovosti jí je předávat. I on si musel být vědom, že takto vysoké dávky hmotné nouze nemohly být ženě ve skutečnosti úřadem vypláceny, když zde byla zaměstnaná a pobírala pravidelnou měsíční mzdu.

Navíc se měl spokojit pouze s vysvětlením, že je žena v insolvenci a bojí se, aby tyto peníze nebyly vidět na jejím bankovním účtu. Tím, že s transakcemi souhlasil a konal tak ve víře, že jí pomáhá zatajovat příjmy před jejími věřiteli, se měl dopustit protiprávního jednání, za které mu v případě odsouzení hrozí až pětileté vězení.

TIP: Aby člověk získal práci potřebuje mít připravený životopis. Některé pozice vyžadují i motivační dopis.