Historie modelu Subaru Forester – Třetí generace

SUV Subaru Forester se začalo v první generaci prodávat už před dvaceti lety. Nejdřív v Japonsku a o rok později i v USA. Druhá generace se poprvé ukázala v roce 2002 na Chicagském autosalonu. A stejně jako první byla posazena na podvozku Imprezy. K odhalení třetí generace došlo poprvé v Japonsku na Boží hod vánoční roku 2007.

Verze pro Severní Ameriku debutovala na Detroitském autosalonu 2008. Design měl na svědomí tehdejší šéfdesigner Subaru Mamoru Ishii. Japonská varianta využívala základu Imprezy wagon, verze pro Spojené státy Imprezy sedan. Pozoruhodné je, že třetí generace stále neměla bezrámová okna, kterými disponují vozy Subaru od roku 1970.

Nové pojetí

Automobilka opustila starou konstrukční koncepci a Forester se stal plnohodnotným prostorným SUV. Přepracování se dočkalo také zavěšení zadní nápravy kvůli lepším jízdním vlastnostem. Interiér byl vylepšen o navigační systém, dotykovou obrazovku, Bluetooth a prémiové audio se šesti reproduktory. Čtyřstupňový automat ve třetí generaci řídil počítač a nesl označení Sportshift. Světlá výška auta vzrostla na 230 mm.

Pro Evropu diesel boxer

V Evropě mohli řidiči Forester řídit s dvoulitrovým benzínovým čtyřválcem s aktivním řízením ventilů. Říjen 2008 Evropě přinesl nový dieselový motor boxer s výkonem 108 kW tedy 147 koní. V Rusku a na Ukrajině bylo možné koupit Forestera s benzínovým 2,5 litrem nebo 2,5 Turbo.

Na exhibiční show SEMA výrobce odhalil koncept Forester STI s motorem o výkonu 231 kW, 410 Nm a také záchranářské vozidlo pro horskou službu National Ski Patrol vybavené střešním nosičem a navijákem. Současná čtvrtá generace Forestera se poprvé ukázala v roce 2012 v čínském Kantonu, zbytku světa se model odhalil v roce 2013 na Newyorském autosalonu.

TIP: Chce-li člověk vyrazit na výlet autem, může se například vydat na Slovensko a prozkoumat Bratislavu.