Historie SUV Subaru Forester – Druhá generace

Japonské SUV Subaru Forester mělo premiéru v listopadu 1995 na Tokijském autosalonu ještě jako koncept nazvaný Streega. V Japonsku se dostalo do prodeje o dva roky později. Na trhu vydrželo sedm let do nástupu jeho druhé generace. Ta byla zajímavá třeba hliníkovou kapotou.

Druhá generace Foresteru byla představena světu v roce 2002 na Chicagském autosalonu. Stejně jako první i tato sdílela platformu s modelem Impreza, vylepšenou a upravenou pro potřeby kompaktního SUV. Nový model dostal hliníkovou kapotu a další modifikace pro redukci hmotnosti.

Sportovní hrátky

Novinkou byla rozšířená nabídka motorizace o přeplňovaný benzínový 2,5 litr o výkonu 164 kW s 319 Nm točivého momentu. V roce 2004 spatřil světlo světa i Forester STI, osazený stejným motorem jako Impreza STI, ovšem díky konstrukčním inovacím dosahoval výkonu 237 kW. Forester STI se prodával jen na japonském trhu.

Forester s Motorem roku

Roku 2006 prošel Forester faceliftem a s ním spojenými karosářskými inovacemi. Motor 2,5 změnou kompresního poměru dosáhl výkonu 169 kW a vyhrál v témže roce mezinárodní soutěž „Motor roku“. Stejný agregát pracoval ve WRX STI a v SAABu 9-2X AERO, což je převlečený Forester s jiným logem. V Číně se druhá generace prodávala mezi léty 2012-2014, měla čtyřválec 1,5 litru, pětistupňový manuál a jmenovala se YEMA F99.