Nechtěná vojenská čtyřkolka Porsche 597 vydražena za milióny

Zatímco vojenské Jeepy, Volkswageny a Land Rovery sbíraly zkušenosti v armádě, Porsche zůstalo na ocet. Před několika lety se objevil jeden kousek v aukci, konečná cena všem asi vyrazí dech. Unikátní stuttgartská čtyřkolka 597, která nikdy nevjela na bojové pole.

Ve stínu Mungy

Jagdwagen se volně překládá jako auto pro lovce. Porsche 597 mělo sloužit v armádě stejně jako modely Jeep, VW Kubelwagen a Land Rover. Výrobce vyvinul prototyp počátkem padesátých let na základě poptávky německé armády.

Zakázku ale nakonec vyhrál konkurenční DKW s modelem Munga. Porsche nemělo dostatečnou výrobní kapacitu, takže by nestihlo dodat auta včas. Pro navýšení produkční kapacity tehdy potřeboval stuttgartský výrobce 1,8 milionu německých marek. A navíc byl DKW Munga levnější. Porsche 597 4×4 proto bylo vyrobeno pouhých 71 kusů.

Motor ze sporťáku

Vzduchem chlazený plochý čtyřválec uložili konstruktéři dozadu. Motor byl původně zastavován do sporťáku Porsche 356. Zprvu měla pohonná jednotka objem 1,5 litru, později 1,6 litru. Maximální výkon 50 koní dokázal auto rozhýbat až na 100 km/h. Vojenský speciál měl pětistupňovou manuální převodovku. Jagdwagen byl vybaven mechanicky připojitelným pohonem 4×4 a vážil 990 kg. S rozvorem 2060 mm dokázal překonat až 65 % stoupání.

Karoserie bez dveří

Karoserie vznikla v závodech Porsche. Pozdější modely měly torzní stabilizátory Karmann. Samonosné provedení nemá dveře. Cestujícím se tak obtížně nastupovalo. Díky bezdveřové konstrukci může auto plavat. Modernizovaná 597 už dostala dveře, jinou kapotu a přepracované přední blatníky.

Auto se vyrábělo mezi léty 1955 – 1958. Celkem 49 ze 71 kusů připravil výrobce pro civilní trh. Ve hře byl také nový model na stejné platformě. Ten měl mít zesílený podvozek, delší rozvor 2400 mm a pět provedení karoserie. Projekt však byl nakonec zrušen.

Auto, které obletělo svět

Historie Porsche 597 s číslem podvozku 597000106 sahá do roku 1957. Na začátku prosince ho doručil německý dealer P. Müller Hannoverské obrněné pěchotě Bundeswehru. V roce 1992 se tento Jagdwagen přesunul z USA do Japonska. Tam dlouhou dobu stál v automobilovém muzeu na ostrově Šikoku. V roce 2013 se vrátil zpět do Německa.

Tehdejší majitel s ním jezdil jen zřídka. Nakonec se ho rozhodl vydražit. Bylo mu líto používat unikátní Porsche na svém venkovském panství, přestože bylo pro tento účel vyrobeno. Nový majitel za něj zaplatil přes pět milionů korun.