Pomazánka z červené řepy a tvarohu – nejlepší recept

Pomazánka s červenou řepou a tvarohem

V oblasti kulinářských výtvorů vede kombinace kontrastních chutí a textur často k těm nejúžasnějším objevům. Jednou z takových zajímavých kombinací je pomazánka z červené řepy a tvarohu. Tato živá a výživná pomazánka nejenže potěší chuťové pohárky, ale nabízí také řadu zdraví prospěšných látek.

V tomto článku se ponoříme do kulinářského zázraku, kterým je pomazánka z červené řepy a tvarohu, a prozkoumáme její původ, nutriční profil a jednoduché kroky k její domácí přípravě.

Původ pomazánky z červené řepy a tvarohu

Původ pomazánky z červené řepy a tvarohu lze vysledovat v různých kuchyních a kulturách po celém světě. Červená řepa i tvaroh jsou již dlouho uznávány pro své zdraví prospěšné vlastnosti a kulinářský potenciál. Červená řepa se díky své zemité sladkosti a syté barvě používá v kuchyni a lékařství již od starověku.

Tvaroh, známý také jako jogurt, je mléčný výrobek vyráběný kvašením mléka. Již po staletí je základem jídelníčku různých kultur. Myšlenka spojit tyto dvě různorodé složky vznikla pravděpodobně z touhy vytvořit harmonickou směs chutí, textur a živin. Skvělou a výživnou pochutinou je i polévka z červené řepy nebo nakládaná červená řepa, která doplní každé syté hlavní jídlo.

Tvarohová pomazánka s řepou
Pomazánku podávejte s čerstvým pečivem a ozdobenou semínky a čerstvými bylinkami.

Ingredience na pomazánku z červené řepy

Tápete nad tím, jaké ingredience použít na pomazánku z červené řepy a tvarohu? Nezoufejte určitě je máte doma.

 • Červená řepa, uvařená a oloupaná
 • Tvaroh (řecký nebo běžný jogurt)
 • Stroužek česneku, mletý (nepovinné)
 • Sůl a černý pepř podle chuti
 • Čerstvé bylinky (například máta, kopr nebo petržel) na ozdobu

Toto jsou základní ingredience pro přípravu pomazánky z červené řepy a tvarohu. Množství můžete upravit podle svých preferencí a počtu porcí, které chcete připravit. Nebojte se být kreativní a přidejte jakékoli dříve uvedené nepovinné ingredience, abyste si pomazánku přizpůsobili podle své chuti. Užijte si výrobu a vychutnávání této lahodné pomazánky!

Výživové hodnoty tvarohové pomazánky s červenou řepou

Červená řepa: Tato živá kořenová zelenina je plná základních živin. Je skvělým zdrojem vlákniny, vitaminů, jako je vitamin C a B9 (kyselina listová), minerálních látek, jako je draslík a mangan, a antioxidantů, jako jsou betalainy. Betalainy jsou zodpovědné za sytou barvu červené řepy a předpokládá se, že mají protizánětlivé a antioxidační účinky.

Tvaroh: Tvaroh je známý pro svůj obsah probiotik, která podporují zdraví střev tím, že poskytují prospěšné bakterie. Je vynikajícím zdrojem vápníku, vitaminu B12, bílkovin a dalších důležitých živin. Probiotika v tvarohu přispívají ke zlepšení trávení a posílení imunitního systému.

Pomazánka s červenou řepou
Konzumace červené řepy přináší mnoho zdravotních benefitů, doporučujeme ji pravidelně zařazovat do jídelníčku.

Skladování pomazánky z červené řepy

Chcete-li správně skladovat pomazánku z červené řepy a tvarohu a zachovat její čerstvost, postupujte podle následujících pokynů:

 1. Přemístění do vzduchotěsné nádoby: Jakmile připravíte pomazánku z červené řepy a tvarohu, přemístěte ji do vzduchotěsné nádoby. Tím zabráníte přístupu vzduchu a snížíte vystavení pomazánky vlhkosti, která může vést ke zkažení.
 2. Přikrytí povrchu: Chcete-li pomazánku dále chránit před působením vzduchu, přitiskněte před uzavřením nádoby kousek plastové fólie přímo na povrch pomazánky. Vytvoříte tak bariéru, která pomazánce pomůže zabránit vysychání nebo vzniku slupky.
 3. Chlazení: Vzduchotěsnou nádobu uložte do chladničky. Chladná teplota v chladničce pomáhá zpomalit růst bakterií a udržuje pomazánku čerstvou po delší dobu.
 4. Etiketa a datum: Pokud jste pomazánku uložili do nádoby bez průhledného víka, nezapomeňte nádobu označit štítkem s obsahem a datem výroby. Tak budete vědět, jak dlouho byla pomazánka skladována, a budete ji moci v přiměřené lhůtě použít.
 5. Spotřebujte do několika dnů: Domácí pomazánky, jako je pomazánka z červené řepy a tvarohu, je nejlepší spotřebovat do 3 až 5 dnů od přípravy. Chlazení sice pomáhá prodloužit její trvanlivost, ale čerstvé suroviny použité v pomazánce se přesto mohou časem začít kazit.
 6. Kontrola příznaků kažení: Před použitím pomazánky zkontrolujte, zda nejeví známky kažení, jako je zápach, plíseň nebo změna barvy či struktury. Pokud si některého z nich všimnete

Nejlepší pomazánka z červené řepy

Pomazánka z červené řepy a tvarohu je kulinářský skvost, který v sobě spojuje dobroty z výživné červené řepy a tvarohu bohatého na probiotika. Tato lahodná směs nejenže dodá vašemu talíři příval barev, ale nabízí také nesčetné množství zdraví prospěšných látek stejně jako salát z červené řepy.

Ingredience na pomazánku z červené řepy s tvarohem

 • 500 g vařené červené řepy
 • 500 g plnotučného tvarohu
 • sůl, pepř
 • špetka muškátového oříšku (případně květu)
 • 2 PL citronové šťávy
 • 1 stroužek česneku

Postup přípravy pomazánky z červené řepy s tvarohem

 1. Řepu a česnek pořádně rozmixujeme.
 2. Přidáme tvaroh, citronovou šťávu, osolíme, opepříme.
 3. Nastrouháme špetku muškátového oříšku.
 4. Vše pořádně zamícháme, případně dochutíme a necháme odležet alespoň 4 hodiny, aby nám pomazánka zhoustla.
 5. Vodu, která se může na povrchu objevit, opatrně odstraníme.
Pomazánka z tvarohu a řepy
Pomazánka z červené tvarohu je výživnou a rychlou svačinou.

Tvarohová pomazánka s červenou řepou

Domácí výroba pomazánky z červené řepy a tvarohu je jednoduchý proces, který umožňuje přizpůsobení podle osobních preferencí. Zde je jednoduchý recept:

Ingredience na tvarohovou pomazánku s červenou řepou

 • 1 středně velká červená řepa, uvařená a oloupaná.
 • 1 šálek tvarohu (řecký jogurt nebo běžný jogurt)
 • 1 stroužek česneku, mletý (nepovinné)
 • Sůl a černý pepř podle chuti
 • Čerstvé bylinky (například máta nebo kopr) na ozdobu

Postup přípravy tvarohové pomazánky s červenou řepou

 1. Uvařenou a oloupanou červenou řepu nastrouhejte najemno. Můžete ji také rozmixovat v kuchyňském robotu, abyste získali hladší strukturu.
 2. V míse smíchejte nastrouhanou řepu a tvaroh.
 3. V případě potřeby přidejte pro extra chuťovou vrstvu prolisovaný česnek.
 4. Směs dochuťte solí a černým pepřem podle svých chuťových preferencí. Dobře promíchejte, aby se chutě rovnoměrně rozložily.
 5. Pomazánku přendejte do servírovací mísy a ozdobte ji čerstvými bylinkami.
 6. Pomazánka z červené řepy a tvarohu je nyní připravena k vychutnání! Můžete ji použít jako dip, namazat na toasty nebo jako koření k různým pokrmům.

Pokud nejste velkými příznivci tvarohu, připravte si pomazánku z cottage nebo taveného sýra.