Ranger Raptor má silný bi-turbo diesel

Ford v evropské premiéře na veletrhu Gamescom v Kolíně nad Rýnem představil model Ranger Raptor. Je určen vyznavačům sportovní jízdy mimo zpevněné komunikace. Vyvinula ho divize Ford Performance. Co Ranger Raptor nabízí?

Dle slov ředitele Fordu mají řidiči zapomenout na všechno, co si myslí, že ví o pick-upech. Sportovní off-road od Fordu dostal dvoulitrový bi-turbo diesel o výkonu 157 kW. Točivý moment dosahuje 500 Nm. Motor je spřažen s novou 10stupňovou samočinnou převodovkou.

Ranger Raptor

Mimořádnou průchodnost terénem mu uděluje robustní šasi, speciální odpružení, pneumatiky a Terrain Management System se šesti jízdními režimy, které přizpůsobí charakteristiku vozu různým provozním scénářům. Ranger Raptor také dostal speciální žebřinový rám vyztužený díly z vysokopevnostní oceli, aby vydržel i útrapy terénních závodů.

Odpružení je zkonstruované a naladěné tak, aby řidiči umožnilo absolutní kontrolu nad vozem spolu s vysokým komfortem i při rychlém pohybu v těžkém terénu. Sportovní tlumiče s písty o průměru 46,6 mm jsou napojeny na hliníková ramena. Zadní náprava dostala specifickou konstrukci s vinutými pružinami a integrovaným Wattovým přímovodem, který umožňuje kolům volný pohyb ve vertikální rovině při minimálním pohybu v rovině příčné.

Širší blatníky, hořčíková pádla

Nová maska je inspirovaná Fordem F-150 Raptor. Obklopují ji výbojkové světlomety a nový nárazník, uchycený na žebřinovém rámu. V nárazníku jsou zakomponovaná nová LED mlhová světla s funkčními otvory, které zlepšují obtékání vzduchu okolo karoserie.

Výrazně rozšířené přední blatníky z kompozitu odolají poškození při jízdě v terénu a vytvářejí potřebný prostor pro delší zdvihy pérování a velké pneumatiky. Boční nášlapy jsou tvarované tak, aby zachytávaly odletující kamení, které by jinak naráželo do zadních partií vozu. Navíc jsou opatřeny odtokovými otvory, aby se v nich nehromadila voda, ale ani písek, bláto a sníh.

V interiéru se jasně projevuje DNA značky Ford Performance. Sedadla jsou tvarovaná s ohledem na vedení těla při sportovní jízdě v terénu. Jsou v nich použity pěny se dvěma různými stupni tuhosti a potah je z materiálu semišového vzhledu, aby cestující v sedadlech neklouzali.

Po celé kabině lze nalézt dekorační modré švy a kožené detaily. Odlehčená hořčíková řadicí pádla v závodním stylu jsou na dosah od sportovního volantu potaženého perforovanou kůží. Volant má vyznačenou neutrální polohu v horní části věnce, což usnadňuje řidičům orientaci o poloze předních kol při rychlé jízdě v terénu. Navíc je ozdoben vyraženým logem Raptor.