Rolls-Royce potvrdil jméno Cullinan pro své první SUV

Odhalení dlouho očekávaného luxusního SUV automobilky Rolls-Royce se blíží. Výrobce oficiálně potvrdil jeho jméno a přidal sadu fotografií. Testovací pilot dokonce prohnal ultra drahé auto blátivým terénem. Model Cullinan má pomoci navýšit prodeje a nastavit laťku luxusu hodně vysoko.

Název oficiálně potvrzen

Diamantový základ

Maskovaný Rolls-Royce

Dlouho nebylo stoprocentně jisté, jak se bude první SUV značky Rolls-Royce jmenovat. Nakonec je to skutečně Cullinan, stejně jako největší nalezený diamant světa z roku 1905. Majitel dolu Sir Thomas Cullinan tento skvost s 3 106 karáty pojmenoval po sobě a teď jeho jméno ponese i luxusní vůz slavné britské automobilky.

Jde o první SUV značky

„Cullinan je automobil s jasným zaměřením, bezchybnou kvalitou, vzácností a udává směr a rozsah skutečného luxusu, stejně jako diamant Cullinan“, říká Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti.

Off-roadový luxus

Zároveň automobilka vydala oficiální fotografie Cullinanu. Maskování na karoserii zatím zůstalo. Jedna z fotografií ukazuje SUV v blátivém terénu. Tam byste běžný Rolls-Royce asi nečekali. Cullinan bude mít patentovaný hliníkový základ. Odhalení očekáváme koncem léta 2018. Do prodeje má jít auto o rok později.

Diamantový Rolls-Royce by měl zvýšit roční prodeje značky na pět tisíc kusů. Loni luxusní automobilka prodala 3 362 prémiových aut.

Od sedanu k SUV

V záři roku 2017 jsme vyzpovídali šéfa prodeje pro střední a východní Evropu Petera-Paula Schoppmanna. Náš redaktor mu položil otázku, zdali se nebojí, že movití zákazníci nakonec přejdou od limuzíny k SUV. Schopmann celou věc okomentoval následovně: „Samozřejmě že tam nějaká výměna zákazníků bude, to je bez debat. Zmínil jste celosvětový trend v oblibě toho, že se v autech sedí výš. Víte, pro nás bylo skutečně těžké vydat se podobnou cestou, protože tu existovalo tolik jiných možností. Ale rozhodli jsme se tak jednoduše proto, že naši současní zákazníci si to žádali. I další celosvětoví výrobci luxusních aut do toho segmentu vstoupili. Naší strategií je vzít, co je, a udělat to lepší. O tom jsou vozy Rolls-Royce.“

Auto nabídne pohon 4×4

Připravovanou novinku se už podařilo několikrát ulovit na špionských snímcích, a dokonce natočit i video.

Bratrská výpomoc Phantomu

Pod kapotou debutujícího SUV bude pracovat stejný motor jako modelu Phantom. Jde o dvanáctiválec 6,75 litru, který podporují dvě turbodmychadla. Ten konstruktéři naladili na 420 kW (573 koní). Motor vyprodukuje sílu 900 Newton metrů. Limuzína zrychlí z místa na stovku za 5,3 vteřin. Delší verze Phantomu potřebuje o desetinku navíc. Akceleraci u velkého a těžkého Cullinanu zatím neznáme. Ručně vyráběný Rolls-Royce Cullinan bude stát kolem deseti milionů korun.

Rolls-Royce Phantom

Foto: Rolls-Royce, Topspeed, Motor1