TÉMA: Americká SUV, která chceme i v Evropě

Spojené státy jsou, co se týče aut, trochu jiný svět. Odlišné emisní normy a bezpečnostní testy dávají zelenou nadupaným SUV a offroadům. Mnohé z nich bychom rádi viděli i na evropských cestách. Přinášíme výběr nejzajímavějších čtyřkolek, co se prodávají v zámoří a u nás ne.

Evropsky nedostupná auta

Toyota 4Runner – někdo to rád divoké

Paket TRD Off-Road

Tenhle odolný japonský offroad má třicetiletou tradici. Není žádným tajemstvím, že základ pořádného „teréňáku“ tkví v rámovém základu. Sama automobilka se chlubí vysokou odolností 4Runnerů. Toyota tvrdí, že 90 procent těchto aut prodaných za posledních deset let stále jezdí.

Pod kapotou nejnovějšího modelu pracuje čtyřlitrový šestiválec, naladěný na 270 amerických koní (274 koní podle evropských měřítek). Za auto legálně pověsíte přívěs vážící 2300 kilogramů. Počítače uvnitř kontrolují stoupání i klesání ze svahu. V základu u verze 4×4 dostane zákazník redukční převodovku, ochranu podvozku i palivové nádrže a M/T pneumatiky. O včasné zastavení se starají chlazené kotoučové brzdy.

Interiér auta

Milovníci offroadu si 4Runner mohou pořídit s paketem TRD. Ten obsahuje 17“ litá kola, TRD loga, hlavici řadicí páky, koberečky a volitelné TRD hlavové opěrky. V případě nehody posádku chrání osm Airbagů. Cena Toyoty 4Runner v základu je v přepočtu 716 000 korun.

Detail na světlo

Volkswagen Atlas – život je tak velký, jaký si ho uděláš

Volkswagen Atlas

Nové SUV německého Volkswagenu lze směle nazvat přerostlým Tiguanem. Variabilní sedmimístný Atlas sází na prostornost. Tu umocňuje panoramatická střecha po celé délce stropu. Technici vyrobili tenhle VW ve stylu svalnatosti a robustnosti. Automobilka tvrdí, že k velkému SUV patří velká kola: Atlas přijíždí na litých dvacítkách. Praktické jsou i dveře zavazadlového prostoru, mávnutím nohy pod nárazníkem aktivujete servomotory, které dveře otevřou za vás.

Rodinné SUV

V interiéru najdete sedmnáct držáků na nápoje. Volitelně výrobce nabízí i šestimístné provedení. Prostřední trojlavici tehdy nahradí kapitánská křesla s loketní opěrkou. Digitální přístrojový štít zahrnuje volbu až čtyř individuálních nastavení pro každého řidiče. Multimediální systém spolupracuje s audiosystémem Fender s celkovým výkonem 480 W.

V nabídce jsou dva benzínové motory a osmirychlostní automat. Přeplňovaný dvoulitr vyprodukuje 235 HP (238 koní) s prémiovým palivem. Vidlicový šestiválec 3,6 litru má maximální výkon 276 HP (280 koní). Pohon 4×4 v Atlasu zajišťuje technologie 4Motion s volbou jízdních režimů. Auto stojí v přepočtu 636 000 korun.

Interiér Atlasu

Nissan Armada – nejrychleji rostoucí SUV

Auto má redukci

Crossover Qashqai potkáte na každém rohu. Představte si, že byste pravidelně potkávali tenhle japonský kolos. Nissan Armada pojme až osm pasažérů. Řidičovo sedadlo je nastavitelné v deseti směrech. Spolujezdcovo v osmi. Každá řada sedadel nabídne pasažérům individuální regulaci teploty a vlastní infosystém. V hlavových opěrkách předních sedadel jsou namontovány osmipalcové obrazovky.

Nissan tady sází na pojem plnohodnotné SUV 4×4. Tomu odpovídá vidlicový osmiválec se 32 ventily. Ten je naladěný na 390 HP (395 koní) a ve městě spotřebuje podle americké metodiky dvacet litrů na sto kilometrů. O řazení se stará sedmistupňový automat. Auto má několik volitelných jízdních režimů. Do terénu ho inženýři vybavili redukční převodovkou. Tažné zařízení unese přívěs s hmotností až 3855 kilogramů.

Exteriér Armady zdobí dvacetipalcové „liťáky“, LED hlavní i zadní světla, chromové dekory výdechů a muskulární maska chladiče. Nissan Armada stojí v přepočtu 953 000 korun.

Lincoln Black Label Navigator – pojízdná jachta

Lincoln Navigator Destination

V Evropě poznáte luxusní Ford podle emblému Vignale. Divize amerického Fordu představuje luxusní auta pod rouškou Black Label. Plnohodnotné sedmimístné SUV si můžete vybavit třemi interiérovými tématy. Černobílým Chalet, vínovým Destination a světle modrým Yatch Club. V rámci příplatků si může řidič dopřát sedadlo nastavitelné ve třiceti směrech. Necelých čtyřicet tisíc korun zaplatí zákazník za infosystém s bezdrátovými sluchátky pro zadní cestující. Audio zážitek dopřeje posádce dvacet reproduktorů Revel Ultima.

Pro karoserii jsou k dispozici konvenční barvy tmavých odstínů, stříbrná a bílá. Střecha je široce prosklená a opatřená hagusy. Boční nášlapy v noci promítají logo automobilky na silnici. V základu přijede auto na 22“ precizních litých discích. Volitelně Lincoln nabízí také prodloužený rozvor.

Luxusní SUV

V rámci programu Black Label se o vás nadstandardně postarají. Pracovníci Lincolnu s vámi vše domluví po telefonu, auto si vyzvednou, dají mu prémiový servis a pozvou vás na večeři. Jako bonus dostanete přístup do exkluzivních restaurací.

Uvnitř Navigatoru bije dvakrát přeplňované srdce 3,5 l V6, naladěné na 450 amerických hřebců (456 koní). Desetirychlostní automat přenáší sílu na všechna čtyři kola. V základu stojí Lincoln Black Label zhruba 1 850 000 korun. Za vybavenější kousek si ještě 200 tisíc připlatíte.

Automobilka se o Lincoln postará

Chevrolet Suburban

Chevrolet Suburban

Takhle nějak si představujeme kombinaci limuzíny, SUV a pick-upu. Devítimístný Chevrolet nabízí nastavitelný infosystém, osmipalcovou obrazovku, 4G LTE Wifi po celém autě, vyhřívaný kožený volant a prémiové zpracování. Sedadla jdou snadno sklopit, což vytvoří obří zavazadlový prostor s objemem 3446 litrů. Pro tiché cestování vybavil výrobce auto odhlučněným čelním sklem a trojím dveřním těsněním. Samozřejmostí je integrovaná dotyková obrazovka a konektivita s Androidem a iOS.

Objemný vidlicový osmiválec EcoTec3 5,3 je naladěný na 355 HP (360 koní). Auto za sebou utáhne až 3764 kilogramů těžký přívěs. Ve městě spotřebuje necelých osmnáct litrů benzínu. Na dálnici dokonce jen 12,3 litrů na sto kilometrů.

Vpředu bdí radar hlídající provoz před vámi. Do 80 km/h umí auto samo bezpečně zastavit v případě potíží. Suburban upozorní řidiče na hrozící nebezpečí také vibracemi v sedadle. Couvání usnadní kamera a senzory. Ve standardu má SUV zadní uzávěrku, a to i u verze s výhradním pohonem zadních kol. Čtyřkolku nabízí Chevrolet za příplatek. Auto stojí v přepočtu jeden milion korun.

Interiér SUV

Foto: Chevrolet, Volkswagen, Nissan, Toyota, Lincoln