Jezděte na sněhu jako profesionál

Nepříznivé povětrnostní podmínky a špatná viditelnost v zimním období jsou pro všechny řidiče výzvou pro jejich dovednosti za volantem. Jak řídit na sněhu?

V Innsbrucku, hlavním městě Tyrolska v západním Rakousku, nám závodní jezdec a odborník na řízení Jordi Gené vysvětlil, jak tyto situace zvládat s klidnou myslí a naprostou jistotou.

Řízení na sněhu

Vysoké vrstvy sněhu pokrývají krajinu, kam až oko dohlédne. Na některých místech sahá sníh až do dvoumetrové výšky. Je časné ráno a mezi vrcholky hor se začínají objevovat první sluneční paprsky. Gené za volantem vozu SEAT Leon X-Perience, vybaveného pohonem všech kol, nám dává první radu.

„Předvídejte, co je před vámi, a jeďte plynule, to je základní pravidlo pro řízení v nepříznivých podmínkách. Zásadní je brzdění motorem. Jízda v klesání na nižší převodové stupně usnadní ovládání vozidla a ulehčí brzdám,“ říká Jordi na začátku úseku s klesáním.

Toto doporučení platí jak pro zimu, tak i pro léto, ale mimořádně velký význam má právě v chladném období, protože při nízkých teplotách ztrácejí pneumatiky na asfaltu adhezi. Při jízdě na sněhu věnujte pečlivou pozornost tmavým plochám na vozovce, protože by se mohlo jednat o náledí.

„Je důležité zachovat klid a nedělat náhlé manévry,“ vysvětluje Jordi. „Volantem otáčejte pozvolna a brzděte jen mírně, dokud místo s náledím nepřejedete. Teprve pak získají pneumatiky znovu dostatečnou adhezi,“ zdůrazňuje.