TEST: Mazda CX-5 – Přirozená alternativa

mazda_cx5

Energická Mazda ukazuje svým kompaktním modelem CX-5 cestu, jak dělat věci jinak. Auto má střídmý design a pod kapotou 2,5litrovou atmosféru. Jak si japonské SUV stojí v dnešní době přeplňovaných tříválců?

Existuje několik způsobů, jak se konstrukčně vypořádat se stále přísnějšími emisními normami. Mnoho automobilek sáhlo po snížení objemu, počtu válců, přidání filtru pevných částic nebo nasazení elektromotoru. V Mazdě tento postup prozatím odmítli a postavili svoje nové modely v souladu s energickým přístupem značky.

Designéři hirošimské korporace ladně navázali na módní styl osvětlení dnešní doby, tedy minimalistické provedení, které je vidět u čerstvých modelů značek Mercedes-Benz, Audi nebo Hyundai. Malé lampy zkrátka působí oproti zbytku vozu jako trpaslíci s lucerničkami, ovšem svítí daleko, daleko lépe. Díky chytrým počítačům dokonce můžete na „dálky“ jezdit prakticky neustále.

První kontakt s interiérem vyvolá zvláštní pocit. Ne snad kvůli přehlednému rozmístění ovladačů nebo intuitivnímu softwarovému rozhraní multimediálního systému, ve kterém se za pět minut orientuje i největší laik. Jde o zpětná zrcátka namontovaná na dveřích blíže k řidiči, která zároveň trochu zkreslují.

Na stáncích tištěný SUV Magazín se Subaru Outback na obálce a testem Mazdy CX-5 uvnitř ještě stihnete, ale brzy bude nahrazen novým číslem. Pokud by už byl vyprodaný, můžete nám napsat a my Vám ho zašleme nebo využít digitální formy časopisu na Alza média.

Foto: Jakub Misík