Jednoduchý houskový knedlík – nejlepší recept

Houskový knedlík – jedno z nejoblíbenějších pokrmů v české kuchyni, kterého se nikdy neomrzí. Tento recept na domácí houskový knedlík vám ukáže, jak připravit tento tradiční pokrm s měkkým, nadýchaným středem a lehce křupavou kůrkou. Připravte se na to, jak se ponoříte do světa vůně domácího chleba a jednoduchosti, kterou houskový knedlík přináší.

Houskový knedlík je symbolem teplého a sytého jídla. Tato kulinární lahůdka se v České republice tradičně podává k různým omáčkám, vepřovému masu nebo se smaženým cibulovým střípkem.

Přestože se zdá, že příprava houskových knedlíků může být náročná, tento recept vám ukáže, že to nemusí být tak složité. S pomocí čerstvého chleba, mléka a několika dalších jednoduchých surovin můžete připravit knedlíky, které si budete pamatovat.

TIP: Vyzkoušet můžete také moravského vrabce s bramborovým knedlíkem.

Suroviny:

 • 1 KL cukru
 • 2 ks vajec
 • 40 g droždí
 • 2 dcl mléko
 • 0,5 kg polohrubá mouka
 • špetka soli
 • 1 – 2 housky z předešlého dne

Postup:

 1. Do mísy dáme vlažné mléko, cukr a droždí, necháme vzejít kvásek (trvá to cca 10 – 15 minut na teplém místě).
 2. Přidáme mouku, vejce, sůl a housky nakrájené na kostičky a vypracujeme v těsto. Překryjeme utěrkou a dáme na teplé místo kynou cca 30 minut. Dáme si vařit řádně osolenou vodu ve větším hrnci.
 3. Po vykynutí si těsto rozdělíme na dva díly a z každému vypracujeme knedlík.
 4. Necháme ještě bokem cca 20 minut kynout.
 5. Vkládáme do vařící osolené vody. Z každé strany vaříme 10 minut.
 6. Před vyjmutím z vody vpíchneme do knedlíku špejli, pokud se na špejli těsto nechytá, můžeme vyjmout.
 7. Knedlík ihned několikrát propícháme špejlí, aby se neslil. 

Houskový knedlík je pokrm, který spojuje rodiny a přátelé u společného stolu. Je to jednoduchá a přesto chutná pochoutka, kterou si zamilujete. Pokud jste se dosud báli vyzkoušet přípravu houskových knedlíků doma, tento recept vám ukáže, že to není tak obtížné.

Ať už se rozhodnete podávat je s omáčkou nebo samostatně se smetanovou omáčkou a kousky uzeného masa, houskový knedlík vám dodá pocit tepla a spokojenosti. Připravte si je pro svou rodinu a přátele a udělejte si doma malý kousek české kuchyně.