Mimořádná splátka hypotéky a předčasné splacení

Každý rok nyní můžete splatit z hypotéky až 25 % bez jakékoli sankce i mimo termínu fixace. Strach, že nepůjde platit více nebo rychleji tedy mít nemusíte, ale pozor, ale nepůjde to kdykoli, nýbrž jen každý měsíc před „výročím“ smlouvy.

Toto pravidlo platí pro všechny nově uzavřené hypotéky a samozřejmě od data, kdy toto začne platit. Vztahovat se to bude i na hypotéky uzavřené dříve, ale samozřejmě až po uplynutí doby jejich fixace.

Co to znamená, pokud si chcete zaplatit hypotéku předčasně? Jak na to reagují banky, jak dlouho to trvá a co k tomu potřebujete? Jaké jsou změny v hypotékách, které se dají naplánovat? Od počátku roku 2017 bude platit zákon na snížení této sazby za předčasné splacení hypotečního úvěru.

Příklad

Dejme tomu, že si vezmete hypoteční úvěr a máte rok a půl před jejím finálním doplacením. Zajdete si do banky zeptat se, zda je možné doplatit tuto částku najednou a tedy doplatit hypotéční úvěr předčasně. Banka si na to vezme několik týdnů a vy jim přitom musíte alespoň dvakrát zavolat, aby si pospíšili s rozhodnutím. Nakonec, když si do banky zajdete osobně, vám řeknou, že splacené předčasně je možné, samozřejmě.

Když se zeptáte na cenu, řeknou vám, že vyjma samotné splatné částky pro zaplacení hypotéky je tento poplatek v hodnotě více než deseti procent z celkové částky – takže pokud jste si vzali hypotéku na jeden milion korun, poplatek jenom za zaplacení poplatku za předčasné splacené je sto tisíc korun. Plus samozřejmě samotná částka, která zbývá za ten rok a půl doplatit.

Jaké jsou změny v hypotékách, které lze naplánovat?

  • mimořádné splácení úvěru na nemovitosti určené k bydlení
  • možnost splacení bez sankce, nastane-li v životě klienta těžká životní situace
  • fixace hypotéky je neměnná

Splátky bez poplatků?

Ano, tato možnost existuje. Jako první s tímto přišla Air bank, která přišla s tím, že si můžete nastavit hodnotu splátky, jak chcete, posouvat limit, vkládat mimořádné obnosy a podobně. Navíc je všechno prostřednictvím internetového bankovnictví, což zaručuje vaše pohodlí.

Nevýhodou však je, že banka nedává hypotéční úvěry novým klientům, pouze přebírá klienty odjinud. Navíc je to jenom v tom případě, že vám hypotéka už končí a nejde pouze o refinancování.

Splatit celou hypotéku najednou

I splatit celou hypotéku najednou nebude takový problém, tedy rozhodně to bude snazší. Dosud jsme museli, pokud jsme se rozhodli splatit celou hypotéku naráz, uhradit pět procent ze zbylé částky za každý den, o který jsme splatili dříve, respektive do konce fixace.

Nyní už ale u bank půjde „pouze“ o naúčtování si účelně vynaložených nákladů. A co to může být? Například úrok jiné bance za půjčení peněz, nebo nějaké administrativní operace, ale i několik dalších souvisejících operací. U úvěrů na bydlení si takto většinou poskytovatel hypotéky obstarává peněz na dobu klientovy fixace.

Pokud se klienti dostane do životně nelehké situace, může být klientovy poplatek za účelně vynaložené náklady odpuštěn zcela!

Musíte nemovitost prodat

Pokud se dostanete do situace, že budete muset nemovitost v době splácení hypotéky prodat, bude si poskytovatel úvěru účtovat „penále“ jen jedno procento z předčasně splacené částky. Hovoříme tedy o hypotékách starších než dva roky. V ostatních případech se jedná pouze o hypotéky nově uzavřené.

Jiná pravidla pro stávající klienty

Ti, co už hypotéku mají, nová pravidla začnou platit od skončení jejich fixace. Pokud máte ale pohyblivou úrokovou sazbu, změna se vás bude týkat okamžitě se začátkem účinnosti zákona. Samozřejmě, že se nabízí otázka, zda se poskytovatelé hypoték nebudou chtít zahojit jinde, například opětovným zvýšením úroků. Nechme se překvapit a snad to nebude překvapení jen negativní.