Chybí peníze na splátky – problémy, dluhy – co dělat, zkušenosti

Finanční trable se nevyhýbají nikomu. Pomůže duchapřítomné plánování a půjčování s rozumem. I přes všechna opatření však mohou nastat situace, kdy není peněz nazbyt. Jak řešit chvíle, kdy chybí peníze na splátky?

Modelový příklad: Manželé se dostali do velmi tíživé finanční situace. Manžel onemocněl, je dlouhodobě v pracovní neschopnosti. Půjčky si brali v době, když si to mohli dovolit, většinou na vybavení domácnosti. Příští měsíc již nebudou moci splácet své závazky. Zvažují půjčku, která by na nějakou chvíli pomohla, ovšem nevědí, zda je to dobré řešení. Nechtějí si dále půjčovat, nyní však nevidí jiné východisko.

Včasné řešení je polovina úspěchu

Manželé se obracejí o pomoc v době, kdy sice finanční situace není dobrá, avšak ještě nejsou u žádného věřitele v prodlení se splácením. Vše tedy řeší v předstihu, což je ten správný přístup.

Důležitou roli hraje to, zda manželé mají sjednáno pojištění, například pro případ neschopnosti splácet, či jiná pojištění (životní, úrazové), která by bylo teoreticky možné využít pro alespoň částečně řešení situace. Vyplatí se proto podívat do smluv či kontaktovat příslušné subjekty, se kterými mají případné pojištění sjednáno.

Další půjčka není řešení

Kromě pár výjimek není další půjčka vhodným řešením. I přesto, že nyní manželé nevidí jiné východisko, určitě by se měli pokusit vyhnout unáhleným rozhodnutím na základě zdánlivě výhodných nabídek. Právě fáze před vzetím půjčky je jednou z nejdůležitějších, pokud chtějí do budoucna snížit pravděpodobnost případných problémů.

Pokud partneři již dopředu vědí, že jim příjmy už příští měsíc stačit nebudou, mohou tak věřitele, ještě jako solidní dlužníci, požádat o snížení či odklad splátek nebo nový splátkový kalendář. Ještě předtím si však musí vytvořit rodinný rozpočet, zjistit své příjmy a výdaje. Třeba vytvořením rodinného rozpočtu odhalí nějaké rezervy, možnost zvýšení příjmů či naleznou výdaje, které by se daly snížit či úplně omezit.

Tímto způsobem se rovněž podaří zjistit, kolik peněz chybí na splátky půjček a o jaké snížení či odklad splátek žádat, aby po věřiteli nežádali takové snížení, na které nakonec stejně nebudou mít peníze.

Přivýdělek jako řešení splátkové krize

Manželé mohou zapřemýšlet, zda by se nevyplatilo poohlédnout se po brigádě či dočasném druhém zaměstnání, které by jim přineslo vítané finance navíc a pomohlo překlenout nelehké období finanční tísně. Vhodnou cestou je také rozprodej nepotřebného majetku, zrušení nevyužívaných předplatných, či omezení návštěv restaurací a kulturních zařízení.

Krátkodobé finanční nepohodlí je mnohem lepším řešením, než nechat věci zajít příliš daleko a balancovat nad propastí exekuce a dluhů. V krajně extrémních případech lze požádat o insolvenci a oddlužení, ovšem na to nemá nárok každý.

TIP: Zajímavou možností mohou být první půjčky zdarma, tedy bezúročné. Ty nabízí Zaplo. Je ovšem nutné, aby se žadatel zaměřil i na RPSN a ověřil si, že se jedná opravdu o bezúročnou půjčku. Tyto půjčky mají krátkou dobu splatnosti, nezvládne-li dlužník splatit v tom termínu, může se úvěr velmi prodražit. Nikdy by půjčka neměla splácet jinou půjčku.