Velká americká SUV

Spojené státy jsou, co se týče aut, trochu jiný svět. Odlišné emisní normy a bezpečnostní testy dávají zelenou nadupaným SUV a offroadům. Mnohé z nich by rádi viděli řidiči i na evropských cestách. Tento článek přináší výběr nejzajímavějších čtyřkolek, co se prodávají v zámoří a u nás ne. Která to jsou?

Tato auta doslova vyzývají k výletům. Možná člověk bude chtít prozkoumávat kempy ČR, možná se bude chtít vydat na dalekou cestu do zahraničí. Níže jsou uvedeny čtyřkolky, které člověk bude chtít projet.

Toyota 4Runner

Tenhle odolný japonský offroad má třicetiletou tradici. Není žádným tajemstvím, že základ pořádného „teréňáku“ tkví v rámovém základu. Sama automobilka se chlubí vysokou odolností 4Runnerů. Toyota tvrdí, že 90 procent těchto aut prodaných za posledních deset let stále jezdí.

Pod kapotou nejnovějšího modelu pracuje čtyřlitrový šestiválec, naladěný na 270 amerických koní (274 koní podle evropských měřítek). Za auto lze legálně pověsit přívěs vážící 2300 kilogramů. Počítače uvnitř kontrolují stoupání i klesání ze svahu. V základu u verze 4×4 dostane zákazník redukční převodovku, ochranu podvozku i palivové nádrže a M/T pneumatiky.

O včasné zastavení se starají chlazené kotoučové brzdy. Milovníci offroadu si 4Runner mohou pořídit s paketem TRD. Ten obsahuje 17“ litá kola, TRD loga, hlavici řadicí páky, koberečky a volitelné TRD hlavové opěrky. V případě nehody posádku chrání osm Airbagů.

Volkswagen Atlas

Nové SUV německého Volkswagenu lze směle nazvat přerostlým Tiguanem. Variabilní sedmimístný Atlas sází na prostornost. Tu umocňuje panoramatická střecha po celé délce stropu. Technici vyrobili tenhle VW ve stylu svalnatosti a robustnosti. Automobilka tvrdí, že k velkému SUV patří velká kola.

Atlas přijíždí na litých dvacítkách. Praktické jsou i dveře zavazadlového prostoru, mávnutím nohy pod nárazníkem aktivuje člověk servomotory, které dveře otevřou. V interiéru lze najít sedmnáct držáků na nápoje. Volitelně výrobce nabízí i šestimístné provedení.

Prostřední trojlavici tehdy nahradí kapitánská křesla s loketní opěrkou. Digitální přístrojový štít zahrnuje volbu až čtyř individuálních nastavení pro každého řidiče. Multimediální systém spolupracuje s audiosystémem Fender s celkovým výkonem 480 W.

V nabídce jsou dva benzínové motory a osmirychlostní automat. Přeplňovaný dvoulitr vyprodukuje 235 HP (238 koní) s prémiovým palivem. Vidlicový šestiválec 3,6 litru má maximální výkon 276 HP (280 koní). Pohon 4×4 v Atlasu zajišťuje technologie 4Motion s volbou jízdních režimů.

Nissan Armada

Nissan Armada pojme až osm pasažérů. Řidičovo sedadlo je nastavitelné v deseti směrech. Spolujezdcovo v osmi. Každá řada sedadel nabídne pasažérům individuální regulaci teploty a vlastní infosystém. V hlavových opěrkách předních sedadel jsou namontovány osmipalcové obrazovky.

Nissan tady sází na pojem plnohodnotné SUV 4×4. Tomu odpovídá vidlicový osmiválec se 32 ventily. Ten je naladěný na 390 HP (395 koní) a ve městě spotřebuje podle americké metodiky dvacet litrů na sto kilometrů. O řazení se stará sedmistupňový automat.

Auto má několik volitelných jízdních režimů. Do terénu ho inženýři vybavili redukční převodovkou. Tažné zařízení unese přívěs s hmotností až 3855 kilogramů. Exteriér Armady zdobí dvacetipalcové „liťáky“, LED hlavní i zadní světla, chromové dekory výdechů a muskulární maska chladiče.

Lincoln Black Label Navigator

V Evropě všichni znají luxusní Ford podle emblému Vignale. Divize amerického Fordu představuje luxusní auta pod rouškou Black Label. Plnohodnotné sedmimístné SUV si lze vybavit třemi interiérovými tématy. Černobílým Chalet, vínovým Destination a světle modrým Yatch Club.

V rámci příplatků si může řidič dopřát sedadlo nastavitelné ve třiceti směrech. Necelých čtyřicet tisíc korun zaplatí zákazník za infosystém s bezdrátovými sluchátky pro zadní cestující. Audio zážitek dopřeje posádce dvacet reproduktorů Revel Ultima. Pro karoserii jsou k dispozici konvenční barvy tmavých odstínů, stříbrná a bílá.

Střecha je široce prosklená a opatřená hagusy. Boční nášlapy v noci promítají logo automobilky na silnici. V základu přijede auto na 22“ precizních litých discích. Volitelně Lincoln nabízí také prodloužený rozvor. V rámci programu Black Label se o majitele nadstandardně postarají.

Pracovníci Lincolnu s ním vše domluví po telefonu, auto si vyzvednou, dají mu prémiový servis a pozvou majitele na večeři. Jako bonus dostane přístup do exkluzivních restaurací. Uvnitř Navigatoru bije dvakrát přeplňované srdce 3,5 l V6, naladěné na 450 amerických hřebců (456 koní). Desetirychlostní automat přenáší sílu na všechna čtyři kola.

Chevrolet Suburban

Kombinace limuzíny, SUV a pick-upu. Devítimístný Chevrolet nabízí nastavitelný infosystém, osmipalcovou obrazovku, 4G LTE Wifi po celém autě, vyhřívaný kožený volant a prémiové zpracování. Sedadla jdou snadno sklopit, což vytvoří obří zavazadlový prostor s objemem 3446 litrů. Pro tiché cestování vybavil výrobce auto odhlučněným čelním sklem a trojím dveřním těsněním.

Samozřejmostí je integrovaná dotyková obrazovka a konektivita s Androidem a iOS. Objemný vidlicový osmiválec EcoTec3 5,3 je naladěný na 355 HP (360 koní). Auto za sebou utáhne až 3764 kilogramů těžký přívěs. Ve městě spotřebuje necelých osmnáct litrů benzínu. Na dálnici dokonce jen 12,3 litrů na sto kilometrů. Vpředu bdí radar hlídající provoz před vozidlem.

Do 80 km/h umí auto samo bezpečně zastavit v případě potíží. Suburban upozorní řidiče na hrozící nebezpečí také vibracemi v sedadle. Couvání usnadní kamera a senzory. Ve standardu má SUV zadní uzávěrku, a to i u verze s výhradním pohonem zadních kol. Čtyřkolku nabízí Chevrolet za příplatek.