S Google Maps si brzy budete moci na iOS naplánovat trasu s využitím kol nebo služeb jako Uber

Trend sdílených dopravních prostředků stále sílí a lidé se čím dál aktivněji začínají zajímat o to, jak jednotlivé služby používat a efektivně je kombinovat, aby na sebe během cestování navazovaly. V menších městech to nemusí být problém, nicméně na delších tratích se mnohdy může hodit pomůcka, která by cesty plánovala za ně. A na to reagují Google Maps.

Jedna z nejoblíbenějších aplikací pro mapy a navigaci se postupně rozšiřuje o funkci, díky níž uživatelé budou moci zjistit přesné spoje z místa A do místa B včetně dostupných dopravních variant sdílené ekonomiky. K dispozici budou sdílené alternativní taxi služby jako Uber nebo Lyft a kola (zatím vlastní), nicméně do budoucna lze očekávat i třeba elektrické koloběžky.

Co se týče použití, jde o poměrně přímočarou záležitost: v aplikaci totiž bude stačit přejít do plánování trasy, vybrat dvě destinace a spustit vyhledávání. Rázem se vyrojí příslušné možnosti, které mohou sdílené prostředky kombinovat (v závislosti nad tím, zdali jsou v daných lokalitách dostupné).

Zpravidla se pak příležitosti pro využití sdílených aut nebo kol budou objevovat v místech okolo zastávek vlakových a autobusových spojů (včetně metra), které jsou daleko pro chůzi, ale zároveň v ideální vzdálenosti pro jednu z těchto metod. Součástí bude i chytré doporučování, kterou trasu zvolit, očekávaná cena, informování o zácpách a tak dále.

Nové rozšíření aplikace Google Maps se v rozmezí několika týdnů postupně dostávat mezi uživatele zařízení s iOS a Android, a to až ve třiceti zemích světa. Česká republika v první vlně nebude, ale lze předpokládat, že do budoucna výčet zemí, v němž bude i Rakousko, Polsko a Německo, doplní.

Dva měsíce poté

Google se obecně velmi snaží o to, aby jeho rozhraní patřilo ke špičce na trhu. Dokazuje to i krok z června letošního roku, během něhož technologický gigant spustil funkci pro zjištění aktuálního zpoždění městské hromadné dopravy a přeplněnosti jednotlivých vozů.