Čokoládové muffiny – nejlepší recept

Čokoládové muffiny

Čokoláda, krémová, bohatá a sladká, má magickou schopnost rozjasnit náš den. A pokud hledáte způsob, jak si vychutnat čokoládu v jednoduchém a lahodném dezertu, čokoládové muffiny jsou tou správnou volbou. Tyto malé, lahodné dobroty nabízejí kombinaci křupavého okolního těsta a rozteklého čokoládového jádra, které těžko odoláte.

V tomto článku se podíváme na čokoládové muffiny, jejich historii a několik tipů na to, jak je připravit.

Historie čokoládových muffinů

Muffiny, včetně těch s čokoládovou příchutí, mají původ v Anglii, kde se poprvé objevily v 18. století. Tyto tradiční muffiny byly podobné palačinkám nebo plackám a byly často pečeny na pánvi nebo v troubě. Moderní verze muffinů, jak je známe dnes, se staly populárními v USA na začátku 19. století. S příchodem kakaa a čokoládového těsta se muffiny staly oblíbeným dezertem po celém světě.

Tipy na dokonalé čokoládové muffiny

 1. Kvalitní čokoláda: Používejte kvalitní čokoládu nebo čokoládové kapky, aby muffiny měly bohatou a lahodnou chuť.
 2. Nepřemíchejte těsto: Při míchání těsta nechte směs mírně hrudkovitou. Přemíchání těsta by mohlo vést k tuhým muffinům.
 3. Papírové košíčky: Použijte kvalitní papírové košíčky na muffiny, aby se nedržely na povrchu muffinové formy.
 4. Variace: Experimentujte s různými příchutěmi, jako je přidání ořechů, borůvek nebo banánů, abyste vytvořili své vlastní oblíbené muffiny.

Servírování muffinů s čokoládou

Servírování čokoládových muffinů je snadné a závisí na vašich preferencích a příležitosti. Zde je několik způsobů, jak servírovat čokoládové muffiny:

 • Teplé a čerstvé: Čokoládové muffiny jsou nejlepší, když jsou teplé a čerstvé. Můžete je podávat hned po upečení, kdy je čokoláda uvnitř stále rozteklá a těsto je křupavé. Pokud je to možné, dejte svým hostům možnost vybrat si muffin až před samotným servírováním.
 • S podáváním na talíři: Pokud servírujete muffiny během snídaně nebo brunchi, můžete je položit na talíře. Každý muffin může být ozdoben čerstvými plátky ovoce nebo lístkem máty pro elegantní vzhled.
 • V košíčku: Pokud chcete, aby muffiny zůstaly na stole déle, můžete je servírovat ve stylových papírových košíčcích, které se prodávají speciálně pro muffiny. To usnadní i čištění.
 • S polevou nebo posypem: Pro luxusnější dezert můžete čokoládové muffiny ozdobit polevou. Můžete použít čokoládovou glazuru nebo polevu na bázi cukru a mléka. Posypte muffiny strouhanou čokoládou, ořechy, kokosem nebo cukrovým práškem.
 • S doplňky: Muffiny můžete servírovat s různými doplňky, jako je šlehačka, zmrzlina nebo káva. Muffiny se skvěle hodí k horkému nápoji jako je čaj nebo káva.
Muffiny s čokoládou
Čokoládové muffiny s čokoládovým krémem a posypem jsou dokonalým rychlým občerstvením.

Čokoládové muffiny

Čokoládové muffiny s kousky čokolády jsou skvělým dezertem pro všechny milovníky čokolády. S tímto receptem a tipy na přípravu můžete snadno vytvořit ty nejlepší čokoládové muffiny, které oslní vaše chuťové pohárky.

Ingredience na čokoládové muffiny

 • 1 a 3/4 šálku hladké mouky
 • 1/2 šálku kakaa
 • 2 1/2 lžičky prášku do pečiva
 • 1/2 lžičky jedlé sody
 • 1/2 lžičky soli
 • 2 velká vajíčka
 • 1 šálek cukru
 • 1/2 šálku mléka
 • 1/2 šálku rozpuštěného másla
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 1 šálek čokoládových kapek nebo nasekané čokolády

Postup přípravy čokoládových muffinů

 1. říprava trouby: Předehřejte troubu na 180°C a připravte si muffinovou formu s papírovými košíčky.
 2. Smíchání suchých ingrediencí: V míse smíchejte mouku, kakao, prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl. Tato směs bude základem pro muffiny.
 3. Smíchání mokrých ingrediencí: V jiné míse rozšlehejte vajíčka s cukrem a přidejte mléko, rozpuštěné máslo a vanilkový extrakt. Dobře promíchejte, dokud se všechny ingredience spojí.
 4. Kombinace směsí: Pomalu přidejte suchou směs do mokré směsi a míchejte jen do té doby, než se všechny ingredience spojí. Nepřemíchejte, aby muffiny byly nadýchané.
 5. Přidání čokolády: Nakonec přidejte čokoládové kapky nebo nasekanou čokoládu a jemně je vmíchejte do těsta.
 6. Pečení muffinů: Lžící naplňte každý papírový košíček těstem téměř až po okraj. Pečte muffiny v předehřáté troubě po dobu 18-20 minut, nebo dokud nebudou vložený špejle vytáhnutý z muffinu suchý.
 7. Podávání: Čokoládové muffiny jsou nejlepší, když jsou stále teplé a čokoláda uvnitř je hezky rozteklá. Podávejte je jako dezert s nápojem podle vaší volby nebo jako sladkou svačinu.