Holandský zeleninový salát – nejlepší recept

Holandský zeleninový salát je chutné, zdravé a rychlé jídlo. Tento salát se skládá z různých druhů zeleniny, které jsou nakrájeny na kostičky a následně smíchány se solí, kari kořením a dresinkem z majonézy s jogurtem. Některé recepty mohou také zahrnovat šunku nebo salám, vajíčka, či drobné oříšky, jako jsou vlašské ořechy nebo pistácie.

Tento salát je velmi vyvážený, co se týče nutričních hodnot, pokud to nepřeženete s množstvím majonézy. Obsahuje vlákninu, která je prospěšná pro trávení, a také dostatek vitamínů a minerálů. Zelenina, ze které je salát připraven, je bohatá na antioxidanty, které jsou užitečné pro správnou funkci našeho těla.

Obecně zeleninové saláty jsou výborné a zdravé a navíc se v poslední době stávají čím dál oblíbenějším pokrmem. Jeho příprava je snadná a rychlá a je možné jej obměňovat dle chuti. Připravit si lze salát i bez přídavku majonézy či dalších tuků.

K přípravě zeleninového salátu je potřeba zeleniny, jejíž množství a druh je na vás. Můžete zvolit zeleninu, kterou máte rádi, stejně tak je možné přidat i nějaké exotické druhy. Zeleninu je třeba dobře očistit a oloupat, poté ji nakrájet a smíchat dohromady.

Kari koření použité v salátu je směs koření, které se často používají v asijské kuchyni. Jeho složení se může lišit od regionu k regionu, ale obecně se skládá z kardamomu, kurkumy, koriandru, červené chilli, fenyklu, kari listů a často i zázvoru.

Kari může být použito k obarvení a ochucení polévek, omáček, zeleninových směsí, pokrmů z masa nebo ryb a dalších jídel.

TIP: Jako rychlou večeři nebo lehčí oběd si také můžete připravit jednoduchý těstovinový salát nebo veganský salát z červené řepy.

Ingredience na holandský zeleninový salát

  • rajčata
  • okurky
  • papriky
  • tvrdý sýr
  • sůl
  • kari koření
  • bílý jogurt s majonézou

Postup na holandský zeleninový salát

  1. Rajčata, papriky, okurky a tvrdý sýr nakrájíme na kostičky, dáme do mísy, osolíme, přidáme trochu karí koření a všechno zamícháme.
  2. Pak si rozděláme jogurt s majonézou přidáme do mísy a promícháme (tím se všechno spojí).
  3. Podáváme jako přílohu ke grilovanému masu, hamburgerům, k řízku, nebo samotný jenom s kusem pečiva.

Zeleninový salát s kari kořením je výbornou volbou pro ty, kteří chtějí jíst zdravě a chutně. Ať už je holandský zeleninový salát servírován jako hlavní chod nebo jako příloha, je to skvělý způsob, jak zařadit více zeleniny do svého jídelníčku. To je skvělý způsob, jak se ujistit, že jsou vaše stravovací návyky zdravější a vyváženější.

Do zeleninových salátů lze přidat i různá semínka, oříšky, luštěniny či koření. Můžete do něj přidat i jogurt nebo majonézu, ale je třeba počítat s tím, že salát bude méně zdravý. K ochucení lze použít i olivový olej, citron a med.