Indiánek – nejlepší recept

Indiánek

Cukroví Indiánek, známé také jako „linzerky“ nebo „indianky,“ je sladký dezert s bohatou historií a výraznou chutí, který se těší oblibě na vánočních stolcích, ale i během celého roku. Jeho jméno evokuje exotický původ, ale přestože tento dezert skutečně pochází z České republiky, nese si do dnešních dnů tu kouzelnou atmosféru tradičního a originálního jídla.

Historie cukroví indiánek

Cukroví Indiánek má původ v rakouské vídeňské kuchyni, ale brzy se rozšířilo do dalších zemí střední Evropy, včetně České republiky. Jeho historie sahá až do 19. století, kdy začaly vznikat první recepty na tyto lahodné dezerty a nejlepší cukroví.

Tradiční indiánek jinak

Ozvláštnit tradiční české cukroví Indiánka může být zábavným způsobem, jak vytvořit něco nového a originálního. Přidání netradičních ingrediencí nebo originálních dekorací může tento klasický recept povýšit na novou úroveň chutí a vizuálního dojmu. Zde je několik nápadů, jak můžete ozvláštnit Indiánka:

 1. Rozmanité marmelády: Zkuste použít různé druhy marmelád, které nejsou v tradičním receptu. Kromě klasických malinových nebo rybízových marmelád můžete zkusit exotičtější varianty jako meruňkovou, brusinkovou, černý rybíz nebo dokonce citronovou marmeládu pro osvěžující kontrast.
 2. Ořechová náplň: Přidejte do těsta jemně nasekané ořechy, jako jsou mandle, lískové ořechy nebo vlašské ořechy. Tyto oříšky dodají cukroví křupavost a bohatou chuť.
 3. Aromatické koření: Přidejte do těsta špetku skořice, vanilkového extraktu nebo nastrouhaného pomerančového nebo citronového zestu. Tyto aromatické přísady mohou dodat dezertu jemnou a svěží vůni.
 4. Čokoláda: Zkuste přidat do těsta kousky kvalitní hořké čokolády nebo čokoládové třísky pro bohatší a hřejivou chuť.
 5. Ozdobné variace: Zkuste tvarování cukroví změnit – vytvořte větší otvory ve vrchní vrstvě těsta, vytvořte složitější vzory nebo zkuste vytvarovat Indiánka do netradičních tvarů, například hvězdy, srdce nebo jiné oblíbené tvary.
 6. Zakomponujte Výrobky z lokálních zdrojů: Použijte místní, sezónní ingredience. Můžete přidat třeba jemně nastrouhané sušené ovoce, které je v sezóně, nebo využít místní marmelády z lokálního trhu.
 7. Přidání speciálního dipu: Kromě tradičního posypání cukroví Indiánka cukrem, můžete nabídnout dip nebo glazuru. Zkuste rozpustit čokoládu nebo bílý fondán a ponořte kousek cukroví do této polevy.
 8. Veganské nebo bezlepkové varianty: Pokud máte ve své rodině nebo mezi přáteli vegany nebo osoby trpící celiakií, zkuste připravit veganskou verzi nebo variantu bez lepku. Vhodné náhrady můžete nalézt v receptech zaměřených na tyto speciální stravovací potřeby.

Ozvláštnění Indiánka cukrové přináší nejen nové chutě, ale také možnost experimentovat v kuchyni a tvořit něco unikátního. Vaši rodinu a přátele potěšíte tím, že jim představíte nové varianty tohoto oblíbeného českého dezertu.

Charakteristické rysy indiánka

Cukroví Indiánek je charakteristické především svým vzhledem. Je to typický krájený cukroví, které se skládá z dvou vrstev těsta s jamkami na spodní vrstvě, které jsou plněny marmeládou. Těsto na horní vrstvu často obsahuje dírky ve tvaru srdce nebo hvězdy, které odhalují barevnou marmeládu pod nimi, čímž vytváří vizuálně poutavý efekt.

Základní recept na indiánka

Dokonalý a jednoduchý recept na indiánka. Připravte si laskominu jako z dětství. Vybroušené do dokonalosti jako cukroví black forest.

Ingredience na korpus od indiánka

 • 2 vejce
 • 25 g cukru
 • 40 g hladké mouky

Postup přípravy piškotů na indiánky

 1. Nejprve upečeme „piškoty“. 
 2. Oddělíme bílky od žloutků.
 3. Žloutky vyšleháme s 1/3 cukru do pěny a smícháme s hladkou moukou.
 4. Se zbytkem cukru ušleháme bílky v pevný sníh a opatrně vmícháme do připravovaného těsta.
 5. Poté pomocí cukrářského pytlíku vytvoříme na plech vyložený pečicím papírem hromádky o průměru asi 5-6 cm.
 6. Pečeme při teplotě 175°C asi 15 minut do růžova.
 7. Necháme vychladnout.

Ingredience na sníh na indiánka

 • 210 g krupicového cukru
 • 3 ks bílků

Postup přípravy sněhu na indiánka

 1. Bílky ušlehejte v nerezové nebo smaltované misce s polovinou cukru do pěny.
 2. Nádobu vložte do horké vodní páry, přidejte zbytek cukru, pár kapek citrónové šťávy a vyšlehejte dotuha.
 3. Hmotou naplňte cukrářský sáček.
 4. Piškoty rozložte na plech vyložený pečicím papírem a nastříkejte na ně čepičky sněhu.
 5. Cukroví nechte vychladnout. 

Unikátní vánoční pochoutka – indiánek

Cukroví Indiánek má své pevné místo na vánočních stolcích, kde svou výraznou chutí a pohádkovým vzhledem okouzlí všechny členy rodiny. Díky svým specifickým rysům, jako jsou jamky s marmeládou a krásně vytvarovaná vrchní vrstva, se stává tím pravým pochoutkovým kouskem, který dotváří atmosféru vánočního stolu.

I když cukroví Indiánek je tradičním vánočním dezertem, nemusíte si ho nechat pouze na tuto dobu. Jeho jedinečná chuť a vzhled ho dělají vhodným pro různé příležitosti během celého roku. Tak si můžete vychutnat kousek této české sladké lahůdky kdykoli budete mít chuť na něco originálního a chutného.