Rajský salát – nejlepší recept

Rajský salát je oblíbenou pochoutkou na celém světě, a není divu, proč. Tato osvěžující směs zeleniny a dalších ingrediencí je nejen lahodná, ale také zdravá. V tomto článku se podíváme na původ, složení a několik zajímavých způsobů, jak si připravit rajský salát.

Původ rajského salátu

Původní recepty na rajský salát byly vytvářeny ve středomořské kuchyni, kde byla zelenina hojně dostupná. První rajské saláty byly jednoduché směsi rajčat, olivového oleje a bazalky. Postupem času se však recepty staly bohatšími a různorodějšími.

Složení rajského salátu

Klíčovým prvkem rajského salátu jsou rajčata. Kromě rajčat můžete do rajského salátu přidat různé další ingredience podle svých preferencí. Běžnými doplňky jsou:

 1. Olivy: Olivy dodávají salátu chuť a texturu.
 2. Cibule: Nakrájená cibule přidává do salátu ostrou chuť a křupavost.
 3. Papriky: Barevné papriky přidávají salátu křupavost a svěžest.
 4. Bazalka: Bazalka je oblíbený bylinkový doplněk pro rajský salát, který dodává výraznou chuť.
 5. Sýr: Někteří lidé rádi přidávají do rajského salátu i sýr, jako je mozzarella či feta, pro krémovou chuť.
 6. Olivový olej a ocet: Tato směs je základem pro vytvoření rajského salátu a dodává mu jeho charakteristický nádech.

Způsoby přípravy rajského salátu

Rajský salát je jednoduchý k přípravě, což jej činí ideálním pokrmem pro rychlé občerstvení nebo lehký oběd. Zde jsou tři způsoby, jak si můžete vychutnat rajský salát:

 1. Tradiční salát: Nakrájejte rajčata, papriky, cibuli a olivy na kousky. Smíchejte je v misce a zalijte olivovým olejem a octem. Posypte nasekanou bazalkou a sýrem podle chuti.
 2. Caprese: Tento italský styl rajského salátu se skládá z rajčat, mozzarelly a bazalky. Nakrájejte rajčata a mozzarellu na plátky, střídavě je uspořádejte na talíři, posypte nasekanou bazalkou a pokapejte olivovým olejem a octem.
 3. Veganská varianta: Pro vegany je rajský salát ideální. Stačí vynechat sýr a zajistit, že všechny ingredience jsou rostlinného původu.

Ingredience na rajský salát s cibulí

 • 4 středně velká rajčata
 • 1 cibule (červená nebo bílá)
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 1 lžíce octa (bílého nebo červeného vína)
 • Sůl a čerstvě mletý černý pepř podle chuti
 • Čerstvá bazalka (volitelně) pro ozdobu

Postup na rajský salát s cibulí

 1. Příprava rajčat a cibule: Rajčata nakrájejte na tenké plátky. Cibuli nakrájejte na tenké kolečka. Pokud chcete méně intenzivní cibulovou chuť, můžete cibuli namočit do studené vody a nechat ji odpočívat asi 10 minut, poté ji osušte.
 2. Smíchání ingrediencí: V míse smíchejte nakrájená rajčata a cibuli.
 3. Dressing: V menší misce smíchejte olivový olej a ocet. Přidejte sůl a čerstvě mletý černý pepř podle chuti. Dobře promíchejte.
 4. Nalejte na salát: Nalijte připravený dresing na rajčata a cibuli. Opět promíchejte, aby se všechny ingredience dobře spojily.
 5. Dokončení a podávání: Pokud máte čerstvou bazalku, můžete ji použít k ozdobení salátu. Salát můžete podávat ihned, ale chutná ještě lépe, pokud ho necháte odležet v lednici asi 15-30 minut, aby se chutě propojily.

Zdravé výhody rajského salátu

Rajský salát je nejen chutný, ale také zdravý. Rajčata jsou bohatým zdrojem vitamínu C, draslíku a antioxidantů. Olivový olej je zase známý pro své zdravé tuky, které jsou prospěšné pro srdce. Celkově je rajský salát nízkokalorický a obsahuje málo nasycených tuků, což ho dělá vhodným pokrmem pro ty, kteří dbají na své zdraví.

Vyzkoušejte některý z výše uvedených receptů na rajský salát a dopřejte si osvěžující a chutný zážitek. Tato klasická pochoutka zůstává oblíbená po staletí díky své jednoduchosti, lahodné chuti a zdravým výhodám.