Ražniči z trouby – nejlepší recept

Pokud máte rádi jedinečné chuťové zážitky a milujete grilované speciality, pak byste měli určitě vyzkoušet ražniči. Tento tradiční balkánský pokrm je známý svou chutí a jednoduchostí přípravy. Připravte se na to, že se vydáte na výlet do světa chutí Balkánu.

Ražniči jsou špízy, které se tradičně připravují z kousků masa, nejčastěji z vepřového, hovězího nebo kuřecího, které jsou marinovány v různých kořenících směsích a poté grilovány na otevřeném ohni. Maso je často kombinováno s cibulí, paprikou a dalšími zeleninovými přísadami. Tento pokrm je oblíbený v celém Balkánském regionu.

Příprava ražniči začíná výběrem kvalitního masa. Kousky masa jsou nakrájeny na menší kusy a poté marinovány. Marináda je klíčovým prvkem, který dodává ražniči jeho charakteristickou chuť. Běžné ingredience marinády zahrnují olej, ocet, česnek, koření a bylinky.

Po marinování jsou kousky masa navlečeny na špízy, často střídavě s kousky zeleniny, což dodává ražniči pestrý vzhled a chuť. Poté jsou špízy grilovány na otevřeném ohni, nebo se mohou dát péct do trouby.

Ražniči v troubě představují skvělou alternativu k tradičnímu grilování. Tato metoda přípravy umožňuje zachovat vynikající chuť ražniči i tehdy, když nemáte možnost grilování venku. Ražniči jsou často podávány s různými přílohami, jako jsou saláty, placky, tzatziki nebo rýže.

Existuje několik důvodů, proč jsou ražniči tak oblíbené. Za prvé, mají vynikající chuť, díky kořenění a marinádě, které jim dodávají bohatou a pikantní chuť. Za druhé, příprava ražniči je relativně jednoduchá, což z nich činí skvělou volbu pro domácí grilování i dovolené. Navíc, grilování ražniči je společenský zážitek, který přináší rodinu a přátele k sobě.

Ingredience na ražniči z trouby

 • 600 g vepřové pleci nakrájené na kostky
 • klobása nakrájená na kolečka
 • anglická slanina
 • kousky žampionů
 • cibule
 • červená i zelená paprika
 • sůl
 • pepř
 • koření Gyros

Postup na ražniči z trouby

 1. Všechny suroviny nakrájíme na malé kousky nebo kolečka, ty poté smícháme ve velké míse, osolíme, opepříme a posypeme kořením na Gyros.
 2. Postupně napichujeme jednotlivé ingredience (vepřové maso, cibuli, klobásu, žampiony, slaninu a papriky) na špejli nebo přímo vidlici na špízy. Samozřejmě je možné směs jen naskládat na plech a dát péct do trouby.

Příprava je jednoduchá, pohodlná a rychlá – výborně se hodí, když čekáte více strávníků. Vepřové maso můžete samozřejmě podle potřeby nahradit masem krůtím či kuřecím a přidat můžete i jiné dobrůtky, které běžné dáváte do ražničí.

Ražniči je tradiční balkánský pokrm, který je oblíbený pro svou výtečnou chuť a jednoduchou přípravu. Pokud jste milovníkem grilování a nových chuťových zážitků, měli byste určitě vyzkoušet ražniči.