Halušky se zelím a uzeným – nejlepší recept

Halušky se zelím a uzeným jsou nejen oblíbeným pokrmem ve střední Evropě, ale také symbolem pohody a chutí, které spojují rodiny a přátele u společného stolu. Tento recept vás zavede do srdce tradiční slovenské a české kuchyně, kde se setkávají domácí halušky s křupavým uzeným masem a jemným zelím. Připravte se na jednoduchý, ale sytý pokrm, který vás zahřeje a potěší vaše chuťové buňky.

Halušky se zelím a uzeným jsou podobně jako frgál nebo bramborové placky jídlem, které má ve střední Evropě hluboké kořeny a nesou v sobě tradici, pohostinnost a jednoduchost. Tento pokrm vás přenese do domovů babiček a do hospod, kde se rodiny a přátelé scházejí k dobrému jídlu a společnosti.

Příprava halušek není složitá a přesto je výsledek ohromující. Svěží chutě zelí, křupavost uzeného masa a jemnost halušek se spojí v jedinečnou kombinaci, která vám zahřeje srdce i žaludek.

Suroviny: 

 • brambory 3 kg
 • hladká mouka cca 250 g
 • hrubá mouka cca 250 g
 • sůl
 • cibule 2 ks
 • bílé zelí 2 kg
 • uzené maso 1 a 1/2 kg

Postup:

 1. Syrové brambory nastrouhejte najemno. Z brambor vymačkejte přebytečnou šťávu.
 2. Do brambor přidejte cca 2 lžičky soli a mouku. Vše důkladně zamíchejte. Těsto by mělo být o něco hustější, jako na bramborák.
 3. Dejte si vařit vodu v největším hrnci a osolte ji. Když se voda vaří, tak do ní vložte kousek těsta. Pokud noček zůstane v celku, tak je konzistence perfektní. Pokud se rozpadne, přidejte ještě mouku a pokus opakujte.
 4. Poté můžete vkládat halušky přes haluškovač. Pokud ho ale nemáte, tak nezoufejte. Vždy jsme to dělávali tak, že jsme vzali dvě malé lžičky a dělali z nich takové mini nočky a házeli do vody. Jsou pak o něco větší, ale vůbec to nevadí.
 5. Halušky vařte 5-7 minut. Poté sceďte a přendejte do velké mísy. Tip: Tuto dávku těsta dělejte na cca 4x, ať mají halušky prostor při vaření. A s další várkou vyměňte vodu.
 6. Uzené: Nejprve dejte vařit maso. Klidně den předem. Vložte do hrnce, zalijte vodou a vařte cca 2 hodiny.
 7. Poté maso vyjměte a pokrájejte na malé kousky. Na trošce oleje orestujte najemno pokrájenou cibulku. Přidejte zelí i s polovinou šťávy ze zelí a vařte tak dlouho, až se šťáva vypaří.
 8. Nakonec vše smíchejte a popřípadě dosolte. Ale uzené je dost slané samo o sobě, tak většinou sůl už není potřeba. Pro zvýraznění chuti doporučujeme vyškvařit pár malinkých škvarků a přidat je navrch halušek.

Halušky se zelím a uzeným jsou více než jídlo – jsou to vzpomínky na dobu, kdy se jídlo vařilo s láskou a jednoduchostí. Tento recept nám připomíná důležitost rodiny, tradic a společenství, které jsou tak důležité v našem životě. A když si připravíme halušky doma, přinášíme do své kuchyně kousek této krásné tradice.

Pamatujme na to, že jídlo není jen o výživě, ale také o spojení lidí a radosti ze společného stolu. Halušky se zelím a uzeným jsou ukázkou toho, jak jednoduchá jídla mohou být ohromující. Připravte si je pro svou rodinu nebo přátele a užijte si společné chvíle u dobrého jídla.