Jemná játrová paštika – nejlepší recept

Domácí paštika je lahodná pochoutka, která vám umožní si užít tu nejlepší chuť bez chemických přísad a konzervantů, které často najdete v kupovaných verzích. V tomto receptu vám ukážeme, jak snadno a rychle si připravit vlastní paštiku s čerstvými ingrediencemi. Díky této paštice budete mít kontrolu nad tím, co jíte, a navíc si vychutnáte autentickou chuť, kterou budete chtít sdílet se svými blízkými.

Domácí paštika je jedním z těch pokrmů, které můžete připravit s láskou a péčí, a které vám za to odmění vynikající chutí. Tato paštika je plná čerstvých a kvalitních ingrediencí, což ji činí zdravou a chutnou alternativou k obchodním variantám.

Bez konzervantů a umělých přísad budete mít naprostou kontrolu nad tím, co jíte. Navíc je příprava paštiky velmi jednoduchá a rychlá. Tak proč nevyzkoušet tuto lahodnou a zdravou pochoutku? Přečtěte si náš recept a dejte se do práce. Domácí paštiku si můžete namazat na pivní chléb nebo na kmínový chleba.

Suroviny:

  • 1 kg vepřová játra
  • 0,5 kg vepřová plec
  • cca 250 g špeku
  • 2 cibule
  • sůl, pepř, zázvor, tymián, drcený kmín, nové koření, rozmarýn

Postup:

  1. Do hrnce si dáme na kostky nakrájené plecko, zalijeme vodou tak, aby maso bylo pod vodou (ale musíme pamatovat na to, že budeme potřebovat z tohoto hrnce vývar do celé směsi), osolíme, opepříme, přidáme trochu drceného kmínu a celé to povaříme, aby bylo maso měkké.
  2. Mezitím si na pánev dáme sádlo (možno i olej), přidáme nakrájenou cibuli, restujeme do zhnědnutí, pak přidáme ideálně pomletá syrová játra (ale můžeme i vcelku – musí být očištěna), na kostky nakrájený špek a restujeme dokud nejsou hotová.
  3. Maso z kastrolku dáme do mísy spolu s cca 2 naběračkami vývaru a ručním šlehačem vyšleháme. Přidáme celý obsah z pánve, přidáme sůl a všechno koření dle chuti a šleháme, pokud je hmota stále hustá, přilijeme vývar dle potřeby (obvykle celkem asi 6 naběraček vývaru). 
  4. Ochutnáme, pokud je dle vaší chuti, plníme zavařovací sklenice, které uzavřeme víčkem a dáme do trouby na 90 °C a zavařujeme cca 150 minut. 
  5. Poté sklenice vyjmeme z trouby, necháme zchladnout a pak dáme do ledničky. Druhý den podáváme.